„Już nie chodzi o planszę”. Relacja z Dnia Gier Planszowych

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Starsi pamiętają trzy czołowe gry planszowe, królujące niegdyś w domach – warcaby, chińczyk i monopol. Dziś gry planszowe niewiele mają wspólnego z tymi sprzed lat. Niestety wyobrażenie o planszówkach w zbiorowej wyobraźni pozostało krzywdzące – jako banalna, losowa, nieciekawa forma spędzania wolnego czasu i w dodatku przeznaczona tylko dla dzieci.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Gry planszowe są dla każdego, lecz głównie dzieciom daje się niezaprzeczalne prawo do gry i zabawy. To stanowisko chcemy przełamać, dając możliwość popularyzacji gier planszowych również wśród dużo starszej młodzieży. Jest ogromny wybór gier dostosowanych do różnych potrzeb – są gry dla najmłodszych, dla młodzieży jak również dla dorosłych. Dziś rozgrywki mogą też stanowić intelektualne wyzwanie czy pobudzać wyobraźnię.

Dzień Gier Planszowych, który odbył się 14 marca 2015r. W Grodkowie był pretekstem do spotkania się, wymiany opinii na temat ciekawych propozycji planszówkowych, uatrakcyjnieniu życia towarzyskiego, relaksu, jak również kształceniu różnych nowych umiejętności! Owe umiejętności wykorzystywane w życiu poprawiają jego jakość i pomagają w realizacji celów. Poprzez gry planszowe m.in. kształtuje się umiejętność planowania, kreatywnego rozwiązywania problemów.  Poprzez interakcję z innymi graczami nieraz tworzą się więzi międzyludzkie, szacunek do odmiennego stanowiska niż swoje. Jeśli nie lubi się rywalizacji, istnieją również gry kooperacyjne polegające na tym, że gracze współpracują ze sobą przeciwko grze.  Gry planszowe wywołują spektrum emocji dzięki czemu można ćwiczyć np. radzenie sobie z negatywnymi emocjami związanymi z porażką. Można nawet powiedzieć, że gry pomagają w wychowaniu w społeczeństwie, ponieważ naprzeciw siebie mamy żywego gracza. Poprzez gry możemy również odreagować i uczyć różnych form reakcji na personalne emocje. Cytując za Maciejem Jesionowskim „(…) jedna z najważniejszych i najbardziej niedocenianych zdolności jest zdolność kreatywnego myślenia, a najbardziej niedocenianą metodą do jej trenowania – gry i zabawy.” Jednym słowem – na graniu w gry planszowe korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Współcześnie dostępne gry planszowe mają bardzo ciekawe mechanizmy, np. worker placement (mamy pewną pulę robotników i wysyłamy ich do różnych robót ), Deck building ( polega na budowaniu talii), czy Area control/influence (kontrolujemy pewien obszar i zwykle czerpiemy z tego pewne korzyści). Planszówki w nowoczesnym wydaniu różnią się między sobą diametralnie – niektóre składają się jedynie z kart, w innych w ogóle nie używa się kostki.  Wiele gier zaliczanych do „planszowych” wcale nie posiada planszy w dosłownym tego słowa rozumieniu.

Ogrom dostępnych dziś gier na sklepowych półkach może onieśmielać, dlatego Dzień Gier Planszowych zorganizowany przez Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Grodkowie oswaja i przybliża gry familijne, imprezowe, ekonomiczne, strategiczne, wojenne, przygodowe, kooperacyjne, gry karciane, gry kościane, logiczne i inne…

Spotkania planszówkowe takie jak zorganizowane w Grodkowie pomagają w wyborze tytułów, które mogą być dla nas ciekawe. Zakup porządnej gry planszowej to wciąż niemały wydatek dla przeciętnego gracza, dlatego warto dobrze się zastanowić nad wyborem. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: kto będzie grał, w ile osób, jaka tematyka nas interesuje, ile mamy czasu na rozgrywkę, czy chcemy grę kooperacyjną czy w ogóle nie interesuje nas interakcja między graczami… Dlatego warto najpierw zagrać korzystając z gier udostępnionych podczas Dnia Gier Planszowych oraz poradzić się bardziej doświadczonych graczy, zamiast kupować grę w ciemno.

Marcowy Dzień Gier Planszowych był już kolejnym tego typu spotkaniem entuzjastów planszówek organizowanym w Grodkowie.  W tym roku nowością był turniej w „Pentago”, w którym udział wzięli wszyscy przybyli. Wyłonieni zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody, których sponsorem był Urząd Miejski w Grodkowie. Udostępnionych zostało 50 różnego rodzaju gier, w które można było zagrać z pomocą instruktora, który tłumaczył reguły. Dzień Gier Planszowych  oprócz szerzenia wśród młodzieży i dorosłych idei tego przyjemnego spędzania czasu, jakim jest gra w planszówki, integruje również środowisko planszówkowiczów, którzy byli inicjatorami spotkania. W tegorocznej edycji wzięło udział niemalże dwukrotnie więcej osób niż poprzednio. Mamy nadzieję, że zainteresowanie imprezą w przyszłym roku zaskoczy samych organizatorów.

Ewa Kałuzińska

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego