Obchody 72-lecia mordu na Żołnierzach Wyklętych w Starym Grodkowie

0

W sobotę (29.09) na byłym lotnisku w Starym Grodkowie odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary mordu na Żołnierzach Niezłomnych z oddziału „Bartka”, kpt. Henryka Flamego. 72. rocznica masowej zbrodni dokonanej przez NKWD i UB minęła 7 września.


W Obchodach 72. rocznicy udział wzięły lokalne władze Grodkowa i Skoroszyc, Opolszczyzny, rodziny pomordowanych, członkowie grupy rekonstrukcyjnej oraz osoby związane z Obozem Narodowym. Podczas tegorocznych obchodów na „Polanie Śmierci” wmurowany został kamień węgielny pod budowę pomnika upamiętniającego zamordowanych żołnierzy z oddziału „Bartka”.

Uroczystość rozpoczęły się na płycie lotniska. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych odbyła się msza święta polowa w intencji zamordowanych żołnierzy. Następnie zgromadzeni przemarszowali pieszo leśną drogą wraz z żołnierzami I Brzeskiego Pułku Saperów im T. Kościuszki, by oddać hołd pomordowanym na „Polanie Śmierci”. Pod krzyżem upamiętniającym zbrodnię sprzed 72. lat złożono kwiaty i oddano salwę honorową oraz odczytano apel poległych.

– Jeżeli „Żołnierze Wyklęci” byli pierwszym pokoleniem, które przeciwstawiło się systemowi komunistycznemu w Polsce to harcerze z ZHR, jako organizacja powstała po 1989 r., jest ideowymi wnukami pokolenia „niezłomnych”. Ciężko by było, aby wnukowie nie dbały o pamięć swoich dziadków i nie brały z nich przykładu, nauki, czy wiedzy – opowiadał Marcin Żukowski, zastępca komendanta Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. rtm. Witolda Pileckiego, który uczestniczył w obchodach.

Po mszy Wojewoda Opolski odznaczył byłego żołnierza NSZ ppor. Wacława Staszyńskiego medalem „Pro Patria”. Odznaczenie nadawane jest przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.