Gmina Brzeg chce odkupić zabytkowy pałacyk, aby nie popadł w ruinę

2
Reklama

XIX wieczna budowla przy ul. Jana Pawła II znów może stać się własnością miasta. Burmistrz Brzegu ma zamiar nabyć blisko półhektarową działkę wraz z położonym na niej zabytkowym pałacykiem. Projekt uchwały w tej sprawie trafił do Rady Miejskiej.


Przypomnijmy, willa o charakterze pałacowym została sprzedana przez gminę w 1994 roku prywatnym inwestorom. Od tamtej pory obiekt nie doczekał się żadnych remontów. W związku z dużymi zniszczeniami i bierną postawą obecnych właścicieli, w połowie lipca br.  wojewódzki konserwator zabytków zgłosił do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Po nagłośnieniu sprawy przez media pałacyk stał się obiektem zainteresowania przez potencjalnych nabywców, a jednym z nich stała się Gmina Brzeg. Warunkiem nabycia zabytku wraz z działką jest wykreślenie ciążącej na nieruchomości hipoteki w wysokości 500.000,00 złotych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

– Na razie nie rozmawiamy o kwocie, za którą będzie można nabyć tę nieruchomość. Głównym celem burmistrza jest ratowanie tego obiektu przed dalszą dewastacją. Nie chcemy, aby z tym pałacykiem stało się to samo, co zabytkową willą przy ulicy Chrobrego – tłumaczy Tomasz Dragan. – W pierwszej kolejności planowany jest zakup tego obiektu, a dopiero później będziemy szukać zewnętrznego właściciela lub pozostawimy pałacyk w zasobach Gminy – dodaje rzecznik Urzędu Miasta w Brzegu.

W ostatnim czasie władze miasta wizytowały pałacyk przy ul. Jana Pawła II wspólnie z delegacją z Prokuratury Okręgowej w Opolu. Prawdopodobnie jednym z zamiarów jest przeniesienie w to miejsce siedziby Prokuratury Rejonowej w Brzegu.  Inną koncepcją, której nie potwierdza rzecznik brzeskiego magistratu,  mogłoby być przeniesienie do zabytkowego pałacyku Przedszkola Publicznego nr 8, które mieści się obecnie przy ulicy Towarowej w budynku dzierżawionym od PKP.

– Na komisji rozmawialiśmy o tym projekcie uchwały. Jedną z opcji, jakie burmistrz przedstawiał radnym jest przeniesie w przyszłości w to miejsce przedszkola z ulicy Towarowej. Podkreślam, że jest to jedna z możliwych alternatyw – komentuje sprawę Przewodniczący Komisji Budżetu, Wojciech Komarzyński.

Ile może kosztować nieruchomość? Nie wiadomo, ale na jednym z branżowych serwisów internetowych można znaleźć ofertę sprzedaży brzeskiego pałacyku. Potencjalny kupiec musiałby zapłacić 550.000,00 złotych. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, radni zajmą się nie tylko projektem uchwały w sprawie nabycia nieruchomości, ale także zmianami budżetowymi. Udało nam się ustalić, że jedna z nich dotyczy zwiększenia wydatków majątkowych Gminy Brzeg o kwotę 309.000,00 złotych na zakup nieruchomości położonej w Brzegu przy ul. Jana Pawła II.

 

Reklama