Jak przetrwać gorące, letnie dni? Prognoza pogody na sierpień 2018

0

Fala upałów nad Polską utrzymuje się już od dłuższego czasu. Tegoroczna – bardzo wysoka temperatura i żar lejący się z nieba – daje się we znaki zwłaszcza dzieciom i osobom starszym. Temperatury w kraju sięgają 35 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla większości województw. W sierpniu czeka nas lekkie ochłodzenie, ale także gwałtowne burze.


Pierwsza połowa sierpnia zapowiada się upalnie, ale synoptycy przewidują lekkie ochłodzenie. Zgodnie z aktualnymi prognozami, wysokie temperatury mają odpuścić w kraju około 11 sierpnia. Wówczas średnia temperatura w ciągu dnia będzie oscylować w granicach 25-27 stopni Celsjusza. Upalne dni w Polsce powinny utrzymywać się do drugiej połowy sierpnia jedynie w Wielkopolsce i na Śląsku. Ciśnienie w sierpniu br. będzie wysokie i oscylować będzie wokół 1020 hPa.

Jak podaje portal Gk24.pl, amerykańska prognoza pogody dla Polski, przygotowana przez serwis AccuWeather przewiduje, że w naszej części Europy spotkają się gorące i suche masy powietrza z zachodniej części kontynentu z wilgotnym frontem znad Morza Śródziemnego. To powodować będzie gwałtowne burze z piorunami, które mogą spowodować wiele utrudnień, zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji.

Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków na zdrowiu i życiu dotyczy niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku – ostrzega MSWiA. Apeluje także do kierowców: Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem – w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe – wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zatem jak radzić sobie z duchotą i gorącem?  

Przede wszystkim musimy stosować się do podstawowych zasad ochrony zdrowia, które pozwolą nam uniknąć m.in. udaru słonecznego. Należy ograniczać przebywanie na słońcu, zwłaszcza dzieci i osoby starsze powinny unikać wychodzenia z domu i ograniczyć je do minimum. Należy także zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, odpowiednio się nawadniać, pić wodę – najlepiej niegazowaną (ok.3 l płynów dziennie).

Nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w aucie. Warto zadbać także o nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz i przed ekspozycją na promienie słoneczne powinniśmy stosować kremy z odpowiednim filtrem UV. Noworodki oraz niemowlęta podczas upałów wymagają szczególnej opieki, nie powinny być narażane na jakiekolwiek promieniowanie słoneczne.

Gorące dni są niezwykle groźne dla osób chorych na serce i z niskim ciśnieniem. Dotyczy to również osób z nadwagą, nadczynnością tarczycy oraz kamicą nerkową. Upały poważnie zaostrzają problemy ze strony układu krążenia. W przypadku osób (zwłaszcza starszych) zaleca się pozostanie w domu między godz. 11:00-15:00, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze.

Więcej szczegółowych informacji oraz aktualne prognozy pogody dostępne są pod adresami: www.imgw.pl, www.pogodynka.pl/ostrzezenia, www.lighteningmaps.org.

Anna Wendlińska