XVIII Brzeska Droga Krzyżowa

0

W Wielką Środę, 28 marca br. po raz osiemnasty ulicami Brzegu przeszła Droga Krzyżowa. Ponad 2,5 tysięczna rzesza wiernych w skupieniu i modlitwie przemaszerowała tradycyjną trasą , która wiodła od kościoła Miłosierdzia Bożego, ulicami 1 Maja, Piastowską, Długą, k. kościoła św. Mikołaja, pomnika św. Jana Pawła II, przez Rynek pod kaplicę św. Jadwigi przy zamku piastowskim.


Pomiędzy poszczególnymi 14 stacjami drogi krzyżowej krzyż dźwigali m.in. księża, młodzież, członkowie „Solidarności”, matki, ojcowie, wojsko, służba zdrowia, nauczyciele, samorządowcy, liturgiczna służba ołtarza, siostry zakonne.

Od Wielkiego Czwartku, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.
Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej.
Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.
Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.
Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca.

tekst i zdjęcia:Eugeniusz Szewczuk