Kogo kręci Paulo Coelho?

0
DSC03238_CMYK.JPG
Reklama

Rozmowa z Krystianem  Ławreniukiem, jednym z prowadzących spotkania cyklu „Sic et non”. „Sic et non”, pod taką nazwą kryje się nowy, ciekawy projekt Stowarzyszenia Żywych Poetów. Po pierwszym udanym spotkaniu przyszedł czas na kolejne, które odbyło się w ubiegły czwartek w brzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Tym razem zgromadzeni dyskutowali na temat twórczości popularnego, brazylijskiego pisarza Paulo Coelho. Skąd pomysł na tego typu cykl?
Krystian Ławreniuk:
Myślę, że w naszym mieście jest dużo  osób, które lubi czytać i chce podyskutować, podzielić się swoimi przemyśleniami, a nasze spotkania mogą być właśnie  jedną z okazji, aby przyjść porozmawiać, podzielić się opiniami, poszukać ludzi do nawiązania dialogu o literaturze. Jesteśmy otwarci na ciekawe propozycje i sugestie od strony publiczności, pragniemy,  aby to było nasze wspólne przedsięwzięcie.
Na czym dokładnie polegają spotkania „Sic et non”?
Nasze spotkania mają na celu wspólną wymianę poglądów. Podczas każdego „Sic et non” najważniejsza jest dyskusja z publicznością. Chcielibyśmy się dowiedzieć co ludzie sądzą na temat takiej twórczości, czy w pełni zaspokaja ich gusta czy może wręcz odwrotnie, czegoś im w niej brakuje.  Zastanawiające jest to czy popularność tego autora wiąże się z jego faktycznym kunsztem czy po prostu doskonale trafia w potrzeby odbiorców. Warto też zadać sobie pytanie dlaczego Coelho  popularny jest przede wszystkim w Polsce, Hiszpanii i Brazylii.  Nad tym właśnie chcemy się zastanowić i to przedyskutować. Nasze pomysły traktujemy jednak bardzo luźno. Nie planujemy niczego dokładnie. Nie chcielibyśmy, aby „Sic et non” było zaprogramowane. Może zdarzyć się, że padnie jakieś ciekawe pytanie i dyskusja potoczy się zupełnie innymi torami niż byśmy przypuszczali. Jeśli tak się będzie działo to będziemy bardzo zadowoleni. Robimy tą imprezę dla Was i będzie świetnie, jeśli podczas niej będziecie aktywni. Radek, Adam i ja jesteśmy tylko po to, aby debatę rozpocząć i dbać o to, aby nie zboczyła z głównych torów.
Co wyróżnia wasz cykl?
Przede wszystkim jesteśmy otwarci na każdą dyskusję i różnorakie poglądy. Biorąc pod uwagę zamysł projektu „Sic et non”, spotkania mają być „żywe”. Chcemy, aby jego uczestnicy brali w nim  aktywny udział niezależnie od tego czy ich opinia na temat danego problemu jest pozytywna czy negatywna.
Jak często będą odbywać się spotkania?
Mamy wiele ciekawych pomysłów, które chcielibyśmy zrealizować. Całe mnóstwo tematów do przedyskutowania. Dlatego mamy nadzieję, że uda się nam organizować jedno spotkanie miesięcznie.
Macie już plan na następne?
Tak, kolejne spotkanie odbędzie się już w maju. Tym razem tematem dyskusji będzie twórczość Jana Tomasza Grossa, autora kontrowersyjnych „Złotych żniw”.
Rozmawiała Katarzyna Gęsiarz

Reklama