Kadra ludzi z powołaniem. Działania brzeskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Zakład Opiekuńczo – Leczniczy zajmuje się udzielaniem całodobowych świadczeń zdrowotnych dla osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, obejmujących swoim zakresem pielęgnację i leczenie oraz rehabilitację osób nie wymagających już hospitalizacji w warunkach szpitalnych.

Celem brzeskiego ZOLu jest więc całodobowa opieka i leczenie osób, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego, mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego, jednak ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym wymagają profesjonalnej pielęgnacji, nadzoru lekarskiego i rehabilitacji. Pobyt w zakładzie nie jest bezterminowy, więc kolejnym zadaniem personelu jest przygotowanie pacjentów oraz ich opiekunów do samodzielnego sprawowania opieki w warunkach domowych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

W brzeskim ZOL-u przebywa sześćdziesiąt osób zmagających się z różnymi chorobami przewlekłymi lub ich powikłaniami. „Nie możemy opiekując się pacjentem patrzyć na konkretną jednostkę chorobową, potrzebne jest spojrzenie całościowe. Musimy zadbać o właściwe funkcjonowanie chorego zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej, a także społecznej – mówi Beata Guzak, Kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego”.

Trzonem kadry brzeskiego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego są pielęgniarki, których działania uzupełniają opiekunowie medyczni. Ważnym ogniwem całego zespołu są też rehabilitanci, terapeuta zajęciowy i psycholog. W zakładzie pracuje również trzech lekarzy o specjalnościach: medycyna rodzinna, choroby wewnętrzne i psychiatria. W zależności od potrzeb pacjentów konsultacji udzielają także lekarze innych specjalności.

Systematycznie podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez personel zatrudniony w ZOL, jego zaangażowanie i profesjonalizm, gwarantuje wysoki poziom sprawowanej opieki. Nie bez znaczenia w opiece nad pacjentem przewlekle chorym i niepełnosprawnym są wysokie umiejętności interpersonalne pracującego tu personelu, empatia i zrozumienie potrzeb pacjenta.

„Ludzie, którzy u nas pracują muszą naprawdę lubić to, co robią – mówi Beata Guzak. Praca jest bardzo ciężka i wymaga wielu wyrzeczeń, dlatego naszą kadrę tworzą osoby z powołaniem. Do tej pracy trzeba mieć odpowiednie usposobienie, predyspozycje i oczywiście kwalifikacje.”

Na czternaście zatrudnionych w zakładzie pielęgniarek sześć ma ukończone specjalizacje związane z opieką długoterminową, jedna kurs kwalifikacyjny, a jedna jest w trakcie kursu z pielęgniarstwa w opiece długoterminowej. Trzy pielęgniarki w tym roku akademickim będą kontynuować naukę na studiach uzupełniających II stopnia.

Typowy dzień na ZOL-u zaczyna się od raportu pielęgniarskiego, na którym obecni są również opiekunowie i terapeuci. Pracownicy przekazują sobie informacje dotyczące tego, co działo się podczas ostatniej doby. Następnie wykonywane są zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne, a po ich zakończeniu podawane jest śniadanie. Później przychodzi czas na intensywną pielęgnację, rehabilitację, prowadzenie terapii zajęciowej oraz inne zabiegi zlecone przez lekarzy. Po obiedzie chwila odpoczynku dla pacjentów, a następnie kontynuacja zabiegów pielęgnacyjnych, zajęć rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Kolacja kończy dzień zajęć dla pacjentów, a rozpoczyna dalsze intensywne zabiegi pielęgnacyjne, mające na celu przygotowanie pacjentów do snu.

„O tym kto kieruje chorego do pobytu w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym mówi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 25 czerwca 2012 roku w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych – tłumaczy Beata Guzak. Do 2012 roku Starostwo Powiatowe wydawało decyzje administracyjne kierujące chorych do zakładu, określając termin ich pobytu. Teraz lekarz prowadzący pacjenta, na wniosek jego lub jego rodziny, wypełnia dokumenty, które stanowią załączniki do wspomnianego rozporządzenia (są również dostępne na stronie internetowej www.bcm.brzeg.pl). Kompletną dokumentację należy złożyć w sekretariacie ZOL–u, gdzie po weryfikacji wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku i umieszczenia na liście oczekujących”.

Warto wspomnieć, że brzeski ZOL od lat jest placówką dydaktyczną dla pielęgniarek zdobywających pierwsze szlify w zawodzie lub chcących podnieść swoje kwalifikacje w ramach różnych szkoleń podyplomowych. Stanowi też miejsce prowadzenia badań naukowych wykorzystywanych w pracach licencjackich i rozprawie doktorskiej. Od kilku lat Zakład Opiekuńczo-Leczniczy współpracuje także z Zakładem Karnym w Brzegu realizując program readaptacji społecznej „Drugi Brzeg…”. „W ramach tego programu mamy zawartą umowę o nieodpłatnym zatrudnieniu pensjonariuszy ZK, których praca ma charakter pełnej dobrowolności, opiera się na zasadach wolontariatu i jest dla nas dużym wsparciem – mówi Beata Guzak”.

Istotną informacją jest to, iż władze powiatu mają w planach inwestycję w ZOL. „Planujemy gruntowną modernizację tego obiektu – mówi Maciej Stefański, Starosta Powiatu Brzeskiego. Każdy z nas chciałby mieś godną starość, a do tego potrzebne są określone warunki. W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym pracują świetni fachowcy, którzy osobom przewlekle chorym gwarantują opiekę na najwyższym poziomie. Dołożymy wszelkich starań, aby umożliwić im wykonywanie ich obowiązków w nowoczesnym otoczeniu, w pełni do tego celu przystosowanym”.

 

Brzeskie Centrum Medyczne ma powód do dumy

Z dniem 01.08.2014 Wojewoda Opolski powołał panią Beatę Guzak, Kierownika brzeskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego na funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Jest to funkcja o dużym znaczeniu w zakresie zadań opiniodawczych, doradczych i kontrolnych.

Ta decyzja nie tylko podnosi prestiż Brzeskiego Centrum Medycznego; stanowi również wyraźny sygnał, że powiatowy szpital jest ważną jednostką na terenie Opolszczyzny.

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA