Współpraca przy kształceniu młodzieży. Jest porozumienie pomiędzy Powiatem Brzeskim, Muzeum Piastów i PWST w Nysie

0
fot. MPŚ

Pomoc w zajęciach praktycznych, korzystanie z bazy naukowej nyskiej uczelni oraz wzmocnienie oferty praktyk szkolnych – to główne założenia umowy, którą podpisali Starosta Brzeski Maciej Stefański, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich Dariusz Byczkowski oraz Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie dr. Inż. Przemysław Malinowski.


Porozumienie było możliwe dzięki wcześniejszym ustaleniom Starosty Macieja Stefańskiego z władzami powiatu nyskiego oraz PWSZ i Dyrekcji Muzeum Piastów Śląskich. Z założenia przedsięwzięcie miało obejmować współpracę edukacyjną i dydaktyczną młodzieży i studentów na bazie dwóch placówek oświatowych – brzeskiego Zespołu Szkół Budowlanych oraz nyskiej PWSZ. Realizację zadań edukacyjnych miało wspomóc Muzeum Piastów Śląskich, które umożliwiłoby realizację np. zajęć praktycznych na terenie swojego obiektu.

Maciej Stefański, Starosta Brzegu przypomniał, że przygotowując porozumienie nie ograniczano się do konkretnych kierunków czy klas edukacyjnych, choć wskazywano na powrót to świetności kierunków związanych z konserwacją zabytków.

– Wydaje się, że idea porozumienia została osiągnięta i od dzisiaj mamy dobre podstawy do współpracy pomiędzy naszym ZSB a PWSZ, które przełożą się na jeszcze lepsze kształcenie młodzieży i studentów – ocenia Maciej Stefański, Starosta Brzeski.

Dariusz Byczkowski, Dyrektor Muzeum podkreśla, że kierowana przez niego jednostka posiada pracownię konserwatorską i z racji obiektu oraz zgromadzonych w nim zbiorów – bazę do prowadzenia takich zajęć.

– Wspólnie wracamy do dobrych tradycji, kształcenia w oparciu o Zamek. Szczególnie zależy nam na współpracy kierunków związanych z konserwacją zabytków – mówi Dariusz Byczkowski. – Tym bardziej, że PWSZ posiada najwyższej klasy sprzęt służący do konserwacji różnych obiektów zabytkowych, w tym ruchomych.

Rektor PWSZ Przemysław Malinowski wskazał z kolei na korzyści edukacyjne płynące ze współpracy dla całego regionu, w tym główne powiatu nyskiego oraz brzeskiego.

Uroczystość podpisania porozumienia miała miejsce 28 maja 2018 r. w Sali Pinottiego Muzeum Piastów Śląskich. Była na niej obecna młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych wraz z Dyrektor Renatą Jabłońską -Denes. Ceremonię uświetnił także występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej 1. Stopnia w Brzegu: Leona Janickiego (kl. III/6 – fortepian, naucz. Ewa Toporowska), Klaudii Lenarczyk (kl. V/6 – fortepian, naucz. Lidia Gutowicz-Engel), Mateusza Zapotocznego – akordeon (kl. IV/4, naucz. Dorota Hnat), oraz Marty Rusnak – akordeon (kl. IV/4 – naucz. Dorota Hnat).

źródło i fot. MPŚ