Muzeum Piastów Śląskich zaprasza uczniów do wzięcia udziału w konkursie

0
fot. zamek.brzeg.pl

Matka Henryka Pobożnego, żona Henryka Brodatego oraz śląska księżna, czyli św. Jadwiga. To właśnie tej postaci zostanie poświęcony konkurs literacko-plastyczny, który ogłosił dyrektor MPŚ w Brzegu Dariusz Byczkowski.


– Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży. Obejmuje dwie kategorie: literacką (opowiadanie) i plastyczną (malarstwo, rysunek). Rozgrywa się również w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły średnie. Tematem konkursu jest św. Jadwiga, żona Henryka brodatego, który poległ w bitwie pod Legnicą w 1241 roku. Chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom postać tej wybitnej, wykształconej i światłej księżnej, patronki Śląska, której zasługi dla Polski i naszego regionu są nie do przecenienia – mówi Dariusz Byczkowski.

Prace konkursowe w wersji papierowej można przekazywać osobiście lub przesyłać pocztą do 14 września 2018 r. na adres: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Plac Zamkowy 1, 49-300 Brzeg. Rozstrzygniecie oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej konferencji historycznej, pod hasłem „Kult św. Jadwigi i Piastowie brzescy”, którą muzeum planuje zorganizować pod koniec września. Honorowy patronat nad konkursem objął Maciej Stefański, starosta powiatu brzeskiego.