Odwiedziny praprawnuka „Śląskiego Kopciuszka” w Kopicach

0
hrabia Hans-Ulrich Schaffgotsch odwiedził w Kopicach mauzoleum swojego rodu fot. Damian Wolak

W niedzielne popołudnie (10.06) w Kopicach koło Grodkowa pojawił się specjalny gość. Dawną posiadłość „Śląskiego Kopciuszka” – Joanny Schaffgotsch z domu Grycik i Hansa Ulricha Schaffgotsch  odwiedził ich praprawnuk. Obecna głowa śląskiego rodu arystokratycznego, to 68-letni hrabia Hans-Ulrich Karl Adam Gotthard Maria Christoph Leopold Anton Maximilian Edwin Paul Schaffgotsch, który jest spadkobiercą dziedzictwa śląskiego odłamu rodu z Kopic. Obecnie mieszka i żyje w Austrii.


Hrabia Schaffgotsch wraz z towarzyszącymi mu osobami zwiedzili ruiny pałacu oraz mauzoleum jego rodu znajdujące się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Mauzoleum w najbliższym czasie zostanie poddane renowacji polegającym na wymianie poszycia dachowego oraz pracach naziemnych polegających na zabezpieczeniu obiektu przed niszczącą wilgocią

Mający śląskie korzenie praprawnuk Joanny nie pierwszy raz odwiedza Kopice. Z wielką radością odwiedza dawną siedzibę swojego rodu, gdzie przez kilkadziesiąt lat żyli jego przodkowie, ale jednocześnie z wielkim smutkiem patrzy na postępującą degradację zabytku, sam przyznał że nie ma możliwości interweniować aby to zmienić.

Hrabia nie krył wzruszenia i wdzięczności za pozyskane środki na renowację mauzoleum jego rodu, obiekt nadaje się jeszcze do remontu, co ciężej można powiedzieć o „pałacu na wodzie” – Mój ojciec 40. lat temu próbował sam na swój koszt doprowadzić do remontu mauzoleum, w szczególności jego dach. Po upływie tego czasu, ponownie trzeba wymienić zadaszenie. Jestem bardzo wdzięczny zaangażowanym osobom – opowiadał hrabia Hans-Ulrich Schaffgotsch.

Wizyta w Kopicach była jednym z miejsc odwiedzanych przez hrabiego na Śląsku. W sobotę został zaproszony jako gość honorowy do Rudy Śląskiej, gdzie odbywa się Industriada (Święto Szlaku Zabytków Techniki). Następnie udali się na zwiedzanie zabytków przemysłowych na Górnym Śląsku. W poniedziałek praprawnuk „Śląskiego Kopciuszka” planuje powrót do domu w Austrii.