Ach, ten Lwów i te polskie Orlęta

0
Reklama

 Gdy kończyła się uroczystość – niektóre panie ocierały łzy.  To było bardzo wzruszające – ta inscenizacja, te utwory i to wykonanie – mówili uczestnicy święta  szkolnego Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Orląt Lwowskich w Brzegu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Gdy kończyła się uroczystość – niektóre panie ocierały łzy.  To było bardzo wzruszające – ta inscenizacja, te utwory i to wykonanie – mówili uczestnicy święta  szkolnego Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Orląt Lwowskich w Brzegu. Zespół artystyczny stanął na wysokości zadania – zaprezentował z okazji Dnia Patrona Orląt Lwowskich  wzruszający, nostalgiczny, wspomnieniowy spektakl. Były scenki z folkloru przedwojennej  ulicy lwowskiej, pieśni liryczno – patriotycznych, dialogi. I to wszystko w pomysłowej inscenizacji i scenografii. Część artystyczną prowadziła sprawnie dwójka gimnazjalistów, którzy otwierając w BCK uroczystości powitali gości – uczniów, nauczycieli, rodziców. Uczynił to również oficjalnie dyrektor szkoły mgr Jerzy Wrębiak. W serdecznych słowach dziękował za przybycie  m.in. księdzu prałatowi Bolesławowi Robaczkowi, proboszczowi Eugeniuszowi Bojakowskiemu płk. Stefanowi Szelce, kpt. pil. Adamowi Kownackiemu, przewodniczącej Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Alicji Zbyryt, przedstawicielom związków nauczycielskich, dyrektorom szkół, organizacji społecznych, harcerstwa.

 

 

Podniosłym momentem tych uroczystości była dekoracja sztandaru szkoły najwyższym odznaczeniem Związku nadanym przez ZG Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Dekoracji dokonali płk. Stefan Szelka i kpt. pil. Adam Kownacki w asyście dyrektora Wrębiaka.
Występując jak co roku z okazji Dnia Patrona Gimnazjum pani Alicja Zbyryt przypomniała wzruszający wiersz Jana Kasprowicza, profesora literatury Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie poświęcony Orlętom Lwowskim. Z dłuższym przemówieniem wystąpił płk Szelka kierując do uczniów życzenia dobrych wyników w nauce i budowanie patriotyzmu. Oby nigdy nie znaleźli się w sytuacji Orląt.

 

 

W podniosłym nastroju pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, stając się od tej chwili pełnoprawnymi członkami społeczności gimnazjalnej. Zaprezentował się pod dyrekcją Waldemara Pełecha, ciekawy zespół egzotyczno – muzyczny, którego większość instrumentów stanowiły perkusje.  W części artystycznej, pod hasłem „Tam, gdzie lwowskie śpią Orlęta” młodzież zaprezentowała scenki i tańce z przedwojennej lwowskiej ulicy, wzruszające wiersze i oryginalny apel poległych. W czasie uroczystości odśpiewano hymny – państwowy i szkolny.

Bet.
Zdjęcia: Sebastian Bar
 

Reklama