Dożynki w Grodkowie

0
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

 Po ciężkiej pracy przy zbieraniu tegorocznych plonów przyszła pora na zabawę i podziękowanie za tegoroczne zbiory. 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Po ciężkiej pracy przy zbieraniu tegorocznych plonów przyszła pora na zabawę i podziękowanie za tegoroczne zbiory.

Rolnicy gminy Grodków z 19 koronami żniwnymi najpierw podziękować pragnęli Panu Bogu, za dobre zbiory, za dobrą pogodę w okresie koszenia, stąd najpierw korony żniwne wprowadzono do kościoła p.w. Św. Michała Archanioła.

 Starostowie dożynek  p.Danuta Rejman i p.Sylwester Łuszczyna złożyli na ołtarzu przepiękny bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Do kościoła wkroczyły również barwne asysty z koronami a miejsca tuż przy ołtarzu zajęli również burmistrzowie i przedstawiciele władz samorządowych. Uroczystej mszy świętej towarzyszył również śpiew chóru Grodkovia.

Po mszy wszyscy goście wraz z koronami żniwnymi w uroczystym korowodzie przeszli do parku za domem kultury, gdzie odbywał się ciąg dalszy uroczystości dożynkowych. Tutaj odbył się wybór najpiękniejszej korony żniwnej. Miano najpiękniejszej zdobyła korona z Tarnowa Grodkowskiego, miejsce drugie przypadło koronie z Jędrzejowa, trzecie miejsce przyznano koronie ze Starowic Dolnych. Wyróżniono również korony z Wierzbnika, z Kopic, z Wojsławia oraz z Głębocka.

Korona i korowód jej towarzyszący miał swoją oryginalną oprawę muzyczną, przyśpiewkową i w postaci strojów . Liczono to , jako osobną konkurencję i tutaj bezkonkurencyjną okazała się znowu być oprawa z Tarnowa Grodkowskiego, miejsce drugie zajęło Głębocko a trzecie Starowice Dolne. W kategorii tej przyznano również wyróżnienia i przypadły one zespołom z Kopic, Lipowej z Kobieli.

Sołectwa a właściwie Koła Gospodyń lub Stowarzyszenia Lokalne Kobiet przygotowały stoiska, na których sprzedawano ciasta, nalewki, przetwory owocowe i warzywne , miody, smalec z przyprawami  . Każde stoisko było odpowiednio przystrojone a obsługujące je panie przybrane na ludowo. Tylko brak pięknej pogody nie pozwolił w pełni oddać całej krasy poszczególnych stoisk.  Liczyła się oryginalność pomysłu , wykorzystanie naturalnych materiałów. W tej kategorii pierwsze miejsce przyznano stoisku z Wojsławia, miejsce drugie stoisku z Lubczy a miejsce trzecie zajęło stoisko z Kopic. Przyznano trzy wyróżnienia dla stoisk z Kolnicy, z Wierzbnika oraz ze Swietlicy Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego z Grodkowa. Oprócz tych stoisk były również stoiska twórców ludowych, rzemieślników a także stoisko p. Marii Drozd z Głębocka, która prezentowała narzędzia i przybory regionalne do pracy na wsi , jako część prywatnego skansenu.

W trakcie prezentacji nagrodzono również najciekawsze inicjatywy lokalne wykonane przez mieszkańców na rzecz swojej wsi. Pierwsze miejsce przyznano Starowicom Dolnym, miejsce drugie zajęła Kolnica a trzecią lokatę zdobyły Kopice.Wyróżnienia przyznano dla Głębocka, Młodoszowic, Wojsławia i Jędrzejowa. Rozstrzygnięty został również konkurs ekologiczny „W zgodzie z naturą 2007”. Pierwsze miejsce zajął w nim Jędrzejów, drugie Wojsław a trzecie Głębocko. Wyróżniono tutaj sołectwa  z Lubczy, Starowic Dolnych, Kolnicy, Gałążczyc i z Wierzbnika.

Oprócz wielu stoisk garmażeryjno-piwnych dla dorosłych było też miejsce zabawy dla dzieci w przyjezdnym wesołym miasteczku a amatorzy mechanizacji w rolnictwie mieli możliwość podziwiania maszyn żniwnych, ciągników, agregatów do uprawy, które były prezentowane na stadionie. Tutaj dech zapierał ogrom maszyn, ich możliwości eksploatacyjne a przy okazji również cena tych eksponatów. Dopisało wszystko oprócz pogody, która kaprysiła przez całe trzy dni odbywania się cyklu dożynkowych imprez i co rusz rozpędzała rzęsistym deszczem słuchaczy koncertów na estradzie za domem kultury , uczestników zabaw.

 W wielu gospodarskich rozmowach w trakcie dożynek przebijała się troska o przyszłość rolnictwa a także o los Polski po ostatnich awanturach sejmowych i rozpoczętej kampanii wyborczej. Rolnicy z okolic Grodkowa generalnie zadowoleni są z tegorocznych zbiorów a i cena skupu nie jest najgorsza, choć jak niektórzy twierdzą stracili dużo ci, którzy przyparci do muru kredytami zmuszeni byli wcześniej  sprzedać swoje zboże. Jest koniunktura na mleko, ale fuzja miejscowej Gomi ze spółdzielnią mleczarską w Kole budzi trochę niepokoju wśród producentów mleka. Początek , jak mówią jest niezły ale trudno przewidzieć, co będzie dalej.

O huśtawce nastrojów dyskutowali z kolei producenci żywca i drobiu. Tutaj są zawsze największe wahnięcia i najtrudniej wstrzelić się z produkcją w odpowiednią koniunkturę. Sporo troski w rozmowach budził też stan nieba, z którego od tygodnia polewa, co oprócz lokalnych podtopień może gorzej rokować dla okopowych i opóźnia prace uprawowe. Dożynki przejdą  z pewnością do historii, jako jedne z najbardziej mokrych i zimnych, choć w kalendarzu oficjalnie jest jeszcze lato.

J.Rzepkowski 

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA