Nie tylko w Rzymie występują braki wody pitnej

0

Mieszkańcy Rzymu – stolicy Włoch, zmagają się z największą od 200 lat suszą. Od piątku, 28.07 prawdopodobnie wprowadzone zostanie tam racjonowanie wody, podobne do tego, które obowiązywało w czasie wojny. Jak się okazuje, problem ze zużyciem wody pitnej dotyka także nas, a dokładniej mieszkańców gminy Lubsza.


Na początku czerwca 2017r. nastąpiło ponadnormatywne zużycie wody pitnej w części gminy Lubsza zasilanej ze Stacji Uzdatniania Wody w Śmiechowicach. Prawdopodobną przyczyną bardzo dużego poboru wody było napełnianie basenów kąpielowych jak i podlewanie ogrodów.

Stacja Śmiechowice (gm. Lubsza) zasila 14 sołectw gminy – co przekłada się na około 2/3 populacji mieszkańców. Z początkiem czerwca okazało się, że na tym terenie zanotowano dużo większe niż zwykle zużycie wody pitnej niż zwykle. To bardzo duży problem, szczególnie w okresie lata, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w okresach suszy, np. w zeszłym roku, wielokrotnie apelowano o oszczędzanie wody pitnej, której zwyczajnie mogło zabraknąć. Wiele gospodarstw domowych borykało się wówczas także, ze słabym ciśnieniem wody w kranach. Występowały też obowiązujące ograniczenia zużycia wody.

W celu zabezpieczenia większych dostaw wody pitnej, wójt Bogusław Gąsiorowski wystąpił na sesji Rady Gminy Lubsza w dniu 29.06.2017r. z projektem uchwały odnośnie realizacji inwestycji tranzytu wody pitnej Borucice-Lubsza. Wartość kosztorysowa inwestycji to około 1 200 000, 00 zł. Rozwiązanie takie pozwoli na zasilenie wodą pitną całej gminy z sześciu studni znajdujących się na stacjach uzdatniania wody w Śmiechowicach i Nowy Świat. Co więcej może rozwiązać problem niedoboru wody pitnej lub też, np. słabego ciśnienia wody w domowych kranach i ustępach.

Zadanie inwestycyjne planowane jest do realizacji przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Śmiechowice sp. z o.o. w miesiącach sierpień i wrzesień 2017r. Gmina przeznaczyła na aport do spółki, na realizację po koszcie własnym, w trybie bezprzetargowym kwotę 500 000,00 zł.

– Kolejnym etapem inwestycji wodociągowych – jak mówi wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski – w przyszłości będzie budowa zbiornika akumulacyjnego o poj. 150 m3 na Stacji Uzdatniania Wody w Śmiechowicach. Ta inwestycja spowodowana jest dużym zużyciem wody w weekendy.

Nie tylko w Rzymie występują braki wody pitnej gmina lubsza _brzeg24