IV Brzeski Dzień Kultury Żydowskiej już w najbliższą niedzielę

0

O tym, że kultura żydowska jest niezwykle bogata nie trzeba nikogo przekonywać. Brzeżanie będą mieli okazję poznać ją bliżej już w niedzielę 13.05.2018, bo tego dnia odbywać się będzie IV Brzeski Dzień Kultury Żydowskiej. Oprócz dnia głównego zaplanowano także wydarzenia towarzyszące, jak np. przegląd filmowy w Herbaciarni, czy lekcje hebrajskiego w brzeskich liceach.


IV Brzeski Dzień Kultury Żydowskiej to unikatowe wydarzenie, bo poświęcone szeroko pojętej kulturze żydowskiej. Impreza poświęcona jest w pełni kulturze narodu Izraela w wielu jej aspektach – muzycznym, społecznym, filmowym, językowym, wizualnym.
Główne obchody zaplanowano na niedzielę (13.05.2018) w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Wydarzenia rozpoczną się o godzinie 17:00. Na początek otwarta zostanie wystawa, pn. „Jerozolima – światło ze wschodu” z Ambasady Izraela w Polsce. Następnie przyjdzie pora na wykład, pt. „Patriarcha, Jedwabny Żyd, Wojownik-Hebrajczyk? Ideał męskości w kulturze żydowskiej”, który wygłosi dr Joanna Lisek. Tuż po wykładzie, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu przedstawi prezentację, pn. „Kultura hebrajska w pigułce”. Kropką nad „i” będzie niezwykły koncert, pn. „Mecyje”, który wykona Kwintet Śląskich Kameralistów.

Oprócz dnia głównego, zaplanowano także wydarzenia towarzyszące. Sama wystawa, o której mowa wyżej, dostępna będzie dla zwiedzających w brzeskim Muzeum do 18. maja. Dodatkowo, podobnie jak w latach poprzednich, w brzeskiej Herbaciarni odbędzie się pofestiwalowy Przegląd Filmowy „Jewish Motifs – Żydowskie Motywy”. Przegląd potrwa trzy dni – 14-16.05.2018, a filmy wyświetlane będą codziennie o godz. 18:00. Pierwszego dnia obejrzeć będzie można film, pt. „Nad brzegami Jarkonu”. Dzień później widzowie zobaczyć będą mogli film, pt. „Na ringu życia”. Na pokaz finałowy wybrano film, pt. „Hummus”. Oprócz wystawy i przeglądu filmowego, zaplanowano także lekcje języka hebrajskiego, które odbędą się w wybranych szkołach średnich w Brzegu.

– To już czwarta edycja naszej imprezy. Zaprosiliśmy wielu znamienitych gości. Liczymy na udział brzeżan, młodzieży. Żydzi funkcjonowali w naszym społeczeństwie przez wieki. Czasem było lepiej, czasem gorzej, nie mniej jednak mamy wiele wspólnego. Zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału w naszym wydarzeniu – powiedział Jacek Jastrzębski, organizator wydarzenia.

Projekt IV Brzeskiego Dnia Kultury Żydowskiego współfinansowany jest przez Gminę Brzeg i Starostwo Powiatu Brzeskiego, a wydarzenie honorowym patronatem objął Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału.