Bezzasadne i nieprawidłowe zatrzymanie mieszkańca Brzegu. Jest postanowienie sądu

1
binary comment
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Sąd Rejonowy w Opolu podzielił stanowisko pana Łukasza, że zatrzymanie mężczyzny przez policję nastąpiło przy braku przesłanek dopuszczających tę czynność. Zdarzenie miało miejsce 22 grudnia 2016 r. w brzeskim sądzie. Zatrzymanie 29-latka było bezzasadne i nieprawidłowe.


Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku pan Łukasz domagał się na sali rozpraw wyłączenia z postępowania sędziego, a gdy wniosek został odrzucony, mężczyzna postanowił wezwać policję i dokonać obywatelskiego zatrzymania sędziego. Policjanci interweniowali dwukrotnie, bowiem zgłoszenie wpłynęło także z brzeskiego sądu. Ostatecznie to 29-latek trafił na Komendę Powiatową Policji w Brzegu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

-Podczas pierwszego zatrzymania zostałem zwolniony z komendy około godz. 12:00. Przekazano mi protokół z zatrzymania bez osadzenia. Jak tylko doszedłem do drzwi zatrzymano mnie ponownie, ale już z osadzeniem rzekomo na wniosek prokuratury. Zażądałem badań lekarskich, a ze względu na mój stan zdrowia lekarz kazał mnie rozkuć z kajdanek i nie pozwolił na areszt. To był jakiś cyrk, dokumenty były przerabiane, co również zauważył Sąd Rejonowy w Opolu. Zatrzymanie mojej osoby było bezprawne – mówi Łukasz. – Oczekuję przeprosin ze strony Komendy Powiatowej Policji w Brzegu oraz dyscyplinarnego postępowania w stosunku do byłego zastępcy komendanta tej jednostki, bo ten funkcjonariusz nie rozpoznaje prostych działań, jakim jest zatrzymanie – dodaje brzeżanin.

Sędzia Sądu Rejonowego w Opolu postanowiła uwzględnić zażalenie mężczyzny i uznać jego zatrzymanie przez policję za bezzasadne i nieprawidłowe. – „Podstawy zatrzymania muszą istnieć obiektywnie, a nie jedynie w odczuciu organu dokonującego zatrzymania lub je zarządzającego. Nie istnieją one zatem nie tylko wtedy, gdy organ ścigania z pełną świadomością dokona zatrzymania lub zarządzi je mimo braku ku temu podstaw, ale i wówczas, gdy mylnie przyjmuje ich istnienie, a nieprawidłowość tę ustalono w wyniku dalszych, późniejszych czynności. (…) zatrzymanie Łukasza D. w dniu 22 grudnia 2016 roku przez funkcjonariuszy Policji, nastąpiło przy braku przesłanek dopuszczających tę czynność. Sąd podziela argumentację skarżącego wyrażoną w zażaleniu (…)” – czytamy w uzasadnieniu postanowienia Marzeny Drozdowskiej, sędzi Sądu Rejonowego w Opolu.

Mieszkaniec Brzegu nie wyklucza dalszych kroków prawnych w stosunku do brzeskiej komendy. Jeśli nie usłyszy słowa „przepraszam”, będzie oczekiwał odszkodowania ze strony Skarbu Państwa. Komenda Powiatowa Policji w Brzegu sprawy nie komentuje.


Oświadczenie

W związku z wieloma głosami ze środowisk narodowo-patriotycznych, mieszkańców, stowarzyszeń, ruchów – informuje, iż sprawa bezprawnego zatrzymania mojej osoby dotyczy tylko trzech osób ze ścisłego kierownictwa KPP Brzeg (Komendanta, jego I Zastępcy, a także Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji). Próba podjęcia działań w postaci manifestacji uderzy nie tylko w w/w ale również w policjantów, którzy codziennie poświęcają się dla mieszkańców Brzegu, dbając o nasze bezpieczeństwo. Z takim działaniem nie można się zgodzić, a zaznaczyć należy, że w stosunku do wymienionych funkcjonariuszy zostaną wyciągnięte wszelkie kroki prawne (dyscyplinarne, karne, cywilne).

Z poważaniem,
Łukasz D.

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA