Po co komu assistance jeżeli mamy OC?

1
fot. Rankomat
Reklama

Wykupując ubezpieczenie OC, z ust agenta ubezpieczeniowego lub wprost z monitora pada pytanie, czy do obowiązkowej polisy dobrać dodatkowo assistance. Jeżeli nie wiesz, po co Ci to ubezpieczenie i dlaczego w określonych przypadkach warto je wykupić pomimo tego, że ma się OC, zapoznaj się z treścią artykułu.


OC to tylko podstawa

Jeżeli myślisz, że OC zapewnia pełną ochronę ubezpieczeniową i nie potrzebujesz żadnej innej polisy, jesteś w błędzie. W rzeczywistości obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej daje tylko najbardziej podstawową ochronę, która polega na tym, że sprawca stłuczki, kolizji lub wypadku nie musi płacić za wyrządzone szkody, ponieważ pokrywa je towarzystwo ubezpieczeniowe. Oznacza to, że OC zdaje się dosłownie na nic w razie jakichkolwiek wypadków losowych na drodze, jak np. awaria auta, zderzenie ze zwierzęciem czy uderzenie w drzewo. W takich sytuacjach bezcenne okazuje się właśnie assistance.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jaką ochronę gwarantuje polisa assistance? Otóż dzięki niej kierowca otrzymuje pomoc techniczną, informacyjną, medyczną i logistyczną w razie problemów w podróży. Podstawowe usługi w ramach asssitance to holowanie powypadkowe i naprawa awarii na miejscu zdarzenia. W zależności od danej oferty ubezpieczenie może również obejmować wynajem pojazdu zastępczego, zakwaterowanie w hotelu, pomoc medyczną, wymianę opon, dowiezienie paliwa czy zapewnienie pomocy tłumacza w przypadku zdarzenia, które miało miejsce zagranicą.

Assistance przydatne w podróży

W żadnej z powyższych sytuacji obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie działa, dlatego jeśli często podróżujesz na dalekich dystansach i chcesz mieć pewność, że w razie problemów otrzymasz pomoc, wykup polisę assistance. Co ważne, może ona obowiązywać zarówno przez cały rok, jak i przez kilka dni, w trakcie których odbywa się podróż. Wypowiedzenie OC nie będzie Ci potrzebne, ponieważ są to dwa zupełnie odrębne i niezależne od siebie ubezpieczenia. Na rynku znajdziesz dziesiątki ofert, dlatego pytanie, jak dobierać assistance, jest zasadne.

Wybierając assistance, skup się przede wszystkim na zakresie ochrony, jaki otrzymujesz w jej ramach. Zorientuj się, jak wysoka jest suma ubezpieczenia, w obrębie jakich odległości obowiązują poszczególne świadczenia (np. holowanie do 400 km od domu), na jak długo otrzymasz samochód zastępczy itp. Oczywiście cena polisy jest ważna, ale najistotniejszy powinien być jej zakres. Jak porównywać poszczególne oferty? O ile kalkulator OC najtaniejuagenta.pl pozwala łatwo znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie OC, o tyle assistance należy porównywać ręcznie z uwagi na brak podobnych narzędzi.

[Artykuł sponsorowany]

Reklama