Cyrk Korona nie przyjedzie do Brzegu! Zamieszanie wokół pozwolenia

11

Jutro (6.10), na Placu Drzewnym w Brzegu grupa cyrkowa miała rozłożyć swój namiot. Występ oficjalnie odwołuje przedstawiciel cyrku: – „Stało się faktem, że w Brzegu cyrk jest w Ratuszu” – czytamy na wstępnie informacji, którą wysłał do naszej redakcji Jerzy Kuś, szef działu marketingu Korony.


– Dostaliśmy wcześniej zgodę i przyrzeczenie. Zarząd Nieruchomości Miejskich wyznaczył na mapce teren, na którym miał stanąć nasz tabor i namiot. Dzisiaj, kilka godzin przed naszym przyjazdem burmistrz Brzegu odmówił nam udzielenia zgody. Widocznie prawo polskie nie obejmuje opolskiej enklawy, bo nasza działalność ma wszelkie pozwolenia, scenariusz występu zwierząt jest zatwierdzony przez Głównego Inspektora Weterynarii, a ich dobrostan jest regularnie kontrolowany – informuje Jerzy Kuś i dodaje – Gmina Brzeg naraziła naszą firmę na kilkanaście tysięcy złotych. Mieliśmy wydrukowane plakaty, bilety, materiały promocyjne. Właściciele cyrku zdecydowali się na poinformowanie o tym zajściu naszej kancelarii adwokackiej i będziemy dochodzili odszkodowania.

– Komendant Straży Miejskiej proponował nam zmianę terenu. Mieliśmy rozbić się „za kanałem” (poldery zalewowe – przyp. red.), ale to było nie do przyjęcia ze względu na panujące tam warunki gruntowe. Chcemy serdecznie przeprosić wszystkich mieszkańców, że zostaliśmy zmuszeni ominąć Brzeg na naszej trasie i nie będziemy mogli tam wystąpić– podsumowuje przedstawiciel cyrku Korona.

Z takiego obrotu sprawy cieszą się obrońcy praw zwierząt. 29 września do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynął wniosek o przeprowadzenie manifestacji na Placu Drzewnym. – Otrzymaliśmy zgodę z Gminy, że możemy przeprowadzić nasz protest, ale była tam informacja, że w tym samym miejscu zostanie postawiony cyrk. Jestem zaskoczona informacją, że cyrk w ogóle nie przyjedzie, bo dowiaduję się o tym z mediów, ale oczywiście cieszę się z tego. Zawsze będę stawała w obronie praw zwierząt i protestowała przeciwko występom z ich udziałem – komentuje sprawę pani Wioletta Drohomirecka, inicjatorka akcji protestacyjnej.

Jak dodaje organizatorka manifestacji – Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego poinformował nas, że cyrk Korona nie zgłosił postawienia tymczasowego obiektu budowlanego, zatem rozstawiając namiot w Brzegu robiłby to niezgodnie z prawem.

Do sprawy będziemy wracać.

Dziś (6.10), do naszej redakcji dotarł dokument Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Brzegu. Leszek Dyba przekazał nam, że nie informował organizatorów manifestacji o braku bądź konieczności zgłoszenia tymczasowego obiektu budowlanego – namiotu cyrkowego. Poniżej publikujemy pełną treść pisma.

 • To ludzie powinni decydować gdzie pójść z dziećmi, a nie „politycy”
  Chcą do cyrku i w niedzielę czasem do galerii to mają do tego prawo!

 • Jacek Monika Krzymianowscy

  Tak czy inaczej pal licho koszta Ale zawód mojej córki i jej spojrzenie na mnie jako Ojca ? Który obiecał a wyszło jak wyszło Qwa za to ktoś powinien beknąć !!!

  • Pomyśl nnajpierw

   Bardzo dobrze, że nie ma. Pojedź z dzieckiem na plac zabaw, do kina, opery, operetki, teatru lalek, a nie do cyrku, gdzie męczą i torturują zwierzęta. Albo sam zamknij się w klatce 2×2 i niech Cię dziecko ogląda, da Ci smakołyki albo leje biczem po dupie, a Ty się uśmiechaj. Zabawnie?

   • Jacek Monika Krzymianowscy

    Idąc tym tokiem propagandy ! Apeluję ZOO również po likwidować bo jak można więzić zwierzęta ? Dał rząd 500+ To na safari nas stać ? W kwestii tortur zwierząt Jeżeli takie rzeczy się dzieją to ujawnić udokumentować a nie siać dezinformację !!! A na koniec jak ten Brzeg ma się rozwijać czy zanęcić wspólnotę miasta do integrowania skoro jest jak jest 🙂 Ludzie żyją jak w kołchozach rano do fabryk a wieczorem do 4 ścian a dzieci faktycznie trzeba wozić poza Miasto by cokolwiek zobaczyły lub na porządnych placach zabaw się wyszalały 🙂

 • Jacek Monika Krzymianowscy

  Najciekawsze jest to iż około godziny 11 rano sprawdzałem na stronie Cyrku w zakładce Tournne i komunikat był wraz z info jubileusz 25 lecie wraz z mapką dojazdu Brzeg Plac Drzewny

 • LLime

  Brzeg w pigułce. Nawet cyrk się tu nie potrafi odnaleźć 😀

 • Ja

  Osoba odpowiedzialna za to całe zamieszanie powinna zostać dyscyplinarnie zwolniona i ponieść WSZYSTKIE koszty ewentualnego odszkodowania plus przesłać 5000 zł charytatywnie na rzecz brzeskiego przytuliska.
  Skandal !

 • Jacek Monika Krzymianowscy

  Skandal i żenada !!! Właśnie wróciliśmy do domu bo cyrku NIEMA !!! Jak wytłumaczyć dziecku cale te zamieszanie ?

  • Shaved

   Znaleźć na Facebooku panią odpowiedzialną za całą tą inbę i petycję i niech ona dziecku to tłumaczy/

   • Jacek Monika Krzymianowscy

    Skoda zachodu resztę wyżej opisałem

  • Pomyśl nnajpierw

   Bardzo dobrze, że nie ma. Pojedź z dzieckiem na plac zabaw, do kina, opery, operetki, teatru lalek, a nie do cyrku, gdzie męczą i torturują zwierzęta. Albo sam zamknij się w klatce 2×2 i niech Cię dziecko ogląda, da Ci smakołyki albo leje biczem po dupie, a Ty się uśmiechaj.