Dwa lata aktywnej pracy dla Opolszczyzny – Felieton Posła RP Tomasza Kostusia z cyklu Widziane z Wiejskiej

0

Koniec roku, ale też niedawny półmetek Sejmu VIII kadencji, to dobry czas żeby pokazać czym się zajmowałem na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jeszcze w trakcie wyborów zapowiadałem, że w Warszawie głośno będą mówił o sprawach Opolan i całego regionu. Starałem się zadbać o finansowanie działań w szczególnie bliskim mi temacie poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej. Mówiąc o pracy parlamentarnej nie sposób też nie wspomnieć o głośnym przeciwstawianiu się zamachu na polską demokrację.


Pierwszy na półmetku
Najaktywniejszy poseł na Opolszczyźnie – to miano zobowiązuje i jest impulsem do jeszcze lepszej pracy. Według statystyki dotyczącej pracy posłów Sejmu VIII kadencji, ostatnio często wywoływanych przez dziennikarzy, wykazałem się w ostatnich prawie dwóch latach największą aktywnością spośród wszystkich parlamentarzystów pochodzących z naszego województwa. 313 interpelacji, 75 wystąpień i udział w głosowaniach na poziomie ponad 93 procent – to tylko liczby. Za nimi idzie wiele spraw związanych z Opolem, regionem, a przede wszystkim mieszkańcami.

Głośno o inwestycjach
Modernizacja linii kolejowej w zakresie budowy przepraw bezkolizyjnych w miejscowościach Gogolin oraz Zdzieszowice, nowa przeprawa przez Odrę w Brzegu, obwodnice Myśliny, Kędzierzyna-Koźla oraz Niemodlina, zabezpieczenia przeciwpowodziowe to tylko część tematów w sprawie których zabierałem głos i z których część będzie realizowana już w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie należy podkreślić, że mimo głośnych zapowiedzi, wielkich obietnic, dumnych deklaracji, w kwestii poprawy infrastruktury polegającej na budowie dróg krajowych i autostrad, rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił niewiele. Dość powiedzieć, że przez prawie 3 kwartały 2016 roku nie ogłoszono przetargu na żadną nową inwestycję. Oby w nadchodzącym roku było lepiej.

Taka praca
Łamanie podstaw demokracji i kompromitowanie Polski w Europie, to ciemna strona „dobrej zmiany”. W takich warunkach trudno o merytoryczną dyskusję, szczególnie gdy zamiast istotnych argumentów górę bierze „pokaz siły”. Przykłady tego mieliśmy podczas ubiegłorocznej debaty o Trybunale Konstytucyjnym i podczas próby przeprowadzenia naprędce reformy sądownictwa. Ostatnio PiS wziął się za ordynację wyborczą próbując poza urnami, już teraz wpływać na efekt przyszłorocznych wyborów samorządowych. Co czeka nas dalej? Trudno przewidzieć. Jedno jest pewne – do kolejnych wyborów parlamentarnych zostały dwa lata. Zamierzam ten czas wykorzystać na prace sejmową przynajmniej tak dobrze jak dotychczas.


Tomasz Kostuś – politolog, poseł Platformy Obywatelskiej RP. Wieloletni samorządowiec od 2008 roku członek zarządu województwa opolskiego, w randze wicemarszałka w latach 2008-2014. Od lat specjalizuje się w tematach samorządu, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego oraz energetycznego. W sejmie jest członkiem komisji infrastruktury, a także wielu delegacji oraz zespołów parlamentarnych. M.in. jest wiceprzewodniczącym Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącym Opolskiego Zespołu Parlamentarnego – którego był inicjatorem. Posła można spotkać w jego biurach Poselskich w Opolu, Niemodlinie oraz Brzegu. Więcej informacji na temat jego pracy na rzecz regionu można znaleźć na stronie www.kostus.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/TomaszKostusOpole.