LIST OTWARTY: Żadnych korzyści nie mamy i żadnych mieć nie będziemy!

3

Mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na budowę drugiego więzienia w Brzegu wystosowali list otwarty. Korespondencja rozesłana do mediów dotarła także do naszej redakcji. Poniżej publikujemy jego treść zgodną z oryginałem.


LIST OTWARTY DO MIESZKAŃCÓW BRZEGU

Drodzy mieszkańcy, czy możemy uznać, że wybudowanie w naszym mieście największego zakładu karnego w Polsce jest dla nas korzystne? Czy to jest dobra decyzja? Czy jest to bezpieczna inwestycja? Jakie korzyści mamy z obecnego zakładu karnego i jakie korzyści przyniesie nam drugi zakład karny?

Drodzy mieszkańcy! Żadnych korzyści nie mamy i żadnych mieć nie będziemy!
Musimy to głośno powiedzieć, bo władze miasta przed nami to ukrywają. Nie będziemy mieć żadnych korzyści z wybudowania w naszym mieście noclegowni dla przestępców! Co może nam dać więzienie? Proszę zadajmy sobie to pytanie. Nich każdy z nas zada sobie pytanie, co będzie mieć z wybudowanego wielkiego więzienia w naszym pięknym mieście? Co takiego dostanie? Władze Oławy budują dla mieszkańców piękny letni otwarty basen, w Skarbimierzu powstaje kolejna nowoczesna fabryka, a w Brzegu więzienie dla przestępców. Czy to jest inwestycja dla mieszkańców? Inwestycja dla nas? NIE! To nie jest inwestycja dla nas!

To nie jest inwestycja – to jest więzienie! To jest jednostka penitencjarna! To będzie zakład karny o zaostrzonym rygorze dla najgroźniejszych przestępców skazanych za najcięższe przestępstwa, w tym zabójstwa, gwałty, pobicia i rozboje.

Tak będzie, to trzeba głośno powiedzieć! To nie będą turyści! Przyjadą do Brzegu do pięknego nowoczesnego zakładu karnego mordercy! Takich gości zapraszają do Brzegu władze naszego miasta?

Drodzy mieszkańcy, to nie będzie fabryka z nowymi miejscami pracy, to nie będzie hotel z turystami, to nie będzie piękny i nowoczesny basen dla naszych dzieci i wnuków, to nie będzie plac zabaw, kino czy muzeum! To będzie więzienie z przestępcami!

Nie zapraszajmy do naszego miasta przestępców, nie budujmy dla nich noclegowni! Dlaczego Burmistrz i 12 radnych ma decydować za nas, bez żadnych konsultacji społecznych, bez żadnej rozmowy? Sami podejmują decyzje, decyzje na dziesiątki lat, decyzje, za które wszyscy zapłacimy.

To skrajnie nieodpowiedzialne! Brzeg to My! To wszyscy mieszkańcy i każdy z nas ma PRAWO decydować o losach naszego miasta!

Drodzy mieszkańcy, zadbajmy o nasze bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo naszych dzieci i wnuków! Dlaczego nie ma w tej sprawie debaty publicznej?

Dane za 2016 r. są przerażające! W roku 2016 odnotowano w Polsce 164 ucieczki i samowolne oddalenia (a w pierwszym półroczu 2017 roku aż 118 uciekło). Drodzy mieszkańcy, to znaczy, że statystycznie niemal co drugiego dnia miało miejsce samowolne oddalenie się więźnia z zakładu karnego. Z tych 161 zdarzeń w 2016 oraz 118 w pierwszym półroczu 2017 – to ucieczki z zatrudnienia zewnętrznego, a m.in. o takiej formie korzyści dla miasta wspominał Pan Burmistrz. Więźniowie będą pracować dla i na rzecz miasta. Pytanie, kto ich będzie pilnował? Za murami zakładu karnego niemal każdego dnia dochodzi do przemocy. To nie jest cichy ośrodek wypoczynkowy, a jego sąsiedztwo nigdzie na świecie nie jest pożądane. Nawet słynne Alcatraz wybudowano na wyspie, z daleka od mieszkańców San Francisco. Nikt nie wybudował im więzienia w mieście. W roku 2016 za murami więzień odnotowano ponad 2266 bójek lub pobić. Doszło do 91 zgonów osadzonych. Pan Burmistrz mówi o nowych miejscach pracy. Należy dodać, że służba więzienna to bardzo trudna, wymagająca i niebezpieczna praca – i nie jest dla wszystkich. W roku 2016 odnotowano 93 napaści na funkcjonariusza w służbie. W tym samy roku ze służby więziennej na własną prośbę odeszło 608 funkcjonariuszy. Te liczby mówią same za siebie.

Szanowni mieszkańcy! Tylko na remonty w obecnym zakładzie karnym w Brzegu w 2012 roku wydano kwotę 2,88 mln złotych na budowę budynku kuchni a w roku 2016  ponad 500 tys. zł, w tym na remont instalacji ciepłej wody wraz z cyrkulacją w celach mieszkalnych pawilonu A i pawilonu B. Wszyscy płacimy za te remonty, za ciepłą wodę i komfort mieszkania więźniów. Pytanie – czy każdy ma taki komfort we własnym domu?

Zdaniem Pana Burmistrza, Zakład Karny nr 1 będzie PRAWDOPODOBNIE zamknięty, nasuwa się zatem pytanie: dlaczego w dalszym ciągu inwestuje się w niego takie pieniądze – pół miliona złotych w 2016 r.?

Pan Burmistrz zresztą nie ma żadnych twardych danych, nie uzyskał żadnych pisemnych gwarancji i żadnych pisemnych poręczeń, w każdym bądź razie nam – mieszkańcom nie pokazał, ale za to często używa sformułowania „prawdopodobnie” czy „może”.

Drodzy mieszkańcy! W roku 2016 na utrzymanie więźniów i funkcjonowanie zakładów karnych w Polsce wydaliśmy prawie 3 miliardy złotych.

Wszyscy za to płacimy! To pieniądze m.in. z naszych podatków. Roczne koszty utrzymania JEDNEGO osadzonego wynosiły w 2016 r. prawie 39 tysięcy złotych, co miesięcznie stanowi kwotę 3 236 zł na każdego osadzonego.

Szanowni mieszkańcy! Czy każdy z Was wydaje na siebie 3 236 zł na miesiąc? Czy stać Was na takie wydatki? Dzienny koszt utrzymania jednego osadzonego w 2016 r. wyniósł 106 zł. Czy jako rodzina 4-osobowa ponosicie koszty swojego utrzymania w wysokości ponad 400 zł za dzień? Czy  każdego emeryta stać dziennie na wydatek ponad 106 zł? Powtórzmy jeszcze raz –  każdy osadzony kosztuje nas 106 zł dziennie! To są koszty doby hotelowej w trzygwiazdkowym hotelu.

Zdaniem Burmistrza Brzegu, to inwestycja dla nas, to ogromne koło zamachowe dla miasta i dla mieszkańców, a my pytamy, jakie koło zamachowe i dla kogo? Co my, jako mieszkańcy, będziemy mieć z tego więzienia i jak będziemy z niego korzystać? Czy może będziemy mogli skorzystać z noclegu? A może dostaniemy karnet na siłownię, czy talony na stołówkę? Czy może nasze dzieci będą mogły korzystać z więziennej biblioteki? NIE! To nie jest budowane dla nas! To jakie inne korzyści będziemy mieć MY – zwykli mieszkańcy Brzegu? Pytamy, jakie? Podatek od nieruchomości – nawet tego nie możemy być pewni, bo władze miasta nie dysponują żadnymi wiarygodnymi wyliczeniami. Na wiele takich pytań nie znamy odpowiedzi!

Chcemy podkreślić, że my, mieszkańcy Brzegu, płacimy również podatki, w tym także podatek od nieruchomości za każdy dzień w tym mieście i od nieruchomości wybudowanej za własne pieniądze! Mieszkamy tutaj, płacimy podatki tutaj, uczymy się i pracujemy tutaj i chcemy sami decydować o naszym mieście. Nie jesteśmy pozbawieni praw obywatelskich i mamy prawo do decydowania! Nikt nie ma prawa decydować za nas! Burmistrz wybrany jest na urząd przez mieszkańców i jest zobowiązany rozmawiać z mieszkańcami o każdej ważnej sprawie. A to, Panie Burmistrzu, jest bardzo ważna sprawa! Wybudowanie więzienia w mieście na ogromnej działce i zaproszenie 1500 przestępców jest bardzo ważną sprawą. Sprawą, dla której powinno się  zrobić referendum i zapytać wszystkich mieszkańców o zdanie. To przez nasz – mieszkańców – wybór, Burmistrz sprawuje urząd i za naszą zgodą może decydować o losach naszych i miasta. Nie może sobie jednak przywłaszczać prawa decydowania za nas! Nie zgadzamy się na wybudowanie w naszym mieście DRUGIEGO więzienia!

Drodzy mieszkańcy, BRZEG od wieków był znaczącym ośrodkiem kulturalnym. Muzyka, literatura i plastyka oraz teatr stanowiły nieodłączny element życia dworu książęcego brzeskich Piastów i miasta. To miasto historyczne, STOLICA niezależnego księstwa brzeskiego, potem legnicko-brzeskiego i wołowskiego, we władaniu najdłuższej linii dynastii Piastów. Nie zmarnujmy tego dorobku!

Szanowni Państwo! Gdzie położone są Wronki? Nad jaką rzeką leży to miasto? W jakim województwie? Jakie ma zabytki? Mało kto to wie, ale każdy wie, że we Wronkach znajduje się największy w Polsce zakład karny, przeznaczony dla recydywistów penitencjarnych, z 1400 osadzonymi. Nie zgadzamy się na wybudowanie w Brzegu jeszcze większego więzienia – dla 1500 więźniów. Nie takich inwestycji szukamy i nie w tej kategorii będziemy konkurować z innymi miastami.  Nie pozwólmy zamazać historycznego znaczenia miasta na rzecz ośrodka penitencjarnego!

Mieszkańcy Brzegu – przeciwnicy budowy więzienia.