Brawo Czepielowice!

0
Reklama

 O organizację gminnych dożynek w bieżącym roku ubiegaliśmy się od dłuższego czasu – mówi sołtys Czepielowic Zbigniew Doliński. Rada Sołecka i ogół mieszkańców dowiedli, że wioskę stać na godne i sprawne przeprowadzenie wielkiej imprezy dożynkowej w gminie Lubsza. 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

O organizację gminnych dożynek w bieżącym roku ubiegaliśmy się od dłuższego czasu – mówi sołtys Czepielowic Zbigniew Doliński. Rada Sołecka i ogół mieszkańców dowiedli, że wioskę stać na godne i sprawne przeprowadzenie wielkiej imprezy dożynkowej w gminie Lubsza.

I tak się stało 9 września br., to wielki dzień i popis sprawności organizacyjnej wioski. – Od kilku lat staramy się, by dożynki odbywały się w poszczególnych wioskach naszej gminy – mówi wójt Wojciech Jagiełłowicz. Jest to wyróżnienie dla społeczności wsi oraz okazja do ukazania swej sprawności oraz dorobku.

Sołectwo ubarwione

Już przy wjeździe do Czepielowic witały przybyłych na uroczystości gości witały wymyślne postaci wypchane barwne kobiety, wąsaci mężczyźni, jacyś staruszkowie. Przed każdą posesją bukiety kwiatów, umajone płoty, wystawione dawne narzędzia rolnicze z starą młocarnią włącznie. Czysto, schludnie, barwnie. Ileż się trzeba było natrudzić żeby wieś przybrała odświętny wygląd – mówi sołtys. Tu trzeba było wykosić, tam zagrabić i uprzątnąć. Całe szczęście, że mieszkańcy zrozumieli potrzebę chwili. Ludzie podjęli ten trud, więc dziękuję im za to, a szczególnie strażakom – podkreśla pan Zbigniew.

Korowód

mieszkańców wsi i przedstawicieli innych wiosek z koronami ruszył spod Domu Ludowego. Szli w nim gospodarze starostowie tegorocznych dożynek – JOLANTA CZYKIETA z Mąkoszyc i JAN BUCZYK z Czepielowic. Towarzyszyli im starosta brzeski Maciej Stefański, przedstawicielka wojewody Małgorzata Tatuch, radny do Sejmiku Wojewódzkiego Dariusz Byczkowski, proboszcz ks. Adam Czternastek i inni duchowni. Szli strażacy, gospodynie z kół gospodyń wiejskich, konie ciągnęły starą, może stuletnią ( ale czynną) pompę strażacką. Do marszu przygrywała orkiestra pod dyr. Zbigniewa Gąsiorowskiego „Lewiniacy”. Pochód dotarł do miejsca centralnych uroczystości, czyli na stadion obok szkoły, gdzie ustawiono zadaszenia, estradę – ołtarz, punkty gastronomiczne. Korony zostały ustawione przed sceną. Budziły ogólne zainteresowanie i podziw.

Powitanie

Przybyłych gości, starostę powiatu brzeskiego Macieja Stefańskiego, dyrektora gen. Urzędu Marszałkowskiego Krzysztofa Puszczewicza, duchowieństwo, mieszkańców wsi i innych sołectw powitał wójt gminy inż. Wojciech Jagiełłowicz. Nastąpił uroczysty moment przekazania gospodarzowi gminy chleba dożynkowego. Potem scenę – ołtarz zagospodarowało duchowieństwo – proboszczowie okolicznych probostw księża: Andrzej Ku?micki z parafii Szydłowice, Antoni Akińcza z Mąkoszyc, Adam Czternastek z Czepielowic, Józef Meler z Lubszy, Jan Banik z Bąkowic, ks. dziekan prałat Bolesław Robaczek z Brzegu, ks. prof. Marian Biskup z Wrocławia. W tym dniu w parafii  p.w. Najświętszej Marii Panny przypada odpust. Odprawiona została uroczysta Msza Święta polowa, w intencji rolników.

Bąd? pozdrowiona ziemio!

Pięknie zabrzmiały słowa homilii patriotyczno – religijnej wygłoszone przez ks. M. Biskupa, który przywołał strofy poetyckie o miłości do ziemi, pracy na roli, do ojczyzny.
– Zostańcie z nami – wołał kapłan, zostańcie z ziemią, z pracą na niej, z głęboka wiarą, zostańcie z ojczyzną i niech was Bóg błogosławi za waszą pracę od świtu do nocy, by dostarczyć chleb każdemu człowiekowi w naszym kraju.

Po Mszy świętej gospodarz Dnia Odpustowego ks. proboszcz Adam Czternastek podziękował duchowieństwu i organizatorom dożynek za tę udaną uroczystość. Sołtys Zbigniew Doliński, wójt gminy Wojciech Jagiełłowicz otrzymali gromkie brawa. Z kolei ks. dziekan Bolesław Robaczek podziękował proboszczowi, który od niedawna tutaj sprawuje swoje obowiązki, za efektywne włączenie się do społeczności i ofiarną pracę duszpasterską.
Dokonano również oceny koron żniwnych (dwudziestu trzech) wystawionych do konkursu. Komisją (w której uczestniczył nasz kolega Paweł Pawlita) kierowała Grażyna Lechowska – sekretarz gminy. Zdecydowanie pierwsze miejsce zajęło dzieło gospodyń z Mąkoszyc. Panie pod kierownictwem sołtyski Henryki Mateji pracowały nad kształtem i wyglądem korony ponad miesiąc. Mąkoszycka korona weźmie udział w konkursie na dożynkach wojewódzkich w Łosiowie.

Przygotowanie koron żniwnych to trudna i długa praca. Mówi o tym Danuta Chrzanowska z Nowego Świata, małej wioski na krańcu powiatu: – Kilka pań, wśród nich Helena Chrzanowska, Stanisława Kuczyńska i ja przez dwa tygodnie pracowałyśmy nad naszą koroną. – A my, włączają się gospodynie ze Śmiechowic, mieliśmy zajęcie przy tym dziele około miesiąca. Zaangażowane były Alojza Czajka – radna, Matylda i Stanisława Czereśniowskie, Jolanta, Marta, Aleksandra Zarzyckie, Anna Poświstak. Pani Jolanta była projektantem korony.

Grupy rodzinne i wioskowe uczestniczyły w biesiadzie do późnych godzin. Wystąpił także chór „ Leśne Echa” i dziecięce grupy artystyczne pod dyrekcją Jana Sowy. Imprezę prowadził Edward Podolski z MGOK w Lewinie Brzeskim, a przygrywali „ Lewiniacy”. Dzieci cieszyły się z przejażdżek bryczką po stadionie, a dorośli korzystali z punktów gastronomicznych. Obsługą techniczną gości zajmowali się pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Marii Czarnej.

Wyniki konkursu na wieńce i korony dożynkowe:

Korony: I miejsce zajęła bezapelacyjnie praca z Mąkoszyc, II natomiast produkcja z Szydłowic, a III z Nowego Świata. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Leśna Woda, Lubsza, Kościerzyce i Myśliborzyce.
Wieńce: Pierwsze miejsce na podium zajął wieniec z Błot, II praca z Piastowic, a III z Czepielowic. Wyróżnione zostały sołectwa Nowe Kolnie, Śmiechowice, Roszkowice, Rogalice oraz Michałowice.
Prace wykonane przez dzieci: I miejsce przyznano dzieciom ze świetlicy z Rogalic, II miejsce podopiecznym z Dobrzynia, a III z Garbowa. Wyróżnienia przypadły Szkole w Czepielowicach oraz świetlicom w Michałowicach, Szydłowicach i Błotach.

Tekst ( tab.)
Zdjęcia Paweł Pawlita

Sponsorzy loterii

Z okazji gminnych dożynek i odpustu w Czepielowicach zorganizowana została loteria fantowa. Dochód przeznaczony został na rzecz miejscowej Szkoły Podstawowej. Sponsorowali ją: Wiesław Mikita, Kazimierz Kulas, Sklep „ Lewiatan”- Kościerzyce, Sklep p. Vetter – Kościerzyce, Sklep „ Garbud” Czepielowice, Sklep „ Jolanta” – Czepielowice, „ Biurowita – J. Starzewski, „ Puchatek”, Sklep „ Oaza”, TEAM – sport, Księgarnia „ Sowa”, Księgarnia „ Wiedza”. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom za wsparcie ich inicjatywy. 

Reklama