Cyrk Korona nie przyjedzie do Brzegu! Zamieszanie wokół pozwolenia

11

Jutro (6.10), na Placu Drzewnym w Brzegu grupa cyrkowa miała rozłożyć swój namiot. Występ oficjalnie odwołuje przedstawiciel cyrku: – „Stało się faktem, że w Brzegu cyrk jest w Ratuszu” – czytamy na wstępnie informacji, którą wysłał do naszej redakcji Jerzy Kuś, szef działu marketingu Korony.


– Dostaliśmy wcześniej zgodę i przyrzeczenie. Zarząd Nieruchomości Miejskich wyznaczył na mapce teren, na którym miał stanąć nasz tabor i namiot. Dzisiaj, kilka godzin przed naszym przyjazdem burmistrz Brzegu odmówił nam udzielenia zgody. Widocznie prawo polskie nie obejmuje opolskiej enklawy, bo nasza działalność ma wszelkie pozwolenia, scenariusz występu zwierząt jest zatwierdzony przez Głównego Inspektora Weterynarii, a ich dobrostan jest regularnie kontrolowany – informuje Jerzy Kuś i dodaje – Gmina Brzeg naraziła naszą firmę na kilkanaście tysięcy złotych. Mieliśmy wydrukowane plakaty, bilety, materiały promocyjne. Właściciele cyrku zdecydowali się na poinformowanie o tym zajściu naszej kancelarii adwokackiej i będziemy dochodzili odszkodowania.

– Komendant Straży Miejskiej proponował nam zmianę terenu. Mieliśmy rozbić się „za kanałem” (poldery zalewowe – przyp. red.), ale to było nie do przyjęcia ze względu na panujące tam warunki gruntowe. Chcemy serdecznie przeprosić wszystkich mieszkańców, że zostaliśmy zmuszeni ominąć Brzeg na naszej trasie i nie będziemy mogli tam wystąpić– podsumowuje przedstawiciel cyrku Korona.

Z takiego obrotu sprawy cieszą się obrońcy praw zwierząt. 29 września do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynął wniosek o przeprowadzenie manifestacji na Placu Drzewnym. – Otrzymaliśmy zgodę z Gminy, że możemy przeprowadzić nasz protest, ale była tam informacja, że w tym samym miejscu zostanie postawiony cyrk. Jestem zaskoczona informacją, że cyrk w ogóle nie przyjedzie, bo dowiaduję się o tym z mediów, ale oczywiście cieszę się z tego. Zawsze będę stawała w obronie praw zwierząt i protestowała przeciwko występom z ich udziałem – komentuje sprawę pani Wioletta Drohomirecka, inicjatorka akcji protestacyjnej.

Jak dodaje organizatorka manifestacji – Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego poinformował nas, że cyrk Korona nie zgłosił postawienia tymczasowego obiektu budowlanego, zatem rozstawiając namiot w Brzegu robiłby to niezgodnie z prawem.

Do sprawy będziemy wracać.

Dziś (6.10), do naszej redakcji dotarł dokument Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Brzegu. Leszek Dyba przekazał nam, że nie informował organizatorów manifestacji o braku bądź konieczności zgłoszenia tymczasowego obiektu budowlanego – namiotu cyrkowego. Poniżej publikujemy pełną treść pisma.