Matury 2014. Sprawdź arkusz egzaminacyjny z języka polskiego [fotogaleria]

0
Reklama

Zakończyła się sesja egzaminacyjna z języka polskiego (poziom podstawowy). Jutro matematyka, a w środę język angielski. W czwartek (8 maja), maturzyści wrócą do języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Sprawdź z czym zmierzyli się tegoroczni maturzyści – arkusz maturalny z języka polskiego

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Potop” Henryka Sienkiewicza – wiedzą o tych lekturach musieli się wykazać tegoroczni maturzyści na egzaminie dojrzałości z języka polskiego.
Do egzaminu na poziomie podstawowym przystąpiło dzisiaj na terenie Opolszczyzny około 7 tysięcy maturzystów. W samym powiecie brzeskim około 550 (600 z osobami, które poprawiają maturę, nie zdały w zeszłym roku lub z innych przyczyn zdają egzamin kolejny raz). Największą ilością osób, które przystąpią w tym roku do egzaminu dojrzałości może pochwalić się w naszym powiecie II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu.

Maturzyści mieli dziś do wyboru dwa tematy pracy pisemnej. Pierwszy to opis żołnierskich emocji bohaterów na podstawie fragmentu „Potopu", w którym Andrzej Kmicic spotyka się z księciem Bogusławem. Drugi temat dotyczył fragmentu „Wesela", który zawierał rozmowę Gospodarza z Poetą. Na jej podstawie maturzyści mieli napisać o opiniach obu bohaterów odnośnie poezji narodowej oraz ogólnego obrazu Polaków.
W części egzaminu sprawdzającą umiejętność czytania ze zrozumieniem, pytania dotyczyły tekstu o miłości, w którym cytowano fragmenty utworów Platona, Cypriana Kamila Norwida i ks. Jana Twardowskiego.

„Uważam, że tegoroczny egzamin nie należał do najtrudniejszych – mówi dyrektor II LO w Brzegu Dariusz Byczkowski. Potop i Wesele to absolutna klasyka polskiej literatury. Jeśli ktoś nie ma pojęcia o tak ważnych dziełach, to znaczy, że nie ma pojęcia o rodzimej literaturze w ogóle. Matura powinna mieć swoją rangę. Wydaje mi się bardzo dobrym posunięciem to, że w egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym znalazły się takie nazwiska jak Sienkiewicz i Wyspiański”.
„Z pewnością najbardziej szczęśliwi są ci maturzyści, którzy postawili na wielkie dzieła i wielkie nazwiska – mówi tegoroczna maturzystka Magdalena Jurkiewicz. Dla mnie, i myślę, że nie tylko dla mnie, dzieła Sienkiewicza to droga przez mękę. Dużo łatwiejsze do przyswojenia jest już Wesele Wyspiańskiego. Ogólnie egzamin nie był trudny, ale zupełnie nie trafiłam na te lektury, które lubię”.
Maturzyści dzielą się już na portalach społecznościowych pierwszymi wrażeniami z egzaminu. Przeważa opinia, iż nie należał on do trudnych. Jak co roku pojawiają się też głosy o tym, że lektury obowiązkowe w liceum są nieciekawe i nieaktualne. Wielu internautów krytykuje to, że „Potop” Sienkiewicza wciąż jest na liście lektur obowiązkowych.

Aby zdać egzamin maturalny należy, w części ustnej i pisemnej, z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzymać co najmniej 30% możliwych do uzyskania punktów. Obowiązkowo, pisemnie trzeba zdać trzy przedmioty na poziomie podstawowym: polski, matematykę i język obcy nowożytny, a ustnie dwa: polski i język obcy (tu nie ma określonego poziomu). Można też przystąpić do maksymalnie sześciu egzaminów z przedmiotów dodatkowych. Wybory te najczęściej podyktowane są wymaganiami rekrutacyjnymi uczelni, na którą chce dostać się maturzysta.
Pisemne egzaminy potrwają do 23 maja. Równolegle, do końca maja, w szkołach odbywać się będą egzaminy ustne. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne 27 czerwca. Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 2 a 18 czerwca. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 26 sierpnia, a ustnych – na dni 25-29 sierpnia.

Jutro o 9.00 rozpocznie się egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie podstawowym. W środę o 9.00 maturzyści napiszą egzamin z języka angielskiego – poziom podstawowy, a o 14.00 z poziomu rozszerzonego. 

Życzymy Wam prostych pytań i jasnych odpowiedzi ! Trzymamy za Was kciuki !

{gallery}aktualnosci/matura2014,limit=0,width=150,height=150,gap_v=20,gap_h=20{/gallery}

 

Reklama