Specjalni doradcy ZUS pomogą przedsiębiorcom

1
ZUS w Brzegu

Na przedsiębiorców z Brzegu i okolic czekają doradcy płatników składek. Z bezpłatnych usług można skorzystać w brzeskim inspektoracie ZUS. Nowa usługa to efekt gruntownych zmian w opłacaniu składek.


W styczniu przedsiębiorcy po raz pierwszy dokonywali wpłat na indywidualny numer rachunku. Zmianie uległ sposób ich księgowania. Mogło to spowodować niedopłatę, bo w przypadku zaległości na koncie płatnika styczniowe wpłaty pokryły najpierw zadłużenie, a w następnej kolejności bieżące zobowiązania. Doradca odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni z czego wynika niedopłata i jak ją usunąć.

– Doradcami płatnika zostali najbardziej doświadczeni pracownicy, którzy są po specjalnych szkoleniach i testach. Te osoby mają nie tylko przekazywać wiedzę ale być dla właścicieli firm przewodnikiem w dziedzinie e-składki i w ogóle rozliczeń z ZUS – mówi Sebastian Szczurek. – Przez to zaś gwarantujemy, że każdy z naszych płatników nie tylko otrzyma fachową odpowiedź na pytania, ale też pomoc w wypełnieniu dokumentów czy założeniu indywidualnego konta na portalu PUE ZUS – dodaje regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.

Aby trafić do konsultanta ZUS na ekranie biletomatu znajdującego się w sali obsługi należy wybrać „Składki/Ubezpieczenia”, a następnie „Doradca płatnika”. Jeśli ktoś posiada już konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, wizytę u doradcy może zarezerwować przez Internet.

Zakres pomocy na jaki płatnik może liczyć jest naprawdę obszerny. Doradca płatnika składek udzieli pełnego wsparcia w temacie ubezpieczeń i składek. Odpowie też na wszystkie pytania dotyczące obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, czyli:

  • powie, jaki jest nasz numer rachunku składkowego (NRS), na który powinniśmy opłacać składki
  • poinformuje o zasadach opłacania składek i rozliczania wpłat
  • wyjaśni wątpliwości w zakresie rozliczenia wpłaty, której dokonaliśmy i stanu naszych rozliczeń ZUS
  • wyjaśni, jakie informacje i dlaczego widzimy na swoim profilu na portalu PUE ZUS
  • poinformuje o wysokości opłaconych przez nas składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne dla celów podatkowych
  • wyjaśni wątpliwości na temat sporządzania i wysyłania dokumentów w Programie Płatnik i aplikacji e-Płatnik
  • założy nam konto na elektronicznym portalu PUE ZUS – jeśli jeszcze go nie mamy
  • odpowie na pytania dotyczące rejestracji działalności gospodarczej, zasad zgłaszania do ubezpieczeń, wysokości składek, zasad wypełniania i korygowania dokumentów
  • wyjaśni zasady opłacanie składek za „nianie” i zasady dobrowolnego podlegania ubezpieczeniom
  • poinformuje co można zrobić, jeśli mamy zaległości w opłacaniu składek