70 rocznica wysiedleń z Kresów

0
Widok z dworca kolejowego we Lwowie
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Trwają rocznicowe uroczystości wysiedlenia ludności polskiej z terenów Galicji Wschodniej na tzw. Ziemie Odzyskane, Ziemie Zachodnie. Stało się tak w wyniku „porozumień” jałtańskich. Wszelkie zabiegi dyplomatyczne polegające na wytargowaniu u Stalina wariantu wschodniej granicy Polski ze Lwowem po stronie polskiej, spaliły na panewce. Stalin od początku zakładał, że ziemie te po przejściu Armii Czerwonej należeć będą do różnych nacji narodowościowych – Białorusinów, Ukraińców, Kazachów i wielu innych pod szyldem Związku Sowieckiego.


Bezwzględny dyktator dał wszystkim do zrozumienia, że jest absolutnym panem sytuacji i tylko od niego zależeć miało, czy Polska odzyska suwerenność. Doskonale wiemy, że tak się nie stało i trzeba było czekać aż do dnia 4 czerwca 1989 roku, do pierwszych polskich demokratycznych wyborów po II wojnie światowej. Po zakończonej 10 lutego 1945 roku konferencji jałtańskiej zaczęto głośno mówić i czynić przygotowania do wysiedlenia ludności polskiej z całego Wołynia, Podola i województwa lwowskiego. Naturalną przeszkodą w realizacji tamtego planu były jednak trwające jeszcze działania wojenne. Po 9 maja 1945 roku wszystko stało się jasne i potoczyło się błyskawicznie. Po rejestracji wszystkich wyjeżdżających i ich mienia, wypełnieniu kart ewakuacyjnych, nastąpiło nerwowe oczekiwanie na transport, gdyż było to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne. Sowieci najpierw „musieli wywieźć” z przyszłych terenów Polski i dawnych Niemiec wszelkie dobra narodowe na swój teren, dopiero w drodze powrotnej wagonami, którymi wożono bydło i maszyny na wschód, transportowano Polaków w odwrotnym kierunku. Pierwsze akcje przesiedleńcze nastąpiły już pod koniec maja 1945 roku. Kulminacja przypadła na drugą połowę 45. roku i pierwsze półrocze 1946. Okrutny los spotkał mieszkańców wielu miejscowości, których nie sposób tutaj wymienić, bowiem zabrakłoby miejsca na publikację. Wymienię tylko kilka: Burakówka, Łosiacz, Cygany, Budki Nieznanowskie, Kamionka Strumiłowa, Prusy, Suraż, Czerwonogród, Lisowce, Słobódka Dżuryńska, Peretoki, Wilja, Włodzimierzec, Maziarnia Karańska, Czarnokońce Wielkie, Nyrków. W różny sposób dotarli tutaj na rozległy teren powiatu brzeskiego od Saren Małych po Dobrzyń, od Różyny po Łukowice Brzeskie. Tutaj żyją, wychowali swoje dzieci, wykształcili, dochowali się wielu wnuków.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

 

Tęsknota za ojczystymi stronami jednak pozostała. Jedni z chęcią odwiedzili tamte tereny, inni bali się tam później jechać w odwiedziny. Twierdzą, niech w pamięci pozostanie obraz mojej rodzinnej miejscowości tak piękny jakim był, gdym go na zawsze opuszczał. Uroczystości rocznicowe odbyły się już w Gierszowicach gm. Olszanka, następne planowane są latem br. Mieszkańcy przygotowują takie uroczystości m.in. w Tarnowcu gm. Lubsza, Różynie gm. Lewin Brzeski, Kruszynie gm. Skarbimierz. Zapewne odbędą się też w wielu innych wsiach na terenie powiatu brzeskiego. Centralna uroczystość rocznicowa organizowana pod patronatem Starosty Powiatu Brzeskiego i Wójta Gminy Lubsza, odbędzie się w dniu 21 czerwca br. w Szydłowicach gm. Lubsza. Organizatorem uroczystości jest Towarzystwo Miłośników Prus Lwowskich z siedzibą w Brzegu. Głównym punktem tej patriotycznej uroczystości będzie odsłonięcie pamiątkowych tablic upamiętniających 70 rocznicę wysiedleń z Kresów. Znamienne słowa wyryte na tablicach mają wszystkim przypominać jak wielka tragedia spotkała nasze matki i ojców; „Ku pamięci Tych, którzy z Bogiem w sercu i z tobołkiem w ręku opuścili ojcowiznę na Kresach Rzeczypospolitej, by tutaj zacząć nowe życie”. Centralną uroczystość w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szydłowicach poprzedzi msza święta w kościele św. Stanisława Kostki w Dobrzyniu. Po mszy świętej nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej, której dokonają jedni z najstarszych mieszkańców Dobrzynia; Baczyńska Kazimiera i Szewczuk Józef. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się na miejscowy cmentarz, na którym zostanie odmówiona modlitwa w intencji zmarłych w obecnej parafii i na Kresach w Prusach koło Lwowa. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej w szydłowickim kościele dokonają; Danuta Abel i Piotr Drozd. Fundatorem obu tablic w Dobrzyniu i Szydłowicach jest brzeskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, z którego usług korzystają mieszkańcy obu miejscowości. Wykonawcą jest zakład Grantex Czesław Buczkowski, firma z Brzegu. Obecni mieszkańcy wsi Dobrzyń, Szydłowice i Myśliborzyce gm. Lubsza, Przeczów i Mikowice gm. Namysłów, Kruszyna i Prędocin gm. Skarbimierz pochodzą z jednej dużej podlwowskiej wsi Prusy – obecnie Jampil. Czas zrobił swoje, niewielu już ich pozostało i tak mieszkają jeszcze w Szydłowicach – 32 tam urodzonych, Kruszynie 31 wszystkich kresowian, Dobrzyniu 29 z samych Prus, Przeczowie 6 z Prus i 10 innych kresowian, Myśliborzycach 2 z Prus i 3 z Kresów, Mikowicach 2 z Prus i 5 z Kresów i w Prędocinie 1 urodzona w Prusach i 5 na Kresach. Gośćmi honorowymi uroczystości będzie delegacja z Jampila (dawne Prusy) na czele z wójtem Romanem Covko. Piękną tradycję polskiej wsi Prusy, jej historyczną przeszłość kultywują obecnie mieszkańcy Jampila, co jest zresztą widoczne na znakach informacyjnych miejscowości przy wjeździe ze strony Lwowa.

 

Pod nazwą miejscowości widnieje data 1410 – rok założenia rycerskiej wsi Prusy. Razem z innymi mieszkańcami Prus, drugim transportem kolejowym, dotarła na stację kolejową w Bierutowie w dniu 29 maja 1945 roku dość liczna rodzina Bobra. Wśród nich obecny był organizator życia kulturalnego w Prusach, organista Tomasza Bobra, który narażając swoje życie przywiózł z Prus liczne dobra liturgiczne. Zwinięty, schowany pomiędzy przedmiotami codziennego użytku, dotarł także na miejsce słynący łaskami obraz Matki Boskiej i umieszczono go w parafialnym kościele w Szydłowicach. Fotokopię tego obrazu mogliśmy podziwiać na ołtarzu przy brzeskim ratuszu podczas tegorocznej procesji Bożego Ciała. Tradycyjnie przygotowaniem ołtarza zajęli się członkowie brzeskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa. Podczas uroczystości w Szydłowicach wierna kopia obrazu Matki Boskiej z Prus zostanie przekazana na ręce delegacji ukraińskiej, by po 70 latach nieobecności zdobiła wnętrze kościoła Matki Boskiej w Jampilu. Autorem kopii obrazu jest znany artysta malarz z podwrocławskich Kotowic Jerzy Masternak, autor wielu prac o charakterze religijnym, zaś fundatorami są państwo Iwańczukowie, obecnie mieszkańcy Brzegu. Zarząd Towarzystwa Miłośników Prus Lwowskich serdecznie zaprasza na tą uroczystość wszystkich mieszkańców powiatu brzeskiego.

Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk

Plakat - program_ok

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA