Otwarcie wystawy w Muzeum – „Święta w rodzinie. Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”

0

Dziś (8 grudnia) o godz. 12:00 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, przy dźwięku nastrojowych kolęd, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Święta w rodzinie. Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Wystawa została zorganizowana przez pracowników Muzeum przy współpracy Regionalnej Izby Tradycji w Borkach, nauczycieli i dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 4 w Brzegu, Nadleśnictwa – Lasy Państwowe w Brzegu.


Dyrektor Muzeum Dariusz Byczkowski serdecznie powitał przybyłych gości: starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego Stanisława Kowalczyka, nadleśniczego Bartłomieja Kastelika z Nadleśnictwa w Brzegu, kierownika Panoramy Racławickiej Romualda Nowaka, dyrektorów i pedagogów brzeskich szkół i przedszkoli wraz z dziećmi z Publicznego Przedszkola Nr 4 i Publicznego Przedszkola Nr 10 w Brzegu, mieszkańców miasta i przyjaciół Muzeum.

Przy blasku świec kustosz Małgorzata Młynarska opowiedziała o wystawie i symbolice zwyczajów bożonarodzeniowych. Goście zostali obdarowani prezentami – wiązkami zbóż z nakrytego białym obrusem stołu, piernikami oraz informatorami. Wystawie towarzyszą dwie wersje informatora: jedna przygotowana z myślą o najmłodszych (z kolorowankami) autorstwa kustosz Małgorzaty Młynarskiej, druga –  z tekstem obszerniejszym, opisującym zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, opracowana przez kustosz Annę Techmańską.

Pracownicy Muzeum serdecznie zapraszają dzieci i młodzież wraz z wychowawcami, brzeskie instytucje do organizowania spotkań przy specjalnie przygotowanym wigilijnym stole na wystawie oraz wszystkich mieszkańców miasta do zwiedzania wystawy, czynnej do końca grudnia 2017 r.

Tekst i fot. Muzeum