Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 300 tys. zł na renowację Mauzoleum w Kopicach

0

W poniedziałek 26 marca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało środki na interwencyjny remont budowlano-konserwatorski mauzoleum w Kopicach. Na renowację zabytku przyznano 300 tysięcy złotych. Swojej radości nie kryją organizatorzy zbiórek na renowację zabytku, którzy darzą wielką sympatią i pamięcią dawnych właścicieli pałacu w Kopicach.


Przyznane środki przeznaczone zostaną na remont pokrycia dachowego, wykonanie izolacji poziomej i pionową obiektu metodą iniekcji, która pozwoli zapobiec dalszej postępującej dewastacji, spowodowanej wilgocią z wody gruntowej i deszczowej. Część środków przeznaczona zostanie także na prace konstrukcyjne schodów zewnętrznych.

Mauzoleum rodziny Schaffgotsh mieści się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach. Budowla została wzniesiona w drugiej połowie XIX w. Pierwszego pochówku dokonano w 1910 r. Wówczas pochowana tam została Joanna Gryzik von Schomberg Godulla – fundatorka wielu szkół i szpitali na Górnym Śląsku. Pięć lat później pochowano jej męża – Hansa Ulricha von Schaffgotsch. Małżeństwo odpowiedzialne było za przebudowę pałacu. Rządzili i byli właścicielami Kopic. Oboje dali początek górnośląskiej linii rodu von Schaffgotsch. Po profanacji grobów dawnych panów Kopic, która miała miejsce po zakończeniu II wojny światowej, prochy zmarłych pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu obok mauzoleum.

Budynek został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym na planie prostokąta. Autorem projektu był Karl Lüdecke, wybitny architekt z Dolnego Śląska, który odpowiadał między innymi za przebudowę wież kościoła św. Mikołaja w Brzegu.

Dla przypomnienia, w zeszłym roku podczas jednego ze spotkań, na którym można było wesprzeć renowację zabytku, społecznikom udało się zebrać 5 tysięcy złotych, z czego 2 tysiące przekazali pielgrzymi z Górnego Śląska i ks. Antoni Kopiec z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Szombierek w Bytomiu. Organizatorzy kolejnej zbiórki już teraz zapraszają na następne spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 29. kwietnia przy kościele w Kopicach.