Debatowali w Pogorzeli

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

 28 sierpnia br. odbyła się sesja Rady Gminy Olszanka. 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Na dobry początek wójt  Jerzy Dróbka zdał relację ze swojej działalności.

Mówił o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Czeskiej Wsi, planach budowy nowej sali sportowej w Przylesiu, a także o rezygnacji dyrektora tamtejszej Szkoły Podstawowej – Zenona Trzonkowskiego, z pełnionej funkcji (został już rozpisany konkurs na to stanowisko). Wójt pochwalił się również wyróżnieniem jakie gmina zdobyła w rankingu „Europejska Gmina” współtworzonym przez Gazetę Prawną, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz firmę doradczą Deloitte, a przyznawanym za najlepsze wyniki w pozyskiwaniu unijnych środków.

 Kolejnym punktem w porządku obrad była dyskusja i głosowanie nad projektami uchwał. Najwięcej kontrowersji wzbudził plan remontu chodnika w miejscowościach Olszanka i Pogorzela, na realizację którego niezbędne jest zaciągnięcie komercyjnego kredytu. W tej kwestii część radnych była zdania, że lepiej budować chodniki w miejscowościach gdzie ich nie ma (np. w Michałowie), większość jednak przekonały argumenty wójta, który stwierdził, że Olszanka jest wizytówką gminy, że tworzy jej wizerunek wśród odwiedzających ją gości.
Poza tym radni jednogłośnie podjęli uchwały o zaciągnięciu kredytu na budowę przyłącz kanalizacyjnych w Gierszowicach, o finansowym wsparciu dla Powiatu Brzeskiego w utworzeniu poradni kardiologicznej przy Brzeskim Centrum Medycznym, a także o porozumieniu z Gminą Miasto Brzeg dotyczącym dotacji dla publicznego żłobka na uczęszczające doń dzieci z gminy Olszanka.

Później był czas na interpelacje, z którego najwięcej poświęcono gminnym drogom, których zły stan spowodowany jest budową kanalizacji oraz wynikającymi z tego objazdami, z których korzystają samochody ciężarowe. Radny Kwiek z Przylesia zapytał kiedy naprawiona zostanie droga w jego miejscowości, kiedy powołana zostanie specjalna komisja w sprawie oszacowania problemu. Pytano też o drogi w Obórkach, Jankowicach Wielkich oraz Czeskiej Wsi.

Na koniec przewodniczący Rady – Walenty Oliwa podziękował wszystkim przybyłym za uczestnictwo w sesji i zaprosił na jej kolejne obrady już 25 września.

Paweł Pawlita


3 pytania do Wójta Gminy Olszanka – Jerzego Dróbki:

Paweł Pawlita: Jak Pan ocenia dzisiejsze obrady Rady Gminy?
Jerzy Dróbka: Jestem bardzo zadowolony z przebiegu sesji. Wszystkie projekty uchwał przygotowane przez naszych pracowników, a związane z rozwojem gminy, znalazły akceptację Rady. Cieszę się także, że możemy wesprzeć ważną inicjatywę społeczną, jaką niewątpliwie jest otwarcie poradni kardiologicznej. Mam również nadzieję, że już wkrótce uda nam się poprawić stan dróg w gminie, a tym samym stworzyć bezpieczne warunki zarówno dla kierujących, jak i dla lokalnych społeczności. To jest w tej chwili dla nas bardzo ważne.

Paweł Pawlita: Wspomniał Pan o programie rozwoju gminy. Jak on działa?
Jerzy Dróbka: Dużą rolę spełniają w nim stowarzyszenia działające w poszczególnych sołectwach gminy. Dbają one przede wszystkim o wygląd wsi, dbają o kwietniki, sprzątają tereny przed posesjami. Mam tu na myśli Stowarzyszenie Rozwoju Jankowic Wielkich „JANKO”, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Janów, Towarzystwo Przyjaciół Krzyżowic, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Olszanka, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Przylesie, Towarzystwo Kobiet Wiejskich w Pogorzeli, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Czeska Wieś „SOBóTKA” oraz Towarzystwo Przyjaciół Michałowa.  Ponadto chcielibyśmy uatrakcyjnić jakoś czas popołudniowy dla młodzieży. Posiadamy na terenie gminy wiele świetlic, ale są puste. Trzeba je jakoś zapełnić. W tym celu chcemy zorganizować ciekawe zajęcia, zmobilizować młodzież do przyjścia.

Paweł Pawlita: W ostatnim czasie zatrudnił Pan dodatkowego pracownika na stanowisku wicewójta. Dlaczego zdecydował się Pan na taki krok i czego oczekuje Pan od swojego zastępcy?
Jerzy Dróbka:
Zatrudnienie wicewójta wiąże się z prawidłowym funkcjonowaniem naszego samorządu. Od sześciu miesięcy sprawuję samodzielnie urząd gospodarza gminy i czasem jest taki nawał pracy, że nie sposób wykonać ją nawet przy pomocy pracowników magistratu. Uważam, że Pan Paweł Bajcer jest odpowiednią osobą na tym stanowisku. Mój zastępca posiada rozległa wiedzę z zakresu budownictwa, a sprawy te są ważne w naszej gminie. Chcemy, aby miała atrakcyjny wygląd. Pan Bajcer ma także doświadczenie w kierowaniu placówkami oświatowymi, gdyż przez wiele lat był dyrektorem Gminnego Zespołu Szkół i Przedszkoli. Ponadto jest działaczem kultury, prowadzi zespół muzyczny. I pragnę skorzystać z potencjału wiedzy i doświadczenia, jaką Pan Bajcer posiada.
Paweł Pawlita: Życzę w takim razie samych sukcesów i dziękuję za rozmowę

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość