Zakończono remont brzeskiego dworca

0
zakonczono_remont_brzeskiego_dworca__2__cmyk__1600x1200_.jpg

9 lutego o godzinie 11.00 odbyło się oficjalne otwarcie dworca kolejowego w Brzegu. Ponad 4 miliony złotych kosztowała przebudowa budynku i sprawienie, że odzyskał on dawny blask. W ramach inwestycji wyremontowany został również plac znajdujący się przed gmachem.

Budynek brzeskiego dworca powstał w latach 1869-1870 i wpisany jest do rejestru zabytków. Wcześniej, w roku 1841, wybudowano w Brzegu dworzec na potrzeby tzw. kolei górnośląskiej. 26 czerwca 1842 roku o godzinie 16.00, od strony Oławy, przyjechał pierwszy pociąg. W sierpniu tego samego roku, nastąpiło uroczyste otwarcie linii z Wrocławia do Brzegu.
Brzeski dworzec długo czekał na moment, w którym odzyska dawną świetność. Dzięki inwestycji sfinansowanej ze środków własnych PKP S.A. i budżetu państwa udało się przywrócić gmachowi jego dawne piękno.
Poprawie uległ zewnętrzny wizerunek budynku. Odnowiona została ceglana elewacja, którą dodatkowo zabezpieczono specjalną powłoką antygraffiti. Renowacji poddano również detale architektoniczne. W całym gmachu wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, a przed wejściem głównym odtworzono charakterystyczny dach.
Duże zmiany zaszły również w wnętrzu budynku. Gruntowny remont przeszedł hol główny i kasowy. W pomieszczeniach tych ułożona została nowa posadzka, renowacji poddane zostały ponadto zabytkowe stoliki znajdujące się przy kasach biletowych. Na dworcu zainstalowano nowe oświetlenie, a dla wygody podróżnych zamontowano ławki i przygotowano system informacji. W głównym holu ulokowane zostały powierzchnie komercyjne z przeszklonymi witrynami. W ramach inwestycji wyremontowano także klatki schodowe, pomieszczenia znajdujące się we wschodnim skrzydle oraz wymieniono wszelkie instalacje. Brzeski dworzec przystosowany został ponadto do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zdecydowanej poprawie uległo bezpieczeństwo podróżnych. Stało się to dzięki zainstalowaniu nowoczesnego systemu monitoringu. Szesnaście kamer gwarantuje bezpieczeństwo osobom znajdującym się zarówno wewnątrz dworca jak i na placu przed nim.
Dzięki zakończonej w ubiegły piątek inwestycji brzeski dworzec kolejowy śmiało można uznać za jedną z wizytówek miasta i powiatu.