Gimnazjada 2016 w Brzegu [zdjęcia + wideo]

10

Symulacja wypadku drogowego, wojskowy tor z przeszkodami, turniej piłki nożnej, mecze paintballowe oraz zawody w grę Fifa 16. To tylko część atrakcji przygotowanych przez II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu dla brzeskich gimnazjalistów. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Gimnazjada 2016.


 

To pierwsza tego typu impreza, w której udział wzięło aż pięć brzeskich szkół. Wydarzenie zostało zorganizowane przez II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu, a do wspólnej zabawy włączyli się m.in. brzescy strażacy, saperzy i członkowie fundacji Centrum Aktywnego Wsparcia.

– Pojawił się pomysł, aby zaprosić do naszej szkoły młodzież i zaaranżować wspólnie spędzony czas. Chcieliśmy uświadomić uczniom szkół gimnazjalnych, że nauka jest w pewnym sensie zabawą. Warto, żeby młodzi ludzie otwierali się na zdobywanie wiedzy i otwierali się na szkołę oraz nauczycieli – mówi Łukasz Fomicz, koordynator wydarzania. – Oprócz atrakcji plenerowych, przygotowaliśmy również dwie konkurencje, w których młodzież rywalizowała na grach komputerowych (Fifa 2016 i Counter-Strike). W sali obok pan Jacek Toporowski zorganizował zawody szachowego debla, aby troszkę pobudzić intelektualnie naszych gości – dodaje nauczyciel II LO.

Sądząc po frekwencji i uśmiechach na twarzach uczniów trzeba przyznać, że czas spędzony w II LO wykorzystali efektywnie. Dużym powodzeniem wśród młodzieży cieszyły się mecze paintballowe przygotowane przez fundację Centrum Aktywnego Wsparcia.

– Gra w paintball jest bardzo ciekawą dyscypliną, którą realizujemy już od 2011 roku. Mecz polega na eliminacji zawodników z drużyny przeciwnej za pomocą tzw. markerów. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i odbywa się na małym obszarze. W finałowym meczu wygrała drużyna z Publicznego Gimnazjum nr 3. Należy przy tym zaznaczyć, że w teamie „trójki” znajdowały się dwie osoby, które od trzech lat grają z nami w paintball, więc mieli małą przewagę – wyjaśnia Michał Kwiatkowski, prezes fundacji CAW.

Gimnazjaliści mogli również poczuć się jak prawdziwi żołnierze na wojskowym torze przeszkód zorganizowanym przez 1 Brzeski Pułk Saperów. Wielką wartość edukacyjną miała symulacja wypadku drogowego przygotowana prze Państwową Straż Pożarną w Brzegu. Uczniowie zapoznali się z realistyczną sytuacją, w której osoby poszkodowane potrzebują pomocy.

Kolejną okazją do wspólnych gier i zabaw (m.in. paintball, gry komputerowe Fifa 16 i Counter-Strike)  będzie Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się już we wtorek, 24 maja o godz. 12. Atrakcji tego dnia będzie nie mniej niż w trakcie Gimnazjady.

Uczniowie oraz grono pedagogiczne II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu wyrażają ogromne podziękowania dla wszystkich sponsorów i współorganizatorów Gimnazjady 2016:

Burmistrz Brzegu Pan Jerzy Wrębiak, Prezes Fundacji Centrum Aktywnego Wsparcia Pan Michał Kwiatkowski, Prezes Zarządu ZPC Otmuchów S. A. Pan Mariusz Popek, Stowarzyszenie Odra Niemen z Wrocławia, Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzeg Paweł Bak, II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu, Dyrektor Zakładu Karnego w Brzegu ppłk Henryk Knera, Dowódca 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu  płk dypl. Marek Golan , Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu st. bryg. Andrzej Kwiatkowski, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu Pan Andrzej Sowa.