Fajerwerki to nie zabawka

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Huk, kolorowy błysk i świst. Pokazy sztucznych ogni są nieodzownym elementem imprez sylwestrowych w plenerze. Na całym świecie towarzyszą nam podczas powitania nowego roku. Ale fajerwerki to nie zabawka. Każdego roku zdarzają się wypadki, związane z nieprawidłowym użyciem materiałów pirotechnicznych. O zasadach bezpieczeństwa w trakcie korzystania ze sztucznych ogni, rozmawiamy z Dariuszem Lewandowskim, brzeskim przedsiębiorcą zajmującym się sprzedażą fajerwerków.


Każdy może kupić sztuczne ognie?
Materiały pirotechniczne mogą nabyć wyłącznie osoby pełnoletnie. Jeśli zachodzi podejrzenie, że klient nie jest pełnoletni, wówczas sprzedawca ma prawo żądać, aby taka osoba okazała dowód osobisty.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Nabywając fajerwerki u pana na stoisku, klienci mogą liczyć na jakikolwiek instruktaż?
Wszystkie atestowane produkty posiadają instrukcję obsługi na opakowaniu i tylko takie należy kupować. Oprócz tego, sprzedawcy muszą zostać odpowiednio przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa. Dlatego każdy, kto nabywa fajerwerki, może uzyskać informacje w tym zakresie. Asortyment jest duży i oprócz różnorodnego efektu końcowego, fajerwerki różnią się sposobem odpalania.

Które są najbezpieczniejsze ?
Wszystkie są bezpieczne pod warunkiem, że mają atest i będą użyte zgodnie z instrukcją producenta. Bez względu na to, czy są to petardy hukowe, fontanny, rakiety czy tzw. „baterie”, należy pamiętać o procedurze ich „aktywacji”. Nie pozwalajmy odpalać sztucznych ogni dzieciom, butelka, z której „startują” rakiety musi być stabilna, najlepiej wypełniona wodą, aby zachowała stabilność  – nie wolno wbijać ich bezpośrednio w ziemię! Strumień ognia kierujemy ku górze. Zawsze należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości oraz pobliskich zabudowaniach. Nie wolno korzystać ze sztucznych ogni w pobliżu drewnianych zabudowań takich, jak: altany, wiaty, stodoły itp.

Czasami można trafić na „niewypał” …
Zdarza się, że petarda nie wybuchnie lub fontanna nie zacznie zionąć kolorowymi ogniami. Przede wszystkim nie wolno próbować ponownego odpalenia. Musimy odczekać nawet pół godziny, aby zbliżyć się do „niewypału” i dopiero wtedy można zalać go wodą. Pod żadnym względem nie wolno ingerować  w opakowanie, aby dostać się do środka ładunku i odpalić go „na skróty”.

Kilka dni temu w Świnoujściu doszło do wybuchu na jednym ze stoisk z fajerwerkami. Czy sztuczne ognie są tak niebezpieczne, że potrafią odpalić się w niekontrolowany sposób?
Trudno mi skomentować ten przypadek, bo nie znam jakości materiałów pirotechnicznych, jakie tam się znajdowały, ale produkt atestowany renomowanej firmy nie ma prawa zachować się w taki sposób. Niektóre media podawały, że na tym stoisku były również sprzedawane inne produkty, m.in. paralizatory, które potrafią wytworzyć iskrę. Być może źródłem ognia, który spowodował zapłon, był jakiś niedopałek. Na moim stoisku można nabyć fajerwerki renomowanej firmy pirotechnicznej „ETNA”. Te produkty posiadają atest i wszelkie zezwolenia, a tylko takie fajerwerki w połączeniu z ludzkim rozsądkiem są bezpieczne.

Dziękuję za rozmowę
Również dziękuję i korzystając z okazji, chciałbym życzyć Czytelnikom portalu brzeg24.pl BEZPIECZNEJ ZABAWY SYLWESTROWEJ!

Poniżej prezentujemy film wideo z incydentu do jakiego doszło kilka dni temu na stoisku z fajerwerkami w Świnoujściu
Źródło: RUPTLY/x-news

 

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość