Mieszko I zamiast „pomnika hydraulika”

6
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Dziś nasza redakcja otrzymała list z inicjatywą obywatelską od mieszkańca Brzegu. Eugeniusz Kroczak chce usunięcia pomnika znajdującego się przy skrzyżowaniu ul. Oławskiej i Wrocławskiej, czyli w tzw. mokrym trójkącie, a potocznie nazywanym „pomnikiem hydraulika” (z uwagi na konstrukcję rurową jego dolnej części) i postawienia w jego miejsce rzeźby pierwszego władcy Polski – Mieszka I.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Pomysł ten zrodził się w głowie brzeżanina z okazji zbliżającego się jubileuszu 1050-lecie powstania Państwa Polskiego. Pan Eugeniusz poczynił już wiele kroków administracyjnych w celu realizacji swojego pomysłu. Jak na tę ideę zapatrują się inni brzeżanie? Poniżej zamieszczamy list Eugeniusza Kroczaka:

Wybudujmy pomnik księcia Mieszka I na rocznicę 1050 lat Państwa Polskiego
i 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce

Już w 2016 roku obchodzić będziemy 1050 lat istnienia Państwa Polskiego i jednocześnie 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce. Uważam, że konieczne jest upamiętnienie tego faktu zbudowaniem pomnika Księcia Mieszka I w Brzegu. Wielu z nas za 50 lat nie będzie już na tym świecie. Dlatego mamy teraz okazję, aby uczcić 1050 rocznicę powstania Państwa Polskiego. Pomysł urodził mi się w głowie latem 2013r. W styczniu 2014r. złożyłem pisma w tej sprawie do ówczesnych władz: Burmistrza, Przewodniczącego Rady Miasta, Starosty Powiatu i do Przewodniczącego Rady Powiatu.
Uważam, że na terenie miasta Brzegu najlepszą lokalizacją dla pomnika Księcia Mieszka I jest skwer zieleni u zbiegu ulic Wrocławskiej i Oławskiej, na miejscu obecnego pomnika „wiecznej chwały żołnierzom polskim i radzieckim”, zwanym przez brzeżan „pomnikiem hydraulika”. Dlatego wystąpiłem też do Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, z prośbą o opinię w sprawie usunięcia obecnego pomnika.

Odpowiedzi otrzymałem ze Starostwa, od Burmistrza i od IPN Wrocław. Chcę wyjaśnić, że w roku 2014 we władzach w Warszawie – w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – zmieniła się opinia co do pomników o „charakterze przyjaźni radzieckiej” na taką interpretację, że pomniki może usuwać władza samorządowa samodzielnie podejmując decyzję, natomiast nie można niszczyć grobów, czy innych pochówków leżących pod miejscem postawionego pomnika – co jednak nie oznacza, że ich nie można usuwać, przez przeniesienie w inne miejsce. Na to potrzebna jest zgoda odpowiednich władz, z uwagi na podpisane umowy międzynarodowe, a także zachowanie należytej czci dla poległych.
Zatem, celem moim jest budowanie tego, co mówi o naszej historii, historii Polski, co dało nam Ojczyznę, co ukształtowało kulturę i Naród Polski. „Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie” – jest moją myślą działania, a nie przebrzmiała miłość „polsko – radziecka”, która wynikała z naszego poddaństwa wobec potężnego mocarstwa. Czas na odkłamywanie historii! Czas, aby niechciana pamiątka po czasach komunizmu zniknęła z przestrzeni publicznej naszego miasta i naszej Piastowskiej Ziemi Brzeskiej! Z kolan poddaństwa mamy się podnieść i żyć z podniesionym czołem!! Jeśli ma się grzech z popierania w przeszłości tego pomnika, to należy zawrócić z trwania w błędzie! Obecny pomnik „wiecznej chwały żołnierzom polskim i radzieckim” spełnił już swoją rolę historyczną tumanienia umysłów o naszej wiecznej przyjaźni, współpracy serdecznej i wzajemnej korzyści we wszystkim. Obecnie mamy budować Polskę na prawdzie, której po 1945r. byliśmy pozbawieni. Dlatego ten „pomnik hydraulika” należy usunąć z obecnego miejsca – przez jego rozbiórkę lub przeniesienie w inne, mniej eksponowane miejsce. To jest moje wyjaśnienie dla tych, którzy obecny pomnik darzą jeszcze sentymentem.

Są też tacy ludzie, którzy mówią, że podejmowane myśli o usunięciu obecnego pomnika przez władze miasta były tłumaczone tym, że żyją twórcy tego pomnika. Przecież my mieszkańcy Brzegu nie możemy być zakładnikami twórców myśli komunistycznego zniewalania. My nie chcemy poprawiać, rekonstruować, czy zmieniać obecny pomnik. Ten pomnik spełnił swoją rolę w okresie komunizmu, i należy go z tego eksponowanego miejsca usunąć!
Jeśli miasto Brzeg ma pięknieć i posiadać walory turystyczne, to pomnik Mieszka I trzeba wybudować. Koszt budowy pomnika wcale nie będzie wysoki w porównaniu do stadionu czy przystani wodnej na Odrze. Natomiast otoczenie pomnika, czyli plac Bramy Wrocławskiej i tak trzeba wyremontować, niezależnie od budowy pomnika. Jednak jest obecnie wyśmienita okazja, by do budowy pomnika przystąpić, a także do upiększenia (remontu) otoczenia.

Koszt budowy pomnika księcia Mieszka I będzie znacznie niższy, jeżeli z obecnego pomnika zdejmiemy rury stalowe oraz stojące słupy betonowe, pozostawiając sam postument. (czyli płaską podstawę). Na tym postumencie należy postawić kwadratowy cokół (kolumnę), na którym stała by właściwa postać księcia Mieszka I w wysokości co najmniej 2 metrów, z mieczem w prawej ręce i krzyżem w lewej ręce. Cokół i postać Mieszka I winna być na tyle wysoka, by pomnik okazałością swoją wykazywał dostojność władcy, i robił wrażenie już z dużej odległości.
Dnia 19.08.2015r. byłem na placu Bramy Wrocławskiej i placu Zamkowym. Na placu parkingowym stały dwa autokary z turystami z Danii. W tym czasie podchodzili do zwiedzania kościoła Podwyższenia Krzyża Św. A więc w pobliżu jest Zamek Piastów Śląskich, kościół św. Jadwigi , kościół Podwyższenia Krzyża Św., ulica króla Bolesława Chrobrego – i będzie pomnik księcia Mieszka I, założyciela i budowniczego Państwa Polskiego oraz wprowadzającego Polskę do rodziny krajów chrześcijańskich..

Obecnym tekstem chcę publicznie ogłosić swoją inicjatywę. W następnych numerach – o ile Redakcja Panoramy na to zezwoli – przedstawiona zostanie pełna treść lub ważniejsze fragmenty mojego pisma do władz brzeskich ze stycznia 2014r. oraz pisma bieżące, które aktualnie będę kierował. Obecny Burmistrz Brzegu jest przeze mnie poinformowany o moim pomyśle.
Dnia 17.08.2015r. złożyłem do Pani Przewodniczącej Rady Miasta wniosek o podjęcie dwóch uchwał:
pierwszą – o usunięcie obecnie istniejącego Pomnika Chwały Żołnierzy Polskich i Radzieckich, oraz
drugą – o wybudowanie pomnika księcia Mieszka I.
Złożyłem także pismo z informacją do Pana Burmistrza i Pana Starosty.
O tym wszystkim jest poinformowany radny Rady Miasta, Pan Henryk Jaros, który popiera ideę budowy nowego pomnika.

Występując z wnioskiem o budowę pomnika księcia Mieszka I należy chociaż krótko przypomnieć to, co podaje historia o osobie księcia i o początkach naszego Państwa.
W „Kronice Polski” pod redakcją prof. Andrzeja Nowaka (wyd. Kluszczyński, 1998), czytamy: „O początkach Polski posiadamy niewiele wiarygodnych informacji. Zasób wiadomości sprowadza się do tego, że za panowania Mieszka państwo było już w swoich podstawowych zrębach uformowane, główny ośrodek władzy znajdował się w Wielkopolsce, a pozycja panującego księcia była niepodważalna”.(str.40). Od początku swego władania ziemiami Wielkopolski, Mazowsza i Pomorza Wschodniego, Mieszko walczył z Niemcami o Pomorze Zachodnie. W efekcie tych walk: „Ustanowiona została zależność trybutarna Mieszka od króla niemieckiego z „ziem aż po rzekę Wartę”, co oznaczało uznanie przez księcia Polańskiego pretensji władcy niemieckiego najpewniej do ziemi lubuskiej lub Pomorza”. (Kronika Polski, str.40). W takiej sytuacji Mieszko szukał sojuszników przeciwko Niemcom. Jak podaje Kronika Polski, około 965r. Mieszko I zawarł sojusz z księciem Czech Bolesławem I Srogim. Sojusz ten umocniony został małżeństwem Mieszka I z córką Bolesława, księżniczką Dobrawą (Dąbrówką). Można uważać, że sojusz z Czechami był decyzją polityczną. Było to wiązanie się z krajem słowiańskim, a nie stale atakującymi Mieszka, Niemcami.

W efekcie tego sojuszu, w 966r., przypuszczalnie dnia 14 kwietnia, odbył się chrzest Mieszka I i jego dworu, najpewniej w Poznaniu. Chrztu dokonał być może biskup Jordan lub inny kapłan przybyły w orszaku Dąbrówki. W ten sposób zapoczątkowane zostało przyjmowanie chrześcijaństwa przez Polaków. W 968r. utworzone zostało biskupstwo misyjne w Gnieźnie, podległe bezpośrednio papieżowi. Biskupstwo zależne bezpośrednio od Rzymu zabezpieczało państwo Mieszka I przed ingerencją biskupów niemieckich. Pierwszym biskupem misyjnym został Jordan (968 – 984), następnym został Unger (984 – 1000).W roku 1000 nastąpiło ustanowienie nowych diecezji: w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu – podległych metropolii w Gnieźnie, a biskupstwo w Poznaniu, podlegało bezpośrednio Stolicy Apostolskiej w Rzymie.
Podkreślmy: chrzest Mieszka I i jego dworu odbył się w jednym dniu, prawdopodobnie 14 kwietnia 966r, w Wielką Sobotę, natomiast chrystianizacja Polski trwała do początków XIII w. Nawracanie pogan było więc procesem długotrwałym.

W książce „Dzieje kościoła polskiego”, której autorem jest ks. Kamil Kantak (Poznań 1912, rep.1999) czytamy: „Razem z Mieszkiem i rodzina jego dała się ochrzcić …. W te ślady a drużyna książęca poszła i pewna część narodu.(str.57) Rzeczywiste nawrócenie Polski wyszło nie z innej strony jak od Mieszka samego.” (str.61).
Konsekwencją przyjęcia chrztu przez Mieszka I i rozpoczęcie chrystianizacji w obrządku łacińskim było włączenie Polski do narodów chrześcijańskiej Europy. Akt ten oznaczał, że Mieszko dołączył formalnie do grona chrześcijańskich państw Europy i był od tej pory ich równorzędnym partnerem. Państwa Rzeszy Niemieckiej, ani żaden inny kraj chrześcijański, nie miały odtąd teoretycznie prawa do napaści na państwo Mieszka, stał się on bowiem członkiem ogólmochrześcijańskiej wspólnoty. O ile „… za panowania Mieszka państwo było już w swoich podstawowych zrębach uformowane..” (Kronika Polski, str.40), to przyjęcie chrześcijaństwa miało wymiar międzynarodowy – i dało Polsce początek państwowości wśród narodów Europy i świata. Decyzja Księcia Mieszka I w sposób znaczący pomogła zaistnieć samodzielnemu istnieniu nowego państwa – Polski.

Chrzest rozpoczął napływ kultury łacińskiej do Polski. Na książęcy dwór przybywali pierwsi wykształceni i potrafiący pisać doradcy, którymi byli najczęściej duchowni. Przybywający do Polski duchowni przyczyniali się do rozwoju oświaty i kultury. Będąc jedynymi ludźmi potrafiącymi czytać i pisać, usprawnili system administracji oraz dyplomacji w państwie. Misjonarze i Benedyktyńscy mnisi przynieśli nam alfabet, sztukę pisania i czytania, kopiowali księgi, zakładali biblioteki i szkoły podstawowe (elementarne), srednie (gimnazja) i wyższe uniwersytety. Misjonarze rozpoczęli budowy kościołów i budowli romańskich. Cystersi przy swoich klasztorach mieli gospodarstwa rolne, i to oni wprowadzili nowoczesne metody uprawy roli, zakładali sady, pasieki i przetwórstwa owoców i warzyw. To przy klasztorach powstawały pierwsze szpitale i przytułki. Jednym słowem, przybywające na nasze ziemie duchowieństwo przynosiło ze sobą szeroko rozumianą kulturę, także polityczną , prawną, medyczną, rolniczą.

Książę Mieszko I uważany jest za pierwszego historycznego władcę Polski oraz za faktycznego twórcę państwowości polskiej, gdyż celem jego działalności książęcej było skupienie w swoich rękach ziem zamieszkałych przez Słowian i terenów jeszcze nie włączonych do sąsiadów, pragnących dla siebie tych samych ziem. Stąd były toczone walki. Przyjęcie chrześcijaństwa zamykało podstawy do wszczynania walk przez Niemców przeciwko Polsce, traktowanej dotychczas jako państwo pogan. Natomiast na podstawie przyjętego chrześcijaństwa, zbudowana została kultura i dusza narodu, która stanowi istotę naszego Państwa, z którego jesteśmy dumni, będąc jego członkami.
Dlatego uważam powyższe uzasadnienia historyczne jako całkowicie wyczerpujące argumenty dla wybudowania pomnika Księcia Mieszka I w Brzegu. Dodatkowymi argumentami są sprawy podkreślenia wielowiekowego trwania polskości na ziemi brzeskiej, a także korzyści dla naszej obecnej współczesności. Wszystko będzie dla nas dobre, o ile potrafimy to wykorzystać.

Proszę czytających mój tekst o jego pozytywne odebranie i poparcie idei budowy pomnika na „listach poparcia” oraz przez uczestniczenie w sesjach Rady Miasta, przy okazji dyskusji i podczas samego głosowania nad obiema uchwałami.

Dnia 19.08.2015r.”

fot. – zdjęcie poglądowe – Pomnika twórców Państwa Polskiego Mieszka I i Bolesława Chrobrego w Gnieźnie (źródło: gniezno.eu)

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA