Jest szansa, że brzeskie skarby wrócą do miasta [galeria zdjęć + spis konserwatorski]

2
Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Archiwum Państwowe we Wrocławiu zaprezentowało dziś (25.08) wszystkie przedmioty znajdujące się w dwóch metalowych tubach, które kilka tygodni temu zostały odnalezione w Brzegu. Odkryte kapsuły czasu to prawdziwy skarb, który spoczywał kilkaset lat w mosiężnej kuli, na szczycie ratuszowej wieży.


Konserwatorzy, którzy pracowali nad wydobyciem przedmiotów z metalowych puszek podkreślali, że brzeskie kapsuły czasu są szczególne. Oprócz archiwaliów i muzealiów wyszły z nich … obrzeżki gołębie, czyli „ptasie” kleszcze. – Pierwszy raz spotkaliśmy się z takim odkryciem. To jest jakieś znamię szczególności. Ponadto, w innych tubach, nad którymi pracowaliśmy nie było monet, co może oznaczać, że ktoś mógł je wcześniej przywłaszczyć.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Należy zaznaczyć, że brzeski ratusz krył prawdopodobnie aż trzy kapsuły czasu. Pierwsza tuba została wykonana przez mistrza blacharstwa C.H. Erbera i pochodzi z lipca 1798 roku, ale znajdował się w niej pergaminowy dokument z roku 1576. Warto podkreślić, że renesansowy ratusz został wzniesiony w latach 1569-1577. Można zatem domniemywać, że wykonawcy metalowej tuby z 1798 r. odnaleźli pierwszą kapsułę czasu z 1576 r. i zaktualizowali ją, tworząc własną puszkę i dodając do niej aktualne informacje. Dokument z 1576 r. wydaje się mieć największą wartość historyczną. Zawiera on informacje o ogólnej sytuacji politycznej, ekonomicznej i gospodarczej w ówczesnym czasie. Pergaminowy rękopis nakreśla także panujące wówczas stosunki między Księstwem Brzeskim a Królestwem Polskim i resztą Europy.

Druga metalowa tuba została umieszczona w ratuszowej wieży w 1822 roku. Jej autorem był F.W. Erber (syn wykonawcy pierwszej tuby). Autorzy drugiej metalowej puszki postąpili podobnie jak ich poprzednicy. Zaktualizowali znalezioną kapsułę czasu (potwierdzają to naniesione poprawki na mapie, która znajdowała się w pierwszej tubie oraz tzw. wypełniacze, czyli ówczesna makulatura z 1822 roku znajdująca się w obu kapsułach) i wzbogacili ratuszową kulę o drugą metalową tubę zawierającą aktualne informacje, monety i medale okolicznościowe.

Niewątpliwym jest fakt, że wszystko co znajdowało się w wieży ratusza stanowi bezcenne źródło wiedzy na temat dawnych dziejów. Władze Brzegu i jego mieszkańcy chcieliby zachować  ten skarb w mieście, ale to wydaje się niemożliwe.

– Nasza rola jest szczególna, bo zajmujemy się skarbem nieswoim. Z największą starannością zakonserwujemy i zabezpieczymy wszystkie przedmioty, które znajdowały się w kapsułach czasu, a następnie przekażemy je do Archiwum Państwowego w Opolu. Zgodnie z przepisami wszystkie druki, czasopisma i dokumenty pozostaną w opolskiej instytucji – podkreślał na początku konferencji dr Janusz Gołaszewski, dyrektor AP we Wrocławiu.

O losie muzealiów (monety, medale, odznaczenia) i ich miejscu zdeponowania zdecyduje opolski konserwator zabytków. – To raczej niemożliwe, aby archiwalia trafiły na stałe do Brzegu. Jest to uwarunkowane przepisami, ale także względami bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o muzealia (monety, medale – przyp. red.) to decyzja o ich zdeponowaniu należy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie wykluczam, że trafią do muzeum w Brzegu – mówi nam Sławomir Marchel, z-ca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu.

– To bardzo ważne i cenne znalezisko dla Brzegu i jego mieszkańców. Będę rozmawiał z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, aby jak najwięcej odnalezionych elementów trafiło do nas. Chcielibyśmy utworzyć ekspozycję w Sali Rajców w brzeskim ratuszu, aby przyciągnąć turystów i stworzyć ciekawą atrakcję dla naszych mieszkańców. Dokumenty historyczne, których nie uda nam się wypożyczyć będziemy chcieli skopiować – deklaruje Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

ZOBACZ SPIS KONSERWATORSKI WSZYSTKICH PRZEDMIOTÓW TUBY Z 1798 ROKU

ZOBACZ SPIS KONSERWATORSKI WSZYSTKICH PRZEDMIOTÓW TUBY Z 1822 ROKU

 

 

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość