Światowy Dzień Ludności. Żyjemy dłużej, później decydujemy się na małżeństwo i dzieci

0
Reklama

Co roku, 11. lipca obchodzony jest Światowy Dzień Ludności, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku, kiedy liczba ludności świata osiągnęła 5 miliardów. Taki dzień jest okazją do debaty na temat różnorakich problemów ludzkości. To także dzień, w którym w wielu krajach prezentowane są ciekawe wyliczenia odnośnie struktury i liczby ludności. Takie zestawienie opracował także polski GUS, który obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.


Zgodnie z opracowaniem Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku było nas – Polaków – blisko 38,5 miliona, z czego 52% stanowiły kobiety, a 48% mężczyźni. Okazuje się także, że to w miastach kobiety stanowią zdecydowaną większość. W ośrodkach miejskich na 100 mężczyzn przypada aż 111 kobiet, podczas gdy na wsi 101.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Statystyczny mieszkaniec naszego kraju to… czterdziestolatek. Średni wiek Polaków to 40,2. Tu wyniki badań są jednak łaskawsze dla mężczyzn, bowiem statystyczny Polak jest młodszy od Polki o ok. 2 lata. Średni wiek mężczyzny to 38,9 lat, natomiast u kobiet wskaźnik ten wynosi 42,2 lata. Dodatkowo okazuje się także, że młodsi są mieszkańcy wsi od mieszkańców miast – o około 3 lata.

Ciekawie wyglądają także informacje dotyczące wieku nowożeńców i decyzji o urodzeniu pierwszego dziecka. Mężczyźni najczęściej żenią się mając 29 lat (2017 rok), tj. o ponad 5 lat więcej niż to było na początku lat 90-tych. Starsze są obecnie także panny młode, które mają średnio 27 lat, wobec 23 lat w 1990 roku. Liczba 13 znalazła swoje niezbyt szczęśliwe zastosowanie, bowiem obecnie związki małżeńskie w Polsce trwają średnio właśnie 13 lat.
Polki później zostają matkami niż w przeszłości. Kobiety decyzję o urodzeniu pierwszego dziecka – obecnie odkładają średnio do 28. roku życia, podczas gdy w 1990 roku zostawały matkami już w wieku 23 lat.

Jak mówią dane, wydłuża się także średnia długość życia Polaków. Urodzona w 2017 roku dziewczynka będzie żyła przeciętnie 81,8 lat, natomiast chłopiec około 74 lata. W porównaniu do początku lat 90-tych, to dłużej o 6,6 lat u kobiet i 7,8 lat u mężczyzn.

Reklama