Powodziowa mobilizacja

0
Reklama

W dniu 27.102010 r. w siedzibie PWiK w Brzegu odbyło się spotkanie pracodawców z rejonu ”wyspy” (ulice Cegielniana i Grobli) z przedstawicielami Burmistrza Miasta reprezentowanego przez Z-cę  Burmistrza Artura Kotarę, Beatę Boryk, Joannę  Dubas i projektantkę Planu Zagospodarowania Wyspy –  Marię  Oleszczuk.

Przedstawiciele pracodawców z powyższego regionu zaniepokojeni powtarzającymi się w ostatnich latach powodziami, dotykającymi ich zakłady, są zdeterminowani do działań na rzecz ochrony przeciwpowodziowej terenu wyspy. Są chętni do zrzeszenia się i poprzez taką formę organizacyjną chcą kontrolować, a może i wywierać naciski na władze państwowe i samorządowe, by zajęły się tą problematyką. Zebrani zapoznani zostali ze stanem zaawansowania prac projektowych nad planem zagospodarowania wyspy. Usłyszeli o generalnych założeniach planu, które zakładają przesunięcie granicy strefy ochronnej tzw.  Natury, do lewobrzeżnego obrysu kanału żeglownego. Ponadto zezwoli to na takie wysokościowe kształtowanie terenu wyspy, by nie zagrażały mu wody Q1.. Projektant podkreśliła przy tym, że warunki współpracy z RZGW we Wrocławiu są bardzo trudne, często tej współpracy nie ma w ogóle. Zebrani poinformowani zostali również i o tym, że projektowany lewobrzeżny wał Odry, chroniąc ulicę Oławską i Rataje, może w katastroficznych momentach, doprowadzić do sytuacji, gdzie poziom wód powodziowych na terenie wyspy może osiągać rzędne  ca 137.60. Oznaczałoby to osiąganie na wodowskazie Brzeg –most  stanów nawet o wysokości  840cm. Byłoby  to o ponad 1 metr więcej niż podczas ostatnie majowej powodzi. Tak pesymistyczny obraz możliwej katastrofy, zmusza zebranych do działań  w następujących kierunkach:
-wystąpienia do RZGW we Wrocławiu o udostępnienie Studium zagrożenia powodziowego dla Brzegu, ze szczególnym uwzględnieniem Wyspy
-wystąpienie do w/w jednostki z zapytaniem o losy modernizacyjne hydrowęzła brzeskiego
-wystąpienia do w/w jednostki o natychmiastowe rozpoczęcie działań eksploatacyjno-konserwacyjnych na rzece Odrze w jej brzeskim przebiegu/odmulanie koryta rzeki po stronie niskiej wody, porządkowanie skarp rzecznych, odtworzenie klap zwrotnych/.
-wystąpienie do Marszałka Województwa o objęcie planami zabezpieczeń przeciwpowodziowych terenu wyspy na równi z aktualizowanym planem obwałowania ulicy Oławskiej
Zebrani determinację swą posuwają do tego, że brak jakiejkolwiek reakcji ze strony rządowo-samorządowej inspirować ich będzie do wszczęcia kroków sądowych o charakterze pozwu zbiorowego.
Tekst autorstwa Marka Starczyka.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama