ZUS Ukraińcami stoi. Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Polsce

0
Reklama

Dokładnie 299 cudzoziemców zgłosiło prowadzenie działalności gospodarczej w opolskim oddziale ZUS na początku tego roku. Liczbę pracujących i ubezpieczonych obcokrajowców w regionie oszacowano na 11 600 osób. W jednym i drugim przypadku absolutną większość stanowią osoby z paszportem ukraińskim.


Z każdym miesiącem przybywa zagranicznych pracowników. Lokalni pracodawcy zgłosili w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych blisko 12 tys. osób z kilkudziesięciu krajów świata. Dominują oczywiście obywatele Ukrainy, których jest ponad 10 tysięcy. Opolski rynek pracy jest ciągle chłonny, a pokazują to dane sprzed 12 miesięcy.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej


– Na początku 2017 roku obywateli Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego
i rentowego było u nas 5 800. Niedawno, czyli dokładnie po roku przekroczyliśmy liczbę dziesięciu tysięcy. Ponadto 106 osób z Ukrainy zdecydowało się w naszym województwie prowadzić własną firmę. To jedna trzecia wszystkich prywatnych inicjatyw, które podjęli cudzoziemcy w regionie – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS w Opolu.

Ukraińcy stanowią największą grupę pracujących cudzoziemców nie tylko w województwie opolskim. To zresztą sprawa naturalna, bo Ukraina leży blisko, a przepisy o zatrudnianiu obywateli innych państw – w tym naszego najludniejszego wschodniego sąsiada – były ostatnio kilkukrotnie upraszczane.

– Przedsiębiorca, który decyduje się zatrudnić pracownika z Ukrainy lub innego kraju odprowadza za niego takie same składki do ZUS jak za obywatela polskiego. Wpłacone środki trafiają przecież do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są emerytury i renty, a to często jedyne źródło dochodów dla kilku milionów polskich seniorów. Legalne zatrudnienie obywatela innego kraju, a co za tym idzie odprowadzanie za niego składek, dobrze służy polskiemu systemowi emerytalnemu – podkreśla Sebastian Szczurek.

Polaków i cudzoziemców obowiązują te same zasady w opłacaniu składek w przypadku prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Według najnowszych danych ZUS składki z tego tytułu w naszym kraju odprowadza ponad 17 680 obywateli z ponad 140 państw. W czołówce są obywatele Ukrainy – 3 853, dalej Białorusini – 1 203, Wietnamczycy – 951, Niemcy – 939 i Bułgarzy – 893. W Polsce firmę zdecydowały się otworzyć osoby z tak odległych miejsc jak Gwatemala, Togo, Madagaskar, Nowa Zelandia, Kambodża, Urugwaj, Afganistan, Maroko, Libia praz Tajwan.

Reklama