Polski Teatr Ludowy ze Lwowa wystąpi w Brzegu

0
Reklama

 Zobaczymy go 21 października w niedzielę  o godz. 17.00 na scenie Brzeskiego Centrum Kultury w komedii Mariana Hemara p.t. „Dwaj panowie B.”
 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Zobaczymy go 21 października w niedzielę  o godz. 17.00 na scenie Brzeskiego Centrum Kultury w komedii Mariana Hemara p.t. „Dwaj panowie B.”
Który to już występ tego niezwykłego zespołu teatralnego? Nie da się policzyć, tak wiele ich było. A premiera – która? Też trudna do policzenia. Na przestrzeni 40 lat było ich 70; dramaty i ich fragmenty, komedie, opracowania sceniczne, składanki, programy okolicznościowe. Autorzy: Fredro i Słowacki, Mrożek i Różewicz, Szekspir i Molier, Anouilh i Wyspiański, Zapolska, Szaniawski i Hemar. W 2008 roku będą obchodzić 50-lecie istnienia. Teatr założył emerytowany nauczyciel, pedagog i erudyta – Piotr Hausvater. Zgromadził przy sobie całą plejadę młodych zdolnych entuzjastów polskiego języka i teatru. Jeden z nich – Zbigniew Chrzanowski ukończył studia teatralne w  Moskwie i po śmierci Piotra Hausvatera został dyrektorem tego teatru – jest nim i dzisiaj, a także reżyserem spektakli. Wieczorami członkowie zespołu odbywają kilkugodzinne próby, zaś w dzień pracują w swoich zawodach. Teatr jest dla nich magią, często – życiem, rodziną. Siedzibą teatru jest dawny pałacyk Bielskich przy ul. Kopernika we Lwowie, w którym mieści się też Obwodowy Dom Nauczyciela. Mała salka i mała scena, z której padają POLSKIE SŁOWA. Często też jeżdżą na występy do różnych miejscowości obecnej Ukrainy, do Polski, Litwy, także krajów zachodnich. Występują na deskach renomowanych scen, także w remizie strażackiej i stodole. Jadą wszędzie tam, gdzie ludzie chcą ich słuchać i oglądać. Nie baczą na trudy wielogodzinnej podróży autobusem i na to, że odbywa się to kosztem ich urlopu. Są prawdziwymi ambasadorami polskiej kultury. Na co dzień dają świadectwo, że są tam Polakami – nie „Polonią”; wszak po Jałcie, nie opuszczając swojej ojczyzny znaleźli się poza jej granicami.
Są też spadkobiercami wielkiej polskiej tradycji teatralnej XIX i XX wieku we Lwowie. Tam hrabia Stanisław Skarbek ufundował miastu jeden z największych w Europie gmachów teatru, a na przełomie wieków Zygmunt Gorgolewski wybudował nowy teatr, który do dzisiaj zachwyca swoim przebogatym wystrojem zewnątrz i wewnątrz gmachu. W tych teatrach tworzyli i pracowali najwybitniejsi luminarze sztuki teatralnej jak: Wojciech Bogusławski, Aleksander Fredro, Wilam Horzyca, aktorzy: Irena i Ludwik Solscy, Anna Gostyńska, Karol Adwentowicz i wielu innych. Po II wojnie ten wspaniały świat teatru polskiego przestał istnieć, a od 1958 roku, dzięki garstce zapaleńców zaistniał w miniaturowej salce przy ul. Kopernika 42 we Lwowie. Teraz są znani w wielu miejscach Ukrainy, bo przemierzają autobusem setki kilometrów, aby nieść polskie słowo Polakom, którzy tam pozostali.
Gdy podniesie się kurtyna BCK a reflektory wydobędą ich z mroków sceny, otoczmy ich naszą serdecznością. Niech też nasze dobre uczucia będą z nimi, gdy wrócą do Lwowa, bo to oni świadczą, że było to niegdyś polskie miasto – duma Rzeczypospolitej. Pamiętajmy: 21.10.2007 r. (niedziela) godz. 17.00.

Alicja Zbyryt
 

Reklama