Rozpoczyna się Festiwal Piastów Śląskich 2017

0

Festiwal Piastów Śląskich to wydarzenie muzyczne koncentrujące się na muzyce dawnej. Łączy się z organizowanym od 2008 roku w Brzegu Festiwalem Europa Consociata. 10. edycja wydarzenia odbędzie się w 4 miejscowościach i obejmie 5 wydarzeń.


Festiwal organizowane przez stowarzyszenie Musica Aeterna, które co roku zaprasza znakomitych artystów. Przedstawiają oni różnorodne style muzyczne i wykonawcze, dając słuchaczom możliwość konfrontacji z najważniejszymi obecnie nurtami tzw. wykonawstwa historycznego.

Tegoroczna edycja Festiwalu Piastów Śląskich – Europa Consociata zainaugurowana zostanie w Krakowie 28.09.2017, o godz. 19:00 w auli św. Jakuba, koncertem, pn. „Laudate omnes gentes – 500 lat Reformacji”. Koncert zaprezentuje Capella Cracoviensis i Jana Semeradova (traverso).

Dzień później festiwal przeniesie się na teren Powiatu Brzeskiego, bowiem już w piątek 29.09.2017 o godz. 10:00 , w Gminnym Zespole Szkół w Skarbimierzu-Osiedle zrealizowany zostanie „Dzień młodych słuchaczy” i wydarzenie, pn. „Dialogo in Musica” w wykonaniu formacji Nova Silesia.

Tego samego dnia, o godz. 12:00 i 13:00, również w ramach akcji „Dzień młodych słuchaczy” w Oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika II w Brzegu (przy ul. Jana Pawła II 2/2), zrealizowane zostanie wydarzenie, pn. „Dialogo degli’ strumenti musicali” z udziałem Jana Hutek (obój), Tomasz Wesołowski (fagot).

W sobotę 30.09 z kolei, melomani z Brzegu wysłuchać będą mogli koncertu, który zainauguruje festiwal kilka dni wcześniej w Krakowie, tj. „Laudate omnes gentes – 500 lat Reformacji”. Capella Cracoviensis, która wykona koncert to orkiestra i zespół wokalny, która jest jedną z najciekawszych formacji na współczesnej scenie muzyki klasycznej. Wykonuje repertuar od polifonii renesansowej po romantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Dodatkowo w koncercie zagra także Jana Semeradova, jedna z najwybitniejszych czeskich flecistek, laureatka i uczestniczka wielu prestiżowych festiwali i konkursów muzycznych, dyrektorka artystyczna zespołu Collegium Marianum w Pradze i dyrektorka cyklu koncertowego Baroque Soirées. Koncert odbędzie się o godz. 17:00 w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Ostatnim wydarzeniem, które odbędzie się w ramach festiwalu, będzie „Dialogo in Musica” w wykonaniu formacji Nova Silesia, które odbędzie się o godz. 12:30 w kościele św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy.

Wydarzenia wpisane w program festiwalu honorowym patronatem objął Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Organizatorem festiwalu jest, jak wspomniano we wstępie, Stowarzyszenie Musica Aeterna, a współorganizatorem Capella Cracoviensis. Mecenasami tegorocznej edycji są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Opolskie, Starostwo Powiatu Brzeskiego, Urząd Miasta Brzeg, Gmina Skarbimierz, Firma Chemia Bonar. Patronat medialny: TVP Opole. Festiwal powstaje we współpracy, m.in. z: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Miejską Biblioteką Publiczną w Brzegu, Gminną Biblioteką Publiczną w Skarbimierzu i Brzeskim Centrum Kultury.

Więcej o wydarzeniu przeczytać można na stronie www.facebook.com/festiwal.piastów. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.