Brzeg: Nieporozumienie przyczyną kuriozalnej organizacji ruchu w Rynku

1

O niezrozumiałej zmianie organizacji ruchu w centrum Brzegu zawiadomił naszą redakcję przechodzień. Kierowcy, którzy skręcali dziś (10.11) z ul. Jagiełły do Rynku pozostawali bez szans na opuszczenie tego miejsca zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Zamieszanie powstało za sprawą zamknięcia parkingu przed brzeskim ratuszem.


– Wjeżdżając do Rynku od strony ul. Jagiełły kierowców obowiązuje znak drogowy C-4, czyli nakaz skrętu w lewo za znakiem. Taki manewr był niemożliwy do wykonania, bo ktoś zamknął parking i wygrodził to miejsce taśmą. W ulicę Staromiejską również nie można wjechać, bo tam z kolei obowiązuje znak B-1 zakaz ruchu, tak samo, jak dla jazdy na wprost przez Rynek. Co więcej, po drugiej stronie Rynku stał partol policji, który zatrzymywał kierowców do kontroli w związku popełnionym wykroczeniem – informował nas telefonicznie świadek zdarzenia.

Po naszej interwencji na policji i straży miejskiej sytuacja została „opanowana”, jednak nie udało nam się ustalić, kto spowodował zamieszanie. Wiadomo tylko, że parking został zamknięty ze względu na jutrzejsze wydarzenie sportowe – Brzeski Bieg Niepodległości. Organizatorem jest brzeskie starostwo, ale jednostka samorządowa nie ogradzała tego miejsca taśmą, a Komisja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ogóle nie wydawała decyzji o zmianie w organizacji ruchu. Przyczyną może być zwyczajne nieporozumienie, bo zamiast wygrodzić tylko część parkingową, to ktoś zamknął całą przestrzeń pomiędzy skwerem a ratuszem.

– Rzeczywiście, ktoś źle oznaczył to miejsce i powstało zamieszanie. Nasi funkcjonariusze nie ukarali mandatem żadnego kierowcy. Sprawę zgłosiliśmy miejskim strażnikom, aby poprawnie wyznaczyli kierunek wyjazdu z Rynku – informuje sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

– Zrobiliśmy już przejazd i nie ma żadnego problemu. Komisja (ds. BRD – przyp. red.) w żaden sposób nie zmieniała reorganizacji ruchu, czyli w tym momencie jest przejazd wzdłuż parkingu, w kierunku ul. Wojska Polskiego – mówi Krzysztof Szary, komendant Straży Miejskiej w Brzegu.