Co z lądowiskiem Brzeskiego Centrum Medycznego ?

1
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Brzeskie Centrum Medyczne posiada szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Jakiś czas temu, Ministerstwo Zdrowia nałożyło obowiązek wybudowania lądowisk dla śmigłowców, we wszystkich placówkach medycznych, w których SOR funkcjonuje.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Ostateczny termin wykonania tego zadania, był kilkakrotnie przesuwany, aż w końcu zadecydowano, że nastąpi to w 2017r. Teraz, gdy większość szpitali w naszym województwie wybudowało lądowisko, pojawiły się sygnały, że ministerstwo wycofuje się z pomysłu. Na razie docierają sprzeczne informacje w tej sprawie, ale gdyby tak się stało, brzeski szpital mógłby zaoszczędzić kilka milionów złotych, które ewentualnie zostałyby przeznaczone na budowę lądowiska.

– Z informacji, jakie posiadam, Ministerstwo Zdrowia planuje wycofać się z wcześniejszych zaleceń budowy lądowisk przy szpitalach z oddziałem ratunkowym. Z naszego punktu widzenia, będzie to bardzo dobra decyzja, jeśli nabierze mocy prawnej. Na przestrzeni pięciu lat, mieliśmy tylko jedno lądowanie, a koszt budowy lądowiska, w naszym przypadku, to kilka milionów złotych – mówi Krzysztof Konik, dyrektor brzeskiego szpitala

Lądowiska posiadają szpitale, m.in. w Nysie i Opolu. Jest też w oddalonej o 15km Oławie. Wymóg Ministerstwa Zdrowia był krytykowany przez dyrektorów szpitali od samego początku. Głównie przez koszt budowy i utrzymania w stosunku do realnego wykorzystania takiego obiektu i częstotliwości lądowań.

W mediach pojawiły się też informacje o tym, że zwolnione z obowiązku budowy lądowiska mogą zostać tylko te szpitale, przy których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwala na  budowę obiektu lub takie, gdzie szpital znajduje się w pobliżu zabudowań uniemożliwiających start i lądowanie, ze względu na ograniczony kąt nalotu. Na taką „wymówkę”, nie może liczyć Brzeskie Centrum Medyczne.

– W obecnym stanie prawnym i pod względem technicznym, budowa lądowiska byłaby możliwa na terenie naszego szpitala, jednak jeśli zajdzie konieczność jego budowy, rozważamy, aby stało się to na terenie jednostki straży pożarnej, bo jest to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie – informuje Krzysztof Konik

Helikoptery LPR lądują codziennie na zwykłych polach i drogach, nie potrzebując do tego celu lądowiska z literą „H”. W ubiegłym roku, piloci LPR lądowali na terenie powiatu brzeskiego kilkadziesiąt razy, między innymi w Brzegu przy ul. Łokietka i na Placu Drzewnym. Pacjenci transportowani drogą powietrzną zazwyczaj trafiają do specjalistycznych szpitali o wyższej referencyjności niż brzeska placówka. Każde lądowisko trzeba utrzymywać nawet jak nic tam nie ląduje, a to generuje spore koszty. Czy brzeski szpital potrzebuje taki obiekt ?

images_lprplacdrzewny_DSC03106_Kopiowaniefot. (archiwum) W kwietniu ub. roku, śmigłowiec LPR lądował w Brzegu na Placu Drzewnym

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA