Powiatowe i okręgowe struktury Prawa i Sprawiedliwości  po stronie mieszkańców. Jest stanowisko partii ws. budowy więzienia

2
Reklama

Zarząd Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości w Brzegu ogłosił dzisiaj (15.02) stanowisko w sprawie budowy zakładu karnego. Sprzeciw dla budowy więzienia w lokalizacji wskazanej przez Jerzego Wrębiaka  może okazać się dla burmistrza prawdziwym „knock outem”. Dokument jednogłośnie został poparty przez okręgowe struktury partii na Opolszczyźnie.


– Zdecydowanie popieramy program modernizacji służby więziennej i budowę zakładów karnych, ale wszyscy burmistrzowie lub wójtowie muszą porozumiewać się ze swoją społecznością. W tej sytuacji zabrakło konsultacji i dialogu. Kierunek budowy zakładu karnego na „ścianie” osiedla domów jednorodzinnych jest zły. Nie może być tak, że będzie kontrowersja, a społeczeństwo zostanie skłócone – mówił Maciej Stefański, szef brzeskiego PiS-u.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Oficjalne stanowisko odczytał Wojciech Komarzyński, sekretarz brzeskich struktur partii (poniżej pełna jego treść).

– Takie stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie na Zarządzie Okręgowym Prawa i Sprawiedliwości. Korzystając z okazji chcę podziękować panu wiceministrowi Jakiemu, że nieustannie myśli o województwie opolskim, stara się również wspierać i budować nasz region na wielu płaszczyznach, ale w sytuacji, kiedy pojawiły się tak duże kontrowersje należałoby zastanowić się nad zmianą lokalizacji (nowego ZK – red.). Musimy słuchać mieszkańców, obiecywaliśmy to idąc do wyborów i dzisiaj z tego zobowiązania chcielibyśmy się wywiązać – podkreślała poseł Katarzyna Czochara, prezes PiS w województwie opolskim.

Taka deklaracja dała nadzieje mieszkańcom Brzegu, którzy nie zgadzają się na budowę zakładu karnego nawet dla 1500 osadzonych, ale jednocześnie zaskoczyła dziennikarzy, którzy pytali o przyszłość Jerzego Wrębiaka w partii.

– Jerzy Wębiak jest członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość i nic się nie zmieniło. Dzisiaj rozmawiamy o budowie więzienia, które miałoby powstać na terenie Brzegu i budzi przeogromne kontrowersje. Myślę, że jeżeli damy sobie troszeczkę czasu, również ten czas być może jest potrzebny panu burmistrzowi, to znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie korzystne dla mieszkańców – skomentowała poseł Katarzyna Czochara.

Do pytania odniósł się również starosta Maciej Stefański. – Jak to w rodzinie, bywają sprzeczki i rozwody. Dajemy czas panu burmistrzowi, aby zweryfikował swoje postępowanie. Musimy się wsłuchiwać w głosy ludzi i tętno tego miasta. Potężną wadą jest zatykanie uszu. My tutaj żyjemy, my chodzimy po tych ulicach, my spotykamy się z mieszkańcami i musimy patrzeć im prosto w oczy – podsumował Maciej Stefański.

Warto dodać, że inicjatywę referendalną poparła szefowa PiS na Opolszczyźnie, a stanowisko Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Brzegu trafi do władz centralnych partii Jarosława Kaczyńskiego w Warszawie.


Stanowisko Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Brzegu w sprawie budowy drugiego zakładu karnego w Brzegu

Zarząd Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości w Brzegu odnosząc się do planów budowy drugiego zakładu karnego w naszym mieście informuje, że nie brał udziału i nie miał wpływu na kształt koncepcji tego przedsięwzięcia, a o samych planach powziął informację w czasie, gdy stały się one informacją publiczną.

Podkreślamy, że zdecydowanie popieramy program modernizacji służby więziennej, w tym plany budowy zakładów karnych, w których więźniowie będą pracować na swoje utrzymanie. Podzielamy jednak argumenty wyrażane przez mieszkańców naszego miasta, w szczególności zamieszkujących osiedle graniczące z terenem przeznaczonym pod inwestycję. Wsłuchując się w ich głosy i szanując ich stanowisko, my także wyrażamy swój sprzeciw dla budowy zakładu karnego według koncepcji zaproponowanej przez Gminę Brzeg.

Wyrażamy ponadto nadzieję, że dla tej inwestycji uda się znaleźć odpowiednią lokalizację, niepowodującą uciążliwości dla mieszkańców naszego miasta i powiatu. W oparciu o panujące w Europie i na świecie trendy budowy zakładów karnych — zwłaszcza przeznaczonych dla tak dużej ilości osadzonych — postulujemy ulokowanie tej inwestycji z dala od jakichkolwiek zabudowań, a w szczególności zabudowań mieszkalnych.

Zwracamy się do stron zaangażowanych w ten projekt o podjęcie konsultacji z mieszkańcami miasta, które powinny być w naszej opinii przeprowadzone znacznie wcześniej. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu możliwe stanie się wypracowanie konsensusu, który zapobiegnie dalszej eskalacji społecznego sprzeciwu w tej sprawie.

Reklama