Od poniedziałku surowsze kary dla pijanych i przekraczających prędkość kierowców

3
fot. archiwum
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Dziś (piątek 15.05) weszły w życie nowe przepisy kodeksu ruchu drogowego, dotyczące przewożenia dzieci w pojazdach, a także precyzujące, kto jest uprawniony do poruszania się autem bez pasów bezpieczeństwa (o czym pisaliśmy tu: https://brzeg24.pl/aktualnosci/32614-od-jutra-nowe-przepisy-dotyczace-przewozenia-dziecka/). Bardzo ważne zmiany w przepisach kierowców czekają od najbliższego poniedziałku. 


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

JAZDA BEZ PRAWKA

Od 18 maja zaczną obowiązywać przepisy, które ostrzej będą karać kierowców. Najważniejsza nowelizacja dotyczy przepisów karnych. Do tej pory, kierowanie autem bez prawa jazdy było tylko wykroczeniem zagrożonym grzywną (oczywiście oprócz sytuacji, gdy zatrzymano kierowcę z orzeczonym sądowym zakazem prowadzenia). Po zmianie przepisów prawo jazdy stracimy na 3 miesiące, jeśli przekroczymy w terenie zabudowanym prędkość o 50 km/h – policja zabierze je na miejscu. Gdy po zabraniu prawa jazdy, zostaniemy ponownie przyłapani na prowadzeniu pojazdu – termin zatrzymania uprawnień zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli w tym okresie nadal będziemy lekceważyć zakaz prowadzenia, starosta cofnie nam uprawnienia do kierowania pojazdem i konieczne będzie zdawanie egzaminu na prawko od nowa.
Najcięższe sankcje czekają jednak, gdy dopuścimy się kierowania pojazdem po decyzji administracyjnej starosty – bo taki czyn wyczerpie znamiona przestępstwa (określonego w nowym art. 180a kk), za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

NA PODWÓJNYM GAZIE

W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących w stanie nietrzeźwości. Wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów – z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany to 3 lata.
Ale kierowca „na podwójnym gazie” dostanie też po kieszeni. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
Postęp techniczny sprawił, że w przepisach znajdzie się pewne novum. Mianowicie sąd będzie mógł zamienić zakaz prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z takiego „prawa łaski” będzie jednak można skorzystać po odbębnieniu połowy orzeczonej kary, a jeśli prawo jazdy zabrano dożywotnio – po upływie 10 lat.

MŁODY KIEROWCA NA CENZUROWANYM

Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym wzięła pod lupę młodocianych kierowców. Osoby, które w okresie 2 lat od dnia wydania im po raz pierwszy prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h – utracą prawo jazdy, a cofnięcia uprawnienia dokona starosta.

PRZYDATNY PASAŻER-KIEROWCA

W przypadku zatrzymania pojazdu, którego kierujący nie posiada aktualnie uprawnień do jego prowadzenia (np. zostało mu zabrane za punkty) – samochód zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela. Ratunkiem w takiej sytuacji będzie pokwitowanie zatrzymania dokumentu przez policję, ale uprawniające do kierowania pojazdem lub pasażer, posiadający prawo jazdy.

43 RUMUNÓW W BUSIE

Na początku lutego kraj obiegła informacja z województwa lubuskiego, gdzie drogą S3 busem podróżowały (razem z kierowcą) 43 osoby! Gdy strażnicy graniczni otworzyli drzwi, nie wierzyli swoim oczom – połowa paki była załadowana torbami, a połowa, aż pod podsufitkę ludźmi, leżącymi jeden na drugim – bus był 9 osobowy. Od poniedziałku takie „akcje” mają być surowo karane. Jeśli kierowca będzie przewozić dwie osoby ponad stan, czyli niż pozwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym lub wynika to z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, to policjant na miejscu zatrzyma mu prawo jazdy na 3 miesiące. W przypadku pojazdów komunikacji miejskiej decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy wyda starosta.

SZYBCY I WŚCIEKLI

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, wszyscy za szybcy kierowcy będą z miejsca wściekli – przede wszystkim na siebie. Rosną bowiem wymiary grzywien taryfikatora. I tak np. za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym, nie tylko utracimy prawo jazdy, ale i zapłacimy 1520zł – recydywista zapłaci jeszcze więcej.

Nowy taryfikator przekroczenia prędkości:
– do 10 km – 114zł;
– 11-20 km – 228zł;
– 21-30 km – 380zł
– 31-40 km – 684zł;
– 41-50km – 1064zł;
– powyżej 50km – 1520zł
To taryfikator przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym, poza nim, czyli w terenie niezabudowanym, wysokość grzywny zmniejsza się dokładnie o połowę (np. powyżej 50km/h – 760zł).
Podsumowując, jeśli:
– prowadzisz pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (ponad 0,25 mg/dm³ lub 0,5‰):
• możesz trafić do więzienia na 2 lata;
• utracisz prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat lub dożywotnio, gdy już byłeś skazany za to przestępstwo (recydywa);
• zapłacisz nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł lub w przypadku powtórnego skazania za ten czyn co najmniej 10 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
– przekroczyłeś prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h lub przewozisz większą liczbę osób niż jest to dozwolone – stracisz prawo jazdy:
• na okres 3 miesięcy;
• na okres 6 miesięcy, w przypadku prowadzenia pojazdu w okresie zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy.
– nie respektujesz decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 6 miesięcy, uprawnienia zostaną cofnięte, co wiąże się z ponownym egzaminem celem uzyskania prawa jazdy.
– prowadzisz pojazd bez uprawnień w okresie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu – popełniasz przestępstwo (art. 244 k.k.) – możesz pójść do więzienia na okres 3 lat.
– prowadzisz pojazd nie stosując się do decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania – popełniasz przestępstwo (art. 180a k.k.) – grozi Ci grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

źródło: Komenda Główna Policji i Ustawy: Prawo o ruchu drogowym, Kodeks karny, Kodeks karny wykonawczy

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego