SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

0
Reklama

Trudno nie doceniać roli, jaką warzywa i owoce odgrywają w naszej codziennej diecie. Są jednym z głównych źródeł witamin i składników mineralnych, które biorą udział w procesach przemiany materii, a ich brak prowadzi do poważnych zaburzeń w organizmie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

To, że warzywa i owoce są zdrowe wie każdy z nas. Nie każdy jednak spożywa je tak często jakby mógł, a już na pewno nie tak często jak powinien. Nadal nie jesteśmy w stanie przełamać nawyków żywieniowych, które niestety nie są najlepsze. Jemy niezdrowo i tłusto, co niekorzystnie odbija się na naszym samopoczuciu i stanie zdrowia. Badania przeprowadzone przez specjalistów z zakresu żywienia wykazały, że realny stan spożycia warzyw i owoców na jednego Polaka to 1,5 porcji dziennie, przy czym porcja to średniej wielkości owoc lub warzywo (jabłko, marchewka) lub kilka mniejszych sztuk (truskawki, czereśnie, winogrona). To także 1 miseczka sałatki lub 1 szklanka soku.
Warzywa i owoce zawierają witaminę C oraz beta-karoten przekształcany w witaminę A, która odpowiada między innymi za rozwój organizmu oraz stan skóry, błon śluzowych i narządu wzroku. Witamina C ma duże znaczenie w utrzymaniu odporności organizmu na zakażenia, zmniejsza stres oksydacyjny, bierze udział w wytwarzanie kolagenu. Warzywa i owoce dostarczają również innych witamin, takich jak: kwas foliowy, niacyna, witaminy K oraz makroelementów (sód, potas, wapń, magnez, fosfor, chlor, siarka) i mikroelementów  (żelazo, Miedź, cynk, mangan, kobalt i inne). Osoby regularnie spożywające warzywa i owoce rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze, ponieważ wraz z produktami roślinnymi dostarczają organizmowi duże ilości potasu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek, zwłaszcza mięśnia sercowego oraz ma korzystny wpływ na utrzymane prawidłowego ciśnienia krwi. Błonnik zawarty w warzywach i owocach wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a zatem zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Bardzo ważną funkcją błonnika jest również redukcja zaparć i ryzyka nowotworów przewodu pokarmowego.  Większość warzyw i owoców zawiera dużo wody, dzięki czemu mają niską wartość energetyczną. Regularne spożywanie tych produktów pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Osoby regularnie spożywające warzywa i owoce w rezultacie zjadają mniejsze ilości innych produktów i skutecznie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości. Podstawowym składnikiem owoców są węglowodany, które w owocach dojrzałych występują w postaci glukozy, fruktozy i sacharozy. Dlatego osoby odchudzające się powinny codziennie jeść owoce, ale nie przesadzać z ich ilością. W myśl zasady „pięć razy dziennie warzywa i owoce” najlepiej, żeby były to trzy porcje warzyw i dwie porcje owoców.
Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i pełnią sił witalnych oraz mieć dobre samopoczucie, dlatego zacznijmy już od dzisiaj przyzwyczajać się do podjadania warzyw i owoców. Dzień rozpocznijmy od szklanki soku, do drugiego śniadania dołóżmy jabłko. Do obiadu podajmy surówkę lub sałatkę, a na deser zaserwujmy sobie banana bądź mandarynki. Ale przede wszystkim nie zapominajmy o naszych dzieciach. Dołóżmy wszelkich starań, aby warzywa i owoce podawane były w jak najbardziej atrakcyjnej dla nich formie oraz jak najczęściej zastępowały słodycze.

Marta Habrych
Promocja Zdrowia
Powiatowej Stacji
Sanitarno – Epidemiologicznej
w Brzegu

Reklama