Skauci Europy rozpoczynają działalność w Brzegu

0

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” dotarło do Brzegu. SHK „Z” FSE powstało w 1982 roku, ale nawiązuje do tradycji skautowej i harcerskiej liczącej sobie już ponad 90 lat. Skauci Europy to ruch wychowawczy, posługujący się metodą harcerską opartą na zasadach religii rzymskokatolickiej.


Celem stowarzyszenia jest dostarczenie młodemu człowiekowi środków do osobistego rozwoju w pięciu dziedzinach: zdrowie i sprawność fizyczna, zmysł praktyczny, kształcenie charakteru, zmysł służby, życie religijne. Metoda harcerska dotyczy zatem całego człowieka. Wychowuje dziecko i nastolatka we wszystkich wymiarach jego osoby, również w wymiarze chrześcijańskim. Skauting europejski chce przygotować młodego człowieka do dorosłego życia, zawsze pełniąc rolę pomocniczą w stosunku do rodziny i szkoły. Drugą oryginalną cechą harcerstwa jest trochę „szalony” pomysł wychowania młodych przez młodych.

– Od jesieni 2017 roku chcemy wystartować w Brzegu. Zapraszamy na spotkanie pt. „ABC Skautingu”, które odbędzie się 2 grudnia 2017r. o godz. 15.00 w Klubie Wojskowym przy ul. Piastowskiej 4 – informuje ks. Marcin Sternal z parafii pw. św. Mikołaja w Brzegu.

– Podczas spotkania odbędzie się konferencja dla rodziców i dorosłych zainteresowanych Skautingiem. Centrum Rozwoju FSE również poprowadzi zbiórkę dla młodzieży i dzieci. Spotkanie ma na celu przedstawić metody pedagogiki skautingu oraz podać konkretne formy jej realizacji – dodaje ks. Marcin.