Bezpłatne konsultacje w sprawie mediacji w Sądzie Rejonowym w Brzegu

2
Reklama

Jesteś w sporze i potrzebujesz go pilnie rozwiązać? Nie chcesz iść do sądu, obawiasz się kosztów i absorbującego procesu? Do tego chcesz mieć wpływ na rozwiązanie – mediacja jest dla Ciebie. „Poniedziałek z mediatorem” to inicjatywa Sądu Rejonowego w Brzegu, która ma upowszechnić tę formę rozstrzygania konfliktów w obszarze gminy Brzeg.


Bezpłatne są tylko konsultacje w sprawie mediacji, a nie proces dochodzenia przez strony do rozwiązania sporu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W każdy poniedziałek, w budynku Sądu Rejonowego w Brzegu, w pokoju nr 37, w godzinach: 16.30 – 17.30, począwszy od dnia 7 września rozpoczęły się cykliczne, bezpłatne dyżury mediatorów. Zespół, w skład którego wchodzi czworo specjalistów z zakresu mediacji,  oczekuje na wszystkie te osoby, które chcą uzyskać informacje o możliwości rozwiązania sporu na drodze mediacji oraz poznać korzyści wynikające z zawarcia ugody.

Mediacja jest metodą rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia,  pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensusu. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny.

Mediacje są procesem dochodzenia przez strony do rozwiązania sporu,  prowadzonym w obecności osoby  cieszącej się ich zaufaniem – mediatora. Mediacja ma na celu stworzenie stronom warunków umożliwiających osiągnięcie dobrowolnego porozumienia, a nie narzucenie im autorytatywnego rozwiązania. Celem mediacji jest  zakończenie sporu, wypracowanie rozwiązania jakie zadowala obie strony sporu i dobrowolne zawarcie ugody przez strony. Mediatorzy pomagają w rozwiązaniu każdego sporu bez względu na to, czego dotyczy – sprawy cywilnej, gospodarczej czy pracowniczej. Mediatorzy pomagają w  rozwiązaniu konfliktu z klientem, podwykonawcą, współmałżonkiem, pracownikiem czy sąsiadem.

Mediator nie reprezentuje interesów żadnej strony. Jest gościem, a nie gospodarzem w sporze. Mediator pomaga w dojściu do porozumienia w sporze, którego jesteście Państwo „właścicielami”.

ZALETY MEDIACJI

  • Mediacja są efektywną metodą rozwiązywania sporów, przede wszystkim z uwagi na oszczędność czasu i pieniędzy. Mediator działa obiektywnie, neutralnie i z zachowaniem poufności.
  • Mediator wspomaga prowadzenie dyskusji i negocjacji tak, by umożliwić uczciwe
    i sprawiedliwe rozwiązanie sporu.
  • Mediacja pozwala na uniknięcie stresu związanego z występowaniem w sądzie,
    w roli powoda czy pozwanego.
  • W przypadku mediacji strony zachowują kontrolę zarówno nad samym procesem, jak i nad treścią ugody. Żadna decyzja nie zostaje podjęta bez zgody stron konfliktu.
  • Mediacja koncentruje się na zaspokojeniu interesów każdej ze stron i zazwyczaj prowadzi do sytuacji obopólnej wygranej.
  • Mediacja pozwala wypracować stosunkowo szybkie i ostateczne kompromisowe rozwiązanie, w którym strony stosują się do powziętych ustaleń z uwagi na to, iż same uzgodniły te ustalenia.
  • Mediacja pomaga w utrzymaniu lub wznowieniu zerwanych kontaktów w odniesieniu do sfery życia gospodarczego (np. w sytuacji łączenia spółek, kontaktów pomiędzy managerami, współpracy inwestorów i wykonawców), w zakresie występujących naruszeń w dziedzinie własności intelektualnej, jak również w kontekście życia rodzinnego oraz  wielu innych.
  • Mediacja pozwala „zachować twarz”, podjąć postanowienia możliwe do zaakceptowania dla każdej ze stron i utrzymywać konieczne czy pożądane kontakty.
  • W mediacji strony świadomie wypracowują formę ugody, co w konsekwencji przynosi wymierne korzyści biznesowe i społeczne.
  • Mediacja jest formą sprawiedliwości naprawczej, daje możliwości zadośćuczynienia – rozwiązania konfliktu między ofiarą i sprawcą w taki sposób, by sprawca usatysfakcjonował ofiarę swoim działaniem rekompensującym doznane krzywdy i szkody.
  • W idei mediacji zawarta jest myśl mówiąca o tym, że ma ona przynieść korzyści zarówno sprawcy jak i ofierze.
  • Mediacja zakończona ugodą stanowi okoliczność łagodzącą przy wymiarze kary
    w sprawach karnych.
  • Mediacja jest znacznie krótsza od postępowania sądowego.
  • Dzięki mediacji możliwe jest ominięcie drogi sądowej i związanych z nią kosztów.
  • Mediacja może przyczynić się do odciążenia sądownictwa.
  • Mediacja jest pomocna w przywracaniu zaufania i ładu w stosunkach społecznych.

Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. Ugoda zawarta przed mediatorem, którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności, jest tytułem wykonawczym (art. 18315. § 1 k.p.c.).

Mediatorzy z Brzegu

Reklama