Logo 728×90
Logo 728×90
750×150 pod menu

Rolnik w Sandolinie

felieton

Żywność będzie drożeć
W ostatnią sobotę karnawału postanowiłem się zabawić i udałem się, jako felietonista, na Konferencje rolną, którą zorganizował w Brzegu Komitet Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości. Niewielką salkę zapełniło, tak na oko, ponad 150 osób. Byli to przede wszystkim miejscowi członkowie partii Jarosława Kaczyńskiego, okoliczni rolnicy oraz sympatycy PiS. Imprezę prowadził poseł z Opolszczyzny – Sławomir Kłosowski. O stanie polskiego rolnictwa informowali zebranych posłowie: Janusz Wojciechowski, Zbigniew Dolata i Jan Religa. Od razu muszę donieść, że prelekcja była dynamiczna, rzeczowa i interesująca. Jako przeciętny zjadacz chleba za najciekawszą z informacji uznałem dane organizacji międzynarodowej FAO, która przestrzega, że jeśli polityka rolna świata się nie zmieni, to za ćwierć wieku deficyt żywności wyniesie 30%, a za 50 lat może być dwukrotnie wyższy. Problem braku żywności i wzrostu jej cen, na ile zrozumiałe, nie wynika tylko ze stałego przyrostu ludności na świecie, anomalii pogodowych lub klęsk żywiołowych, ale przede wszystkim z powodów polityki ekonomicznej wielkich graczy. Jeśli chodzi o Europę, to od kilkudziesięciu lat istnieje silne lobby finansowe, zainteresowane systematycznym zmniejszaniem produkcji rolnej i zwierzęcej w Europie. Wielki kapitał woli lokować swoje pieniądze w gotowe towary handlowe, niż w niepewną produkcję rolną. Rekinom światowej finansjery bardziej opłaca się sprowadzać na stary kontynent produkty rolne z Chin, Australii, USA lub Brazylii, niż inwestować swoje pieniądze w niepewny interes, jakim jest uprawa roślin. Im mniejsza produkcja, tym większy import i większe zyski dla pośredników. Stąd właśnie wywodzą się słynne i sporne „limity”, „kwoty” i „kontyngenty”, czyli – ograniczone ilości produkcji lub eksportu, narzucone poszczególnym krajom (dot. np. żywca, owoców czy mleka). Opłaty dla rolników są zróżnicowane. Od kilku lat brakuje spójnej polityki rolnej ze strony Unii Europejskiej. W wielu krajach, które mają najniższe dopłaty do 1 hektara, rośnie powierzchnia nieużytków. Ogólnie mówiąc, bogatsze państwa mają większe kwoty dopłat, dlatego ich produkty są bardziej konkurencyjne na rynku.
Problem wyżywienia
narodu
Oczywiście, politycy PiS nie mogli nie poruszyć problemów polskiego rolnictwa. Były pytania z sali i rzeczowe wyjaśnienia parlamentarzystów. Poinformowano także, dlaczego PiS złożył w sejmie wniosek o odwołanie ministra rolnictwa. Ponoć minister Marek Sawicki zna się na swoim resorcie i ma sporo pomysłów, ale z powodu słabej pozycji w rządzie, w zasadzie niczego sensownego nie zrobił. Natomiast premier Tusk dla polskich rolników zrobił aż tyle, że osobiście mianował Sawickiego na to stanowisko. Zwrócono uwagę, że obecna koalicja PO-PSL za kilka miesięcy obejmie prezydencję w UE, ale w rządowych priorytetach na temat rolnictwa nie ma ani jednego słowa. Polska, kraj w którym w rolnictwie pracuje ponad 4 miliony osób, w trakcie swojego przewodnictwa w Radzie UE nie zamierza w polityce rolnej nic zmieniać. Przypomniano, że rząd Millera i Pawlaka (7 lat temu) wynegocjował mizerne warunki dopłat dla polskich rolników. Nasz kraj, do dzisiaj, stracił z tego powodu ponad 100 miliardów euro. W roku 2013 wysokość dopłat do 1 ha upraw ma być wyrównana (zrównana). Jednak wpływy wcześniejszych ustaleń oraz brak zdecydowanych działań obecnego rządu powodują, że przy tym samym areale upraw np. Polski i Niemiec, nasi zachodni sąsiedzi dostaną z unijnej kasy dużo więcej pieniędzy (Polska 3mdl – Niemcy 5mld euro). Jest to jednak spora różnica. Wiele krajów na świecie za jedno z głównych zadań swojego rządu uważa – bezpieczeństwo produkcji własnej żywności (!). Zachowanie się obecnych władz państwa polskiego wskazuje na fakt, że rząd premiera Tuska nie ma w tym względzie sprecyzowanej polityki. Polskie rolnictwo jest nadal zacofane. Tym bardziej potrzebuje ono środków na jego modernizację. Nie wolno zapominać, że ta jawna dyskryminacja bierze się z tego, iż Polska, w ilości produkcji popularnych europejskich upraw (zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, owoce twarde i miękkie), od lat zajmuje wysoką pozycję, tj. od 1-5 miejsca. W Europie drożeje żywność, głównie z powodów nierównej konkurencji i sztucznego ograniczania produkcji. Jeśli ktoś ma odmienne zdanie, to powinien sprawdzić, ile w Polsce, w ostatnich kilku latach, upadło firm związanych z rolnictwem oraz ile dzisiaj kosztuje cukier. Polityka rolna, gospodarcza i społeczna, prowadzona przez obecną koalicję rządzącą, wygląda mnie więcej tak: PO udaje – że chce zlikwidować kosztowny KRUS, natomiast PSL stwarza pozory – że broni interesu chłopów. Dzisiaj, tylko dzieci w przedszkolu pochylają się nad biednym polskim rolnikiem i śpiewają wesoło piosenkę: „Rolnik sam w dolinie”.
Marek Popowski

Podobne artykuły

69 komentarzy

 1. Anonim

  Re.: brrrr!
  Trybunał Konstytucyjny niedawno zdecydował, że Pan Generał Wojciech Jaruzelski złamał PRL-owskie prawo wprowadzając Stan Wojenny. Jeżeli można z dzisiejszej perspektywy skazywać ludzi według tego, czy złamali prawo PRLu, to jak powinien być sądzony Wałęsa?, Prezydent Komorowski? Pan Premier Tusk?, Pan Armin jako opozycjonista usiłujący obalić ustrój socjalistyczny PRL-u, Pan Rokita Władysław-Jan-Maria? Michnik Adam? Mazowiecki Tadeusz? Jarosław Kaczyński? Niesioł-Niesiołowski półhrabek? i im podobni opozycjoniści?
  W konstytucji PRL=u było, iż za zdradę stanu ma być czapa.
  Za występowanie przeciw systemowi socjalistycznemu groziło co najmniej więzienie.
  Mam więc pytanie: czy prawo będzie stosowane wybiórczo, czy też zostanie zastosowane jednakowo wobec wszystkich, którzy popadli w konflikt z prawem obowiązującym w PRL-u i nie zostali za to ukarani???????????????????????????????

  Odpowiedz
 2. Anonim

  Nie pajacuj A. Naucz się liczyć. Polityka to nie tylko koalicje, układy i przepychanki, ale przede wszystkim matematyka wyborcza. Odwal się więc od drukarni, Dany, Szypuły, SLD, ZHP, itp. itd.

  Odpowiedz
 3. Anonim

  Re….brrrr.W sprawie drukarni przepraszam.Armin z Gołdą dobrze żyli w Radzie Miasta i nie tylko z nim, także z Szypułą miło mu było.Szypuła nawet załatwił pracę dla Dany jego żony w szkole na pół-etatu w latach 90-tych jak był tam dyrektorem.Ale podtrzymuję nie był internowany.A jeszcze dodam ,że z SLD zawsze dobrze mu było- co widać od dwóch kadencji w Radzie Powiatu.I mit działacza opozycji prysnął.Ave

  Odpowiedz
 4. Anonim

  Andrzej to widać musisz być bardzo młody, ale to nie usprawiedliwia Ciebie. Jak czegoś nie wiesz na pewno to najpierw sprawdź. Drukarnia była przy ul. Trzech Kotwic, tam gdzie teraz jest przychodnia. Dyrektorem był niejaki Gołda. Jak ktoś nie chciał zapisać się do PZPR w tym zakładzie to miał duuuuuże kłopoty. Armin chyba był tam nawet kierownikiem. Ciekawe jak osiągnął wtedy taki stołek ??? I jeszcze taka ciekawostka – dzięki niektórym osobom z tej drukarni, w tamtych czasach wiele osób w Brzegu miało baaaardzo dużo kartek na produkty reglamentowane :) – i chwała im za to !

  Odpowiedz
 5. Anonim

  Rebrr-pękam ze śmiechu w Brzegu nigdy nie było drukarni.A Armin nigdy nie był internowany,może mu się przyśniło jak Tobie to opowiadał.Spytajcie Andrzeja Ogona lub Panią Jóżwicką,Pana Zbigniewa Oliwę.Awe

  Odpowiedz
 6. Anonim

  Nie udało się Polaków oszukać zmiana wizerunku Jarosława Kaczyńskiego, po nieudanej kłamliwej kampanii Smoleńskiej pod adresem Pana premiera Tuska- rozpoczął nową polityczną krucjatę pk. „TO WSZYSTKO WINA TUSKA I PO”
  Początkiem tej krucjaty SA słowa niejakiego Kuchcińskiego, po korupcyjnej propozycji
  Lipińskiego i Mojzeszowicza w pokoiku Reniusi Beger- ex posłanki /to ta co ma kurwiki w oczach i ochotę na sex jak konie na owies – pamiętacie?/.
  Cytuję-„Można powiedzieć, że to PO zmusiła Pis do korupcji”. Od tych słów zaczyna się obwinianie PO za wszelkie „nieszczęścia” jakie spotkały Pis.
  Na czym polega krucjata prezia Pis-uarów – „TO WSZYSTKO WINA TUSKA I PO”- jak to „rozumuje” sekciarz pisowski.
  Otóż PRZYPOMNĘ!
  1.w 2006 r rozwalenie cukrowni przez min. Rolnictwa Kaczyńskiego niejakiego Jurgiela, który na kolanach realizował dyrektyw UE – wg. Pis „TO WSZYSTKO WINA TUSKA I PO”.
  2.Ubiegłoroczny wzrost cen zbóż na rynkach światowych o 120% – wg. Pis – TO WSZYSTKO WINA TUSKA I PO!”.
  3.Ubiegłoroczny wzrost cen cukru o 33% na rynkach światowych wg Pis – TO WSZYSTKO WINA TUSKA I PO!”.
  4.Kraje OPEC podnoszą cenę baryłki ropy naftowej – wg. Pis – „TO WSZYSTKO WINA TUSKA I PO!”.
  5.Tsunami w Japonii – wg Pis – „TO WSZYSTKO WINA TUSKA I PO!”
  6.Kaczyński – tani populisto coś Ci przypomnę- cena cukru na świecie w 2007 roku -279 $/1Tonę, a obecnie cena cukru 824,4 $/t to też- „ WINA TUSKA I PO?”. Więc Kaczyński przestań bredzić o cenach cukru!!!
  7.Perfidne kłamstwo Kaczyńskiego – „Oczywiście moglibyśmy iść do Biedronki, ale Biedronka to jest jednak sklep dla najbiedniejszych”. Okazuje się, że Kaczyński celowo wybrał sklep i zrobił takie drogie zakupy! Na czym więc polega ten dowcip- wg. mieszkańców Okęcia – ten jedyny sklepik w okolicy jest najdroższy!!!!
  8.Czy taka Kacza zagrywka to nie wyjątkowe chamstwo i wręcz perfidia! Tak więc produkty z „Biedronki” nie nadawały by się na smaczny obiaT dla prezia sekty Pis Kaczyńskiego!

  Odpowiedz
 7. Anonim

  Nie wiem jak Wam, ale mnie „Czarna XIII-tka” kojarzyła sie zawsze z z młodzieżowa organizacją NSDAP pk. „Hitlerjungend”.
  Nie wiem dlaczego, a Wam jak sie kojarzyła?
  Wszystko co czarne jest złe- tak to odbieram!

  Odpowiedz
 8. Anonim

  Armin był dawno, dawno temu pracownikiem brzeskiej drukarni i chyba już wtedy był w Solidarności, to były okolice stanu wojennego, Poza tym drugi drużynowy Czarnej XIII podobno był internowany. Jak było wystarczy popytać harcerzy z tamtego okresu z tej drużyny.

  Odpowiedz
 9. Anonim

  A jeszcze dodam.Może w tej gazecie zrobicie z Arminem wywiad na temat jego działalności opozycyjnej przed 1990 r i wszystko będzie jasne.Prowadzenie w ZHP drużyny o nazwie czarna trzynastka i branie z nią udział w świętach tamtego okresu trudno nazwać działalnością opozycyjną.Ave

  Odpowiedz
 10. Anonim

  Rebrrr-działał w opozycji , ale swojej.Niejaki Pan Jakubów badał działania SB skierowane przeciwko działaczom Solidarności w Brzegu.W rozmowie prywatnej powiedział mi ,że SB na terenie Brzegu nigdy nie interesowało się Arminem.A Pan Oliwa i Pan Wiatrowski ze starej Solidarności w rozmowie na temat Armina powiedzieli mi , że przyszedł do Solidarności w 1990 r jak wielu innych.Zresztą wtedy miał jakąś niejasną sytuacje w jakiejś wiejskiej szkole-szczegółów nie znam.Zresztą kompromitującą sprawą jest tolerowanie w jednej z instytucji powiatowej osoby,która współpracowała z SB.Wystarczy spojrzeć na listę Wildsteina.Osoba ta jest bardzo blisko z Arminem związana.To moja odpowiedz na Pani wątpliwości.Zobaczy Pani jak teraz zaczną szczekać jego przydupasy.

  Odpowiedz
 11. Anonim

  Armin chwali się tym, że działał w opozycji, ale jakoś nie był internowany. Może jest jakieś drugie dno tej jego działalności ??? Gdyby tak było, to mogłoby to tłumaczyć tą dziwną koalicję.

  Odpowiedz
 12. Anonim

  Re.: Panu Andrzejowi!
  Faktu koalicji eseldowsko-pisuarowskiej w Brzegu moja inteligencja nie jest w stanie ogarnąć!
  Na samą myśl o tym, mam odruch wymiotny przechodzący w fazę „ryga-ząbkowi-ce”.
  To są szczyty hipokryzji, wobec, których góry Himalaje są zwykłymi pagórkami!
  A poza tym, w języku ludzi kulturalnych nie ma słów, które by w sposób wystarczająco obelżywy opisały skandaliczne zachowanie i pogoń za władzą i z niej wypływającymi profitami liderów brzeskiego sld i uchodzącego za lidera tow. Janusza GILA!
  Po prostu -SZOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 13. Anonim

  Re cudak.Powiedz to swoim wyborcom, przy następnych wyborach samorządowych- to was na pewno wybiorą.Zobaczysz jaki wynik wyborczy dostaniecie w tych wyborach parlamentarnych jeżeli wystawicie kandydata z Brzegu- to będzie wstyd!Niech tylko wyborcy lewicy dowiedzą się z kim jesteście w koalicji.Jakoś nie chwalicie się tym w tej gazecie, ani w Kurierze Brzeskim.Pozdrawiam..

  Odpowiedz
 14. Anonim

  Nie tylko trzymaja sie za rece ale takze spia ze soba i maja dzieci. Co ty bredzisz czlowieku. Jaka koalicja? Taki byl wynik wyborczy a z oszolomami nikt nie chce pracowac. Jak sie cos zmieni w PO to zadzwon!

  Odpowiedz
 15. Anonim

  Adam.Wszystko dobrze, ale wyjaśnij mi jak doszło do koalicji w Brzegu i powiecie między SLD i PIS.Na to przecież musiały wyrazić zgodę władze wojewódzkie obu partii.Trzymają się za ręce i nic im nie przeszkadza, żadne różnice programowe.Ave!

  Odpowiedz
 16. Anonim

  re. Evie!!!!
  O czym wy wszyscy Solidaruszki i Solidaruchy oraz wszelkiej maści brzeska wściekła prawico dyskutujecie na tym niszowym i upadłym forum?
  O tym, że za nasze pieniądze prawica urządza jasełka w postaci marszy na Krakowskim Przedmieściu i „pielgrzymki” do Smoleńska. Czy ktoś wyliczył ile ten fałszywy lament po zawinionej przez prawicę katastrofie/ niejednej/ nas kosztował. Czy nie widzicie tej hipokryzji, kiedy w nowym budżecie wdowom, wdowcom , sierotom odbiera sie 30% zasiłku pogrzebowego, a jednocześnie z pieniędzy budżetowych finansuje się comiesięczne marsze partyjne i pielgrzymki wielce zasmuconych rodzin katastrofy smoleńskiej. Z jakiej racji tym rodzinom funduje się zasiłek pogrzebowy pomimo pogrzebu na koszt państwa, stypendia dla dzieci i wdów, renty specjalne, fundacje pomocowe.?
  Przypomnijcie sobie jaki był wrzask prawicy jak SLD odebrał dotacje do barów mlecznych, jak Pan premier Cimoszewicz kazał się ubezpieczać od nieszczęśliwych wypadków. Dlaczego ja mam płacić na durnia który leci samolotem wojskowym nieubezpieczonym od wypadku, durnia który buduje się na terenie zalewowym i na dodatek nie ubezpiecza się od powodzi? Pomyślcie tylko ile za te pieniądze można by było wyleczyć ludzi np.: Sybiraczek i Sybiraków, byłych więźniów Auschwitz, ile ocalić istnień nienarodzonych?
  Przypomnijcie sobie ile katastrof było za rządów prawicy::/ Śląsk ,Pomorze, Francja, Niemcy, nad Nowym Miastkiem- kolejnych 18 trupów/ i co ktoś poniósł konsekwencje? Pewnie powiecie: los tak chciał ,a może Bóg tak chciał.
  Prawica po każdej przysiędze dodaje „tak mi dopomóż Bóg” I On właśnie jej dopomaga. I z uporem maniaka powtarzam: Bóg rząd SLD ocalił i Leszka Milera z katastrofy śmigłowca do żywych przywrócił. Alleluja!!!
  PS.:
  A co do sportowców w osobach Szewińska , Szurkowski itp.- to powiem tak : od momentu kiedy zaczęli spożywać mięso z wściekłych krów i sklonowanych owiec i kurczaków deformacji uległo ich DNA i skutki tego są jednak widoczne- przyznaję! . Amen.

  Odpowiedz
 17. Anonim

  A tamte dziadki to niby nic nie brały. Brały, tylko nikt wtedy nie badał. Pani Szewińska dlaczego wygląda jak kawał chłopa? A Baszanowski jadał tylko lizaki, Szurkowski słone paluszki, Komar pestki słonecznika, itd. Och wy komuniści! Marzy wam sie PRL.

  Odpowiedz
 18. Anonim

  Re.Ewie!
  Pani Ewo- prezio PiS-uarów dostał wczoraj kieszonkowe od swojej mamy i zrobił zakupy. Tym swoim zachowaniem wzbudził popłoch w markecie zwanym Kał-landem”- SZOK!!!
  Dziennikarze i dziennikarki dostali orgazmu- SZOK!
  Szynka mi przeszkadza bo jest trujaca, nie to co za komuny, bo wtedy pachniała szynką i kobiety takie jak ty nie były tłuste i opasłe jak obecnie, nie miały problemów z rodzeniem, a za każdym porodem wygladały piękniej niż niejaka francuska Brigdett Bardott. Jak widze taką, a jest ich coraz więcej popadam w impotencję!
  Co do Adama Małysza to zgoda -uprawiał sport niszowy, Kowalczyk -jakieś 4 lata temu zawieszona z powoddu zażywania nazwijmy to „lekarstw”, Kubica – wyczyny tego chłopaka na bolidach nie uważam za sport, wygladał jak cyborg po ‚redburach”, Gollob -jak obok, Korzeniowski co chwila pobierał sobie niby krew i badał, ale co poziom cukru po 5.50 zł/kg; triglicerydów cholesterol dobry i zły- rzekomo to miałby być tzw profesjonalizm. Nad reszta piłarzy wszelkich spuśćmy zasłonę milczenia!
  Nie znecajmy sie nad pokoleniem straconym, choc dobrze, że to nie „Kolumbowie”
  W tej roli zapewne by sie nie sprawdzili nad czym nie ubolewam!
  Ave Evo, Ave!!!!

  Odpowiedz
 19. Anonim

  Adamie- zgoda w tym kraju wolność, jak głoszą ,co nie którzy jest tylko dla nielicznych.łupi się ten kraj jak można i na każdym szczeblu władzy.Spróbuj się wychylić to dostaniesz w łeb , że się nie pozbierasz.Gdzie te wolne- samorządne- niezależne itp związki zawodowe.By ludzie wiedzieli co ich czeka – to ferajna była by pogoniona , gzie słońce nie dochodzi.Poparz jak Brzeg stał się pastwiskiem nie nażartych.W/w to awangarda współczesności.Profesor Stępień nie dawno powiedział.Ze jak by wiedział co cwaniaki zrobią z samorządnością , to nigdy by nie napisał Ustawy Samorządowej.Samorząd stał się korytem bez dna.A efekty naszych możnych widać tylko po ich poziomie życia.Ale mam nadzieje , że to wreszcie ktoś zatrzyma- myślę, że my obywatele w najbliższych wyborach- tylko trzeba o tym mówić wszędzie i głośno.

  Odpowiedz
 20. Anonim

  Adamie: A Małysz? A Kubica? A Kowalczyk? A Gollob? A Adamek? A Korzeniowski? itd. Co ci jest człowieku? Szynka ci przeszkadza? To nie jedz!

  Odpowiedz
 21. Anonim

  Re.: Antoś!
  Chołota budowała PRLdla hołoty”
  „PRL budowała hołota dla” „Nie hołoty”.
  21 lat po wojnie, w 1966 roku „hołota” miała powody do dumy. Odbudowano Warszawę i większość zniszczeń wojennych. Powstało tysiące zakładów pracy dla „hołoty”. Zrealizowano hasło „1000 szkół na Tysiąclecie”. Kwitła kultura, masowo budowano mieszkania, sportowcy polscy zaliczani byli do czołówka światowej w wielu dyscyplinach. Szewińska, Kulej, Szurkowski, Komar, Schmit, Sidło, Fibak, Baszanowski i setki innych „wychowani na occie i musztardzie” dawali sobie radę i zwyciężali z wychowanymi „na szynce i stekach”. Po pięciu latach, gdy Rzeczpospolita budowana była przez Niehołotęzrealizowano hasła: 5 milionów bezrobotnych na pięciolecie. Na 10-tą rocznicę – 500 tysięcy Polaków wyjeżdża „za chlebem”, na 15 -lecie zlikwidowano 15 tysięcy przedszkoli, żłobków i szkół, za to wprowadzono katechizację od przedszkola, a opieką kapelańską otoczono całość życia społecznego. Na 20-lecie zlikwidowano „Kolebkę” i pochwalono się realizacją 1 (jednego) z 21″postulatów gdańskich”. 20 pozostało na drugie dwudziestolecie. Po 21 latach każdy Polak został zadłużony (bezwiednie) na 27 tysięcy złotych (od noworodka do najstarszego emeryta), cieszy się widokiem wielu supermarketów w każdym większym mieście, cieszy się z mnogości banków, do których nie zagląda, bo to nie do zwiedzania, cieszy się z powtarzanych co 4 lata obietnic. Cieszy się, bo to dzieło;Niehołoty;, bo to obietniceNiehołoty;, cieszy się, bo jest wolny. To jest dorobek RP na 21-lecie. PRL trwała 49 lat. Do możliwości pełnego bilansu PRL-RP pozostało 28 lat. Co dla;Niehołoty; przygotuje jeszcze wolna Najjaśniejsza

  Odpowiedz
 22. Anonim

  Antoni. Mówisz prawdę ale troche późno. A gdzie mamy kupować jak sa tylko te kał-flandy? Napisz co mamy robić.

  Odpowiedz
 23. Anonim

  Adam Mickiewicz napiasl tak cytuje Tylko pod krzyzem i tylko pod tym znakiem polska jest wiocha a polak burakiem. Wiec dlaczego pieprzone buraki teraz narzekacie ze cukier kosztuje 5.00zl jask byla prywatyzacja polskiego cukru to wszyscy ryja darli zeby sprzedac niemcowi a nie ku…e polakowi bo sie h.j zaduzo dorobi jak polak chcal wybudowac ladny duzy supermarket to ku..y w mocherowych beretach pod wodza psychicvznie choirym panem jaroslawem ryja darli za nemcem [kaufland] teraz tam nemec sprzedaje to co pozbieraja na nemeckich wysypiskach itak ma zalatwiona utylizacje smiecia poloki sie ciesza bo maja za pul ceny ponoc dcbre zarcie Polski rolnik sieje gnuj zeby wiazac koniec z koncem i utrzymacswa ukochana rodzine polske ale te durne mocherowe lby poleca do carfura bo tam chabanina po10zl ale ze p[otem trzeba to wyrzucic to nieszkodziu bo to bylo po10 zl i tak moglbym przykladami sypac ale czy te durne lby zrozumieja ze emerytury to z polskich podatkow sa placone a nie z kauflanda ze polskjie swinie sa najlepszym miesem na swiecie bo onie bije sie pol swiata mieso nieskazone ale co nas durnych polokow to obchodzi.Sprzedac w jasna cholere wszystko ale nie polakowi bo ten sie zaduzo dorobi.I taki to jest nasz kraj ajajaj durny i dziki kraj tylko szkoda ze ja w nim musze mieszkac i zyc

  Odpowiedz
 24. Anonim

  Milicja tu nie musi zaglądać! Mają Popowskiego ,on wszystko o wszystkich wie! Doniesie do prokuratury,opisze,pouczy!”SUPERMAN” pomieszany z Jamesem Bondem i J-23!!!

  Odpowiedz
 25. Anonim

  Mam przy ul.Fabrycznej kilkoro znajomych. Jak opowiadają o swoich niektórych sąsiadach to nóż się otwiera w kieszeni. Lenie, brudasy, kombinatorzy i trepy nieroby. Młode ćpuny w co drugiej klatce schodowej. A co na to milicja?

  Odpowiedz
 26. Anonim

  Drogi i wprawdzie niesympatyczny „Sąsiadku z bloku” przy Nysańskiej jesteś zapewne emerytem, albo juz niedługo nim się staniesz i zapewne masz duzo wolnego czasu. Nie marnuj go na pisanie głupot na niniejszym forum.
  Życie tak szybko upływa.
  Zbliża sie wiosna, jedź nad morze jak narazie nasze bałtyckie i pospaceruj sobie po plaży!
  Przyzwyczajaj się powolutku do piachu!!!!

  Odpowiedz
 27. Anonim

  To Ty,mały ,brzydki człowieczku masz tutaj kolegów?! Jeżeli już,to przydupasów !!! Hi ,hi…! P.S. Pieski wszystkich ulic,łączcie się !!!!

  Odpowiedz
 28. Anonim

  Jakoś kolega od nas posadził sobie przy płocie iglaki, były maleńkie, teraz mają już 3 lata i niedługo będą świetnie wyglądać. MP posadził żywopłot – ty Trep też możesz, ale nie – ty wolisz tu od rana siedzieć i wypisywać pierdoły.

  A prawda jest taka, że ty chyba lubisz żyć w syfie i lubisz chodzić przez zasraną psim gównem trawę zamiast po chodniku. To właśnie twój stan umysłu.

  Odpowiedz
 29. Anonim

  @”Trep” Zapomniałeś jeszcze dodać wieżyczek ze snajperami i punktów kontroli dokumentów. Tylko ten kawałek płotu Tobie przypomina getto. Ale zdewastowane ogrodzenie przed budynkami i płot betonowy po drugiej stronie ulicy są już w porządku?

  Odpowiedz
 30. Anonim

  re.: marzec
  Wyglada to jakbyśmy zyli w jakimś skansenie, albo żydowskim kibucu.
  Płot ten jedynie szpeci otoczenie i czujemy sie jakbyśmy byli w Obozie koncentracyjnym. Niechaj p MP nałoży nakładki na to betonowe szkaradztwo i oplecie drutem kolczastym i wtedy bedzie jak na granicy palestynsko-izraelskiej.
  Tylko pogratulowac smaKU i architektonicznej wrazliwości!!!!
  Zachęcam, aby CBA zapytało za jakie pieniądze imć M.P. nabył tą posiaDŁOŚĆ.
  Mam nadzieje, że nie omieszkaja tego zrobić, a jego szef z cała gorliwością i sumiennością dokona tej czynności!!!
  Tak im dopomóż BÓG!!!!

  Odpowiedz
 31. Anonim

  Bo Fabryczna to pewnie ten czarny z golfa i jego synalek z drugiego golfa co nie mogą już jeździć z podwórka po trawniku obok wiszących na sznurze majtek i teraz robią wielki raban biedactwa.

  Odpowiedz
 32. Anonim

  @Fabryczna co tobie przeszkadza płot? Bo co, pajacu zostałeś zmuszony chodzić po chodnikach jak normalni ludzie? Jak się wprowadził na Nysańską MP to przynajmniej jest jakiś porządek i ten kawałek terenu jakoś wygląda zadbany i posprzątany.

  Odpowiedz
 33. Anonim

  Fabryczna: Naprawdę? A mi się wydawało że to twoja żona zwija się robić w niemieckim burdeliku.. niesłychane. Pisz dalej takie głupoty pod każdym tekstem.

  Odpowiedz
 34. Anonim

  jak ktoś nie ma do tego głowy to niech się nie bierze za prowadzenie biznesu, można przecież robić wiele innych rzeczy …. :)

  Odpowiedz
 35. Anonim

  UWAGA PIESKI !!!!!!! Już niedługo, Marek z meblowego zwija się z Fabrycznej!!! Można olać i os…ć sklep !!! HURRAAAA !!!

  Odpowiedz
 36. Anonim

  A co słychać u Pana Puszczewicza? Kto cos wie, bo Pan Popowski nic o nim juz nie pisze i nie wiadomo dlaczego?
  Była to pasjonująca lektura o dwóch takich co sie bezgranicznie miłowali i bardzo szanowali, a teraz zrobiła się kompletna cisza!
  Bez opowieści o panu PUSZCZEWICZU Panorama info straciła zeba, a Pam Marek P..- coś ostatnio nam zmarkotniał oraz skapcaniał i siedzi cicho jak mysz pod micho!Słyszałem, że ma hodować barany merynosy. Mają duża wydajność mleka na oscypki i 4 razy w roku mozna je strzyc, a włos wełny dochodzi do 10 cm długości, tylko jest bardzo pokrecony, ale przy gremplowaniu sie trochę prostuje!
  Panie Marku P. nic się nie bac tylko równo strzyc!

  Odpowiedz
 37. Anonim

  re.: twoja stara
  Mam nieskromne pytanie: Czy jako „Trep” z ul. Fabrycznej; mam prawo wątpić w poczytalność Pana red. „PB’ Pana Marka Popowskiego, czy też takiego prawa nie mam??? .
  Proszę o krótką odpowiedź, tylko bez inwektyw.
  Za pytanie z góry przepraszam, a za odpowiedź z góry DZIĘKUJĘ!

  Odpowiedz
 38. Anonim

  Co boska czy tam inny z trepowego bloku z fabrycznej? żal dupkę ściska że Popowski coś pisze? A ty możesz tylko komentarzyk wstawić pod tekstem. Taki Popowski akurat swoje widział i swoje wie a ty jesteś bohaterem internetu, ale na żywo to pewnie najdalej byłeś w Jeleniej Górze, albo z kolegą po auto do Niemiec pojechałeś. Ściśnij więc dupkę i napisz jeszcze jednego komenta.

  Odpowiedz
 39. Anonim

  Panie redaktorze, a jak się miało nasze rolnictwo w czasie rządów koalicji PIS-LPR_Samoobrona ? Proszę o chociaż odrobinę obiektywizmu … Jeśli chodzi natomiast o SLD – ten krajowy z Panem Napieralskim, czy ten lokalny z Panem Tyczyńskim na czele, to pozostawię temat bez komentarza. Dla wszystkich wystarczą chyba anegdoty u fryzjera, czy w aptekach … Przy okazji, mam pytanie : czy to prawda, że Pan Tyczyński, nie jest już sekretarzem partii w województwie opolskim ?

  Odpowiedz
 40. Anonim

  Kiedy Popowski napisze o nurkowaniu jaskiniowym, wysiadywaniu jaj przez kuropatwy i technologi heblowania sosny. Podobno już bociany wracają. Panie Popowski znawco psich kup do roboty!!!!!!!!

  Odpowiedz
 41. Anonim

  Ostatnio nasi PiSowcy przypomnieli sobie o elektoracie wiejskim i zaczęli go kokietować – wiadomo, wybory, więc dobre wrażenie zrobić trzeba. A że Lud według PiSowców „jest ciemny i wszystko kupi” (Kurski) – więc kupi i tę bajeczkę. Wystąpił nawet Najsłynniejszy Prezio Kraju przed camerami, by brylować w tivi. Jednak w artykule przytoczonym przez portal onet.pl jest coś, co jest dla nas bardzo ważne:
  cyt. „PiS ostrzega: może zabraknąć żywności. PiS zarzuca „bezczynność i propagandę nieistniejącego sukcesu”.
  Wcześniej dziennikarze informowali, że PiS zarzuca Sawickiemu bezczynność i propagandę nieistniejącego sukcesu. Posłowie podkreślili, że dramatycznie pogorszyła się sytuacja na rynku mleka, zbóż, wieprzowiny i cukru”.
  Co w tym njusie medialnym jest dla nas tak ważne? Przede wszystkim Ci ze świecznika, także PiSowcy, wiedzą nieco więcej niż my, zwykli zjadacze coraz droższego chleba. Być może sami uczestniczą w planowaniu i kreowaniu tych wydarzeń, choć jest to mało prawdopodobne, gdyż nasze (p)osły to tylko marionetki.
  Jednak może być to część polityczno – medialnej gry PiSowców, robiących tym samym dobrą minę do złej gry. Skoro oni wiedzą coś niecoś więcej, to mogą próbować wykorzystać kryzys żywnościowy na korzyść kampanii wyborczej. I nie chodzi mi o to, że konflikt PO contra PiS jest czymś więcej niż medialnym teatrzykiem dla mas. Chodzi o to, że gdy okazuje się, że dane państwo jest trupem gospodarczym i trzeba drastycznie ciąć wydatki – wtedy na zarządce takiego państwa daje się głupka w stylu Jara Kaczyńskiego. Oczywiście, usłużne media zdołają zwalić całość win na Kaczora, zaś platfusom i innym lodziarzom ujdzie wszystko na sucho.

  Odpowiedz
 42. Anonim

  re.: brzeski!
  Proponować to ty możesz, ale spróbuj się dostać sam do psychola! Zapewniam cię, że graniczy to z cudem, a jak już załatwisz to stówa na dziń dobry i bez kwitu i kasy fiskalnej.
  brzeski przestań głupio pieprzyć!

  Odpowiedz
 43. Anonim

  Jeżeli Pan Popowski bierze się za rolnictwo, to w tym rzymsko-katolickim kraju źle się dzieje!Albo nadchodzi koniunktura lepsza niż kiedyś.
  Ale ja Panu Popowskiemu ufam! Dał radę na Bałkanach,dał rade Pani Ochojskiej, mógłby dać radę i Putinowi w Teatrze, ale zrezygnował w porę i może chłop dobrze zrobił- zachowując siły na ciężką orkę na ugorze, bo te wsiowe chłopy są teraz za bardzo leniwe i jak pamiętam od tej „Pożal się Boże” reformy- AD 1991 r ?haha-haha-hih-ihi-hihi? mości Balcerowicza – nic im się nie opłaca hodować, uprawiać, nawet żenić się skurczybykom nie chce! Tak się to na tej teraz wsi porobiło. Jakby z grobu powstał Antek Borynów toby miał nie lada uciechę! Kobity wiejskie spragnione, nie narobione, krów nie doją, kury powyzdychały, kogutów nie trzeba macać to i uciechy w głowie, a wsiowe nic tylko kieratówka, księzycówka, a co niektóre to i denaturat wtrąbią , nie wspomnę już o grzybkach halucynogennych /takie małe zwą „tańcówki”! A co!!!!????
  Kiedyś młodzież z Kościerzyc była prekursorem degustacji tych zasuszonych specjałów- propagując ten styl w Kinie :ŚLĄSK” WE WROCKU1
  Oj pikne to były casy Panocku! Pikne!!!!

  Odpowiedz
 44. Anonim

  Oj jak to dobrze, że Pan Popowski bierze się za rolnictwo.
  Może zostanie farmerem i będzie święty spokój na ul. Fabrycznej i w „Panoramie Brzeskiej” Może także da święty spokój panu Puszczewiczowi i armia od niego co nieco odsapnie!
  No a pieski i kotki spokojnie przejda bez stresów okres godowy i jak to mówią; „w marcu koty, w kwietniu psy, a w maju… no kto????”

  Odpowiedz
 45. Anonim

  Popieram Piotra i Kasandrę koalicja w powiecie i w Brzegu nie ma nic do powiedzenia by poprawić sytuację powiatu brzeskiego w sprawie bezrobocia, które sukcesywnie rośnie od 1990 r.Dowodem na to są posiedzenia Rady Miejskiej i Rady Powiatu, gdzie jak pamiętam nigdy ten temat nie był obiektem posiedzenia, a więc ma się problem(największy)po prostu w d…To również świadczy o podejściu do wyborców.Skąd będą podatki, a za nimi inwestycje miejskie, jeżeli rządzący nie będą zajmować się tematami, które rozwijają społeczność.Apeluje – piszcie o tym problemie jak najwięcej, bo tylko krytyka tego problemu może przynieść zmiany.NIkt za darmo nie będzie w tym mieście brał pieniądze.

  Odpowiedz
 46. Anonim

  Do lekarz to musisz iść ty.Na oko widać co dzieje się w Skarbimierzu i w Oławie .Nasi mieszkańcy jeżdzą tam do pracy.I nie mów mi iż władze które rządzą drugą kadencje mogą się porównać z tymi gminami.Jesteś po prostu klakierem tych nieudaczników.I o tym na pewno wiesz że miasto Brzeg jest w piątce miast o największym bezrobociu w Polsce, a powiat brzeski jest pierwszy w województwie pod względem bezrobocia.Myślę ,że jesteś radnym PIS i nie dziwi mnie ,że bronisz swojej partackiej partii.Kiedy poruszyliście problem bezrobocia w swoich wystąpieniach.Omijacie problem jak by go nie było.I mamicie tłumy imprezami.Proponuję manifestację z świecami gromnicznymi – to jeszcze pożyjecie przez kilka miesięcy.

  Odpowiedz
 47. Anonim

  Piotr i Kasandra proponuję Wam wizytę u lekarza wiadomej profesji.Poza głupotami nie oszukujecie dodatkowo ludzi ? zobaczcie sobie jakie jest bezrobocie w Skarbimierzu(mimo inwestycji)i jakie w Oławie,a potem gderajcie ! Powodzenia !

  Odpowiedz
 48. Anonim

  Masz Pan Panie Piotrze rację. Jak widzę obecnych radnych zwłaszcza lewicowych, na których glosowałam, na ulicy, czy gdziekolwiek indziej ich spotkam, to natychmiast mam odruch wymiotny, przechodzący w fazę „ryga -ząbkowice”!!!!!!
  No nie wiem co to za ludzie i skąd oni sie wzięli. Co innego mówili, a co innego robią- te wypasione i tłuste skurczybyki!!

  Odpowiedz
 49. Anonim

  Dodam jeszcze obecne ekipy nie interesuje w ogóle problem bezrobocia w naszym mieście.Hasła tylko dot. tego problemu pojawiają się przed wyborami.Póżniej słyszy się , że to nie sprawa burmistrz lub starosty.Ludzie w naszym mieście są coraz biedniejsi , a nasze dzieci uciekają z miasta.A można było podjąć starania o tereny inwestycyjne w starostwie.Wystarczyło tylko trochę pomyśleć i być bardziej zdecydowany.Ale co może o tym wiedzieć nauczyciel Armin.On tylko wie co mu się należy za pierdzenie w stołek.Zresztą to widać jak sukcesywnie w ostatnich latach podwyższa mu się uposażenie za nic- bo główne problemy tego miasta i powiatu sukcesywnie się powiększają.Teraz wraz z innymi pisiorami mami środowiska rolnicze bo chce ich głosów.Chce prysnąć z powiatu bo wreszcie dotrze do wyborców, że wybór Armina do cofanie miasta w rozwoju- teraz można pograć wariata w parlamencie.Patrzcie jak rozwija się np. Oława- bezrobocie prawie zero, patrzcie na Pulita- można.W Brzegu też można tylko trzeba pomyśleć a nie tylko robić sobie fotki z klechami lub hucznie świętować co się da i pokazywać tłumowi że jestem.A tak na marginesie w tamtej kadencji nie udało mu się nawet kupić wspólnie z innymi wójtami nawet karetki.Trzeba to wreszcie zakończyć.Niech obudzi się SLD- to wy Go trzymacie przy władzy tworząc za marne stołki koalicję z Arminem.Pamiętajcie ,że macie duże szanse w tych wyborach, a on będzie waszą kulą u nogi.Pa.

  Odpowiedz
 50. Anonim

  Kiedyś przy byle okazji Polacy wychodzili na ulice, co się z nami stało ? Czy aż tak nas stłamsili ? Im, tak jak dawniej komunistom, powodzi się świetnie. Czym się taki Tusk różni od Gierka ? Czym się różni dawny pierwszy sekretarz KC PZPR od obecnych włodarzy ? Tamtym było dobrze i tym jest też dobrze. Co ich obchodzi, że „normalna” rodzina kiedyś dziennie wydawała na zakupy np. ok. 50,- zł a teraz i 100,- zł nie starcza. Im nie brakuje, więc skąd oni mają wiedzieć jak to jest, kiedy wypłata kończy się w połowie miesiąca ? Między tamtymi czasami a obecnymi jest jednak kilka różnic. Wtedy każdy miał pracę, bo był wręcz przymus. Wtedy i owszem brakowało towaru, ale co mi teraz z pełnych półek skoro nie nam kasy ? Jak mam dziecku wytłumaczyć, że nie kupię batonika, bo zabraknie mi na mleko ? I jeszcze bombardują nas reklamami produktów, chyba tylko po to aby nas dobić, abyśmy wszyscy wpadli w depresję.

  Odpowiedz
 51. Anonim

  Słowa na niedzielę – 13 Marca2011 roku!
  Oto Efekt, błogosławionego Związku NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” i jego trzydziestolecia reVolty „solidarnościowej” —
  Co pozostało???????????:
  Wolność romaszewska!
  Demokracja kaczyńska!
  Oszustwo tuskowe!
  Błogosławieństwo nieustająco ubogacanego Kościoła RZym-Kat…!!!
  No i na dokładkę Niesiołowski- „munż stanu” – o którym pewna pani!… No dobrze – oczywiście to ogromny sukces solidarności!! – pensje związkowców NSZZ od 9 000 zł miesięcznie do 13 000 złotych, dyrektorów spółek skarbu państwa 0d 30 000 miesięcznie do 60 000… No i naszych prawdziwych, a i Wszechwładnych posłów-senatorów od 10 000 złotych do 16 000 zł plus 2o – 25 000 na biura poselskie co miesiąc… jasne, że PRZY 700 ZŁOTYCH ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH, wyrzuconych z zlikwidowanych (prywatyzowanych/okradanych/ zakładów pracy).. oczywiście Skarbu Państwa nie stać na opłacanie dłużej tych „darmozjadów” – więc tylko ten wysiłek wielki, obciążający nadmiernie Skarb Państwa może udźwignąć przez 6 miesięcy… No i najniższa pensja 1200 złotych…na umieranie starczy – na pogrzeb już nie, bo rzund demokratyczny nasz, narodowo – katolicki zabrał zasiłek pogrzebowy (no dobra, obniżył… a kościelni podnieśli stawki pogrze-binowe)!!!!
  ÓW… prawdziwa.. polsko – narodowo katolicka demokracja – solidarność! solidarność! solidarność! – „nareszcie mamy, nasze, własne, samorządne….” bleee…bleeee bleee!

  Odpowiedz
 52. Anonim

  re.: wisi!
  Wisiu, nie będziemy chodzić do lasu na grzyby ani na jagody, bo lasy zostaną sprywatyzowane. Tusk z PO z sobiesiakopodobnymi i chlebodrzewieckimi zawłaszczą Polskę.
  Dlatego głosować trzeba na SLD, a o koalicjach mówić po wyborach, które SLD może wygrać. PO i PiS-owaci nie mogą już nigdy wrócić do rządzenia. Ich neoliberalizm – tzn. nieokiełznana chciwość i pazerność, których tylko idioci nie dostrzegają – jest niebezpieczny dla kraju. Cynizm Jarkacza /j. kaczyńskiego/,Tuska, którzy okradając emerytów zatroskanym głosem obwieszczają , że są ich obrońcami, jest zachowaniem podłym na poziomie cwaniaczków spod ciemnej gwiazdy.PiS, PO Jarosław Kaczyniak i Donaldu TUSKU mogą tylko wywoływać dreszcze OBRZYDZENIA I WSTRĘTU.

  Odpowiedz
 53. Anonim

  Cholera jasna, poszłam do sklepu,chciałam kupić cukier, czy wiecie,że cukru w sklepie nie było, a przed wykupieniem kilogram kosztował 5.50. Pomyśłałam sobie ,że kupię cukier puder, tak był, tylko,że pół kilograma kosztowało 2.50. Jak przy władzy był Pan Gierek i podniósł kilka groszy za mięso, to zrobił sie krzyk i głupek W.L. ze swoimy przydupasami zrobili rewolucję,a teraz jest cicho i Tusku razem z PO maja 50% w sondażach. Polacy całkowicie pogłupieli . Głosujcie, głosujcie ,na tych „jołopów”, to będziecie chodzili do lasy na jagody i grzyby,że by coś w gębę wpakować, popijając to wodą.

  Odpowiedz
 54. Anonim

  Ja RENIA czekam na wezwanie Michnika, który lada moment pojedzie do Radomia, aby razem ze studentami pomóc robotnikom w obalaniu legalnego rządu i ustroju, który spowodował brak cukru i podwyżkę produktów żywnościowych. Cukier po 5.50 za kilogram, przy zarobkach netto1200zł i przeciętnej emeryturze 1000zł. to skandal. dlatego , DZISIAJ kupuję „WybIÓrczą” i czekam na wezwanie wielkiego obrońcy uciśnionych ( ile wynoszą udziały w Agorze? ) i na zapomogę dla biednych, żeby nie głodowali…..

  Odpowiedz
 55. Anonim

  22 lata starczyło, aby styropianowi geniusze, beztrosko rządząc krajem, zagnali sami siebie „w kozi róg”, doprowadzając gospodarkę kraju do stanu beznadziejnego, a 75% społeczeństwa w stan beznadziei. Nieudacznicy nawarzyli potężny antał piwa i wszystko na to wskazuje, że będą teraz zapraszać do picia tej lury kogo się da. Lewica już dwa razy uczestniczyła w „akcjach ratowniczych”, aby natychmiast po nich przegrywać w wyniku knowań, prowokacji i działania „nieznanych sił”.
  Dziś, gdy ujawnia się cała niemoc, nieudolność i mizeria postsolidarnościowych ekip, trzeba pozwolić, aby to oni wyżłopali do dna nawarzone przez siebie piwsko. Nie trzeba przystępować do tej uczty.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *