Pomysł na weekend

0
DSC05292.abc__Kopiowanie_.JPG
Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

 

 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Korona Gór Polskich to 28 szczytów, nieomal odpowiadających spisowi najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski… Za najwyższe uznano te, na które w chwili ustalania Korony prowadził znakowany szlak turystyczny, w wyniku czego nie uwzględniono najwyższych szczytów Gór Bialskich i Gór Złotych. ( Wikipedia) Pełny wykaz: http://pl.wikipedia.org

Zima prawie za nami.

Wykorzystując ciepłe wiosenne dni zachęcam do aktywnego wypoczynku. Korona Gór Polskich jest propozycją, z której mogą i powinni skorzystać nie tylko miłośnicy gór, ale także wszyscy ci którzy mają ochotę na trochę dłuższy spacer. W okolicy Brzegu (50 -60 km) występują dwa szczyty górskie , które znajdują się w wykazie obejmującym szczyty Korony. Pierwszy to Ślęża (718m n.p.m.) w Masywie Ślęży k. Sobótki, drugi to Biskupia Kopa (889m n.p.m.) w Górach Opawskich niedaleko  Głuchołaz. Przygodę z Koroną proponuję rozpocząć od  Ślęży, którą masowo odwiedzają turyści. Tę otoczoną historią plemion słowiańskich górę, której dzieje i problemy związane z ośrodkiem kultowym nie do końca są poznane, można zdobyć wędrując kilkoma  znakowanymi szlakami.  Na spacer proponuję wybrać szlak żółty .To urozmaicona i ciekawa trasa, przy której, znajduje się Wieża Bismarcka na Wieżycy (jedna z pozostałych 172 wież znajdujących się w Europie),   oraz kamienne posągi niedźwiedzia i postaci z rybą, z którymi wiążą się ciekawa legenda.

W zamku na Ślęży żył oswojony niedźwiedź, którego siła wykorzystywana był do wnoszenia i transportowania różnych rzeczy do zamku. Najbardziej jednak lubił nosić w pysku kosz z rybami, które dwórka przynosiła z miasteczka. Niedźwiedź zawsze oczekiwał jej na zboczu góry, pomagając nieść ciężki kosz do warowni. Któregoś razu służąca postanowiła przekomarzać się z niedźwiedziem, nie oddając mu kosza. Zwierzę rzuciło się na nią. Służąca w swojej obronie zraniła go śmiertelnie . Niedźwiedź zabił dziewczynę, odgryzając jej głowę. Na miejscu tego zdarzenia miejscowa ludność  postawiła dwie rzeźby – Panny z rybą i Niedźwiedzia, które stoją po dziś dzień.

Warto wiedzieć ,że te rzeźby związane z rejonem Ślęży aktualnie dzielone są na dwie grupy. Pierwsza z nich to rzeźby prehistoryczne , które mają charakter kultowy (min. niedźwiedź z wykutym krzyżem na szczycie góry) oraz wspomniane wcześniej kamienne posągi. Drugie z nich (lwy , fragmenty detali architektonicznych )pochodzą z późniejszego okresu. Większość z tych rzeźb służyła za znaki graniczne.

Po osiągnięciu szczytu można podziwiać ciekawą panoramę na Sobótkę i okoliczne miejscowości,  oraz odpocząć w schronisku im. Romana Zmorskiego. Warto zainteresować się  architekturą kościoła z 1852r.  pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, który niestety  jest bardzo często zamknięty i obowiązkowo odwiedzić  kamiennego niedźwiedzia, którego dotknięcie  podobno przynosi szczęście.

Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.sleza.sobotka.net oraz w książce Wacława Korty „Tajemnice Góry Ślęży ”

 

Praktycznie.

Do Sobótki najlepiej dojechać samochodem . Dojazd z Brzegu zajmuje ok. 1 godziny.

Auto możemy zostawić na parkingu przy ul. Armii  Krajowej. Stąd już niedaleko do przełęczy pod Wieżycą , na której znajduje się węzeł szlaków oraz możliwość zjedzenia posiłku. Czas wejścia na szczyt Ślęży szlakiem żółtym /dalej czerwony/ok. 2 h. Trasy są dobrze oznakowane. Średnio wymagające. Większa część trasy prowadzi lasem. Na szczycie Ślęży schronisko i możliwość posiłku.

Korona Gór to także dobra propozycja dla najmłodszych miłośników wędrówek, którzy oprócz zdobywania szczytów górskich i poznawania piękna ojczystego kraju mogą uzyskać punkty w drodze po ” 7 milowe buty” (odznaka PTTK).

 

Pełny wykaz szczytów Korony Gór Polskich: http://pl.wikipedia.org

 

W następnym odcinku Biskupia Kopa

 

 Tekst i zdjęcia. A. Klimek

 

 

figura_kamiennego_niedzwiedzia__Kopiowanie_.JPG

Figura kamiennego niedźwiedzia.

 

kosciol_na_szczycie_Slezy__Kopiowanie_.jpg

Kościół na szczycie Ślęży.

 

na_szlaku__Kopiowanie_.JPG

Na szlaku … 

 

niedzwiedz_i_panna___na_szlaku__Kopiowanie_.JPG

Niedźwiedź i panna na szlaku.

 

tablica_pamiatkowa_przy_wejsciu_do_domu_turysty__Kopiowanie_.jpg

Tablica pamiatkowa przy wejściu do Domu Turysty.

 

wieza_Bismarcka_na_Wiezycy__Kopiowanie_.JPG

Wieża Bismarcka na Wieżycy.

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego