Lubsza wybuduje żłobek. Samorząd otrzymał pół miliona złotych dofinansowania z programu „Maluch+”

0
fot. archiwum

Początek marca w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim upłynął pod znakiem uroczystości wręczenia promes na budowę żłobków – klubów dziecięcych dla gmin województwa opolskiego. W programie inwestycyjnym „Maluch +” wzięła również udział Gmina Lubsza.


Problemy w zakresie zabezpieczenia opieki najmłodszym dzieciom widzą przedstawiciele rządu i samorządowcy. Największe dofinansowanie na Opolszczyźnie otrzymała Gmina Lubsza, bo aż 540 000 zł (73% całej inwestycji). Wartość całego zadania wyniesie 740 tys. złotych.

Bezwzględnym warunkiem jest wybudowanie klubu dziecięcego (żłobka z przedszkolem) w Lubszy do końca roku 2018. Wójt Bogusław Gąsiorowski ocenia, że jest to trudne zadanie ze względu na obecną sytuację na rynku przedsiębiorców budowlanych. – Jestem jednak dobrej myśli, bo  gmina jest dobrym płatnikiem środków pieniężnych. Decydując się na inwestycję brane były pod uwagę maluchy z wszystkich 21 wsi Gminy Lubsza – podkreśla wójt Gąsiorowski.

Przypomnijmy, że „Maluch+” to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Liczba tych instytucji i miejsc opieki stale się zwiększa, jednak konieczne jest podejmowanie kolejnych działań zwiększających trend wzrostowy. Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa), osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (w tym uczelni i współpracujących z uczelniami podmiotów).

fot. Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski odbiera gratulacje od Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda oraz Wicewojewody Opolskiego Violetty Porowskiej