XXIV sesja Rady Miejskiej Brzegu – relacja na żywo

4
Brzeg
Reklama

Pierwsza, powakacyjna sesja Rady Miejskiej rozpocznie się dziś (23.09) o godzinie 10:00 w sali stropowej brzeskiego ratusza. Porządek obrad wydaje się być obszerny, ale zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, radnych czeka dzisiaj jeszcze jedno zadanie. Tuż przed sesją, bo o godzinie 9:00, radni wspólnie z burmistrzem miasta będą wizytować teren nieczynnego kąpieliska przy ul. Korfantego.


Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku władze miasta podjęły próbę reanimacji miejskiego basenu. W celu rekultywacji wody firma WCI Natcol zainstalowała na zbiorniku wodnym specjalistyczne urządzenie. Rezonator pracował na akwenie przez dwa miesiące w 2015 r. (wstępny etap oczyszczania). W tym roku powrócił na Korfantego w kwietniu i będzie funkcjonował do końca września (główny etap rekultywacji wody). Radni chcą dzisiaj sprawdzić efekt tych działań.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

O stanie brzeskiego kąpieliska oraz  przebiegu dzisiejszej sesji będziemy informować prosto z sali obrad w relacji na żywo. Zapraszamy od godziny 10:00.


17.38

Koniec obrad

17.38

Radny Jędrzejko wyraża zaniepokojenie stanem czystości miasta w okresie weekendowym. Uważa, że najwięcej odpowiedzialności ponosi Generalna Dyrekcja Dróg. Uważa, że w mieście powinien być jeden podmiot odpowiedzialny za czystość. Burmistrz informuje, że prowadzi rozmowy ze starostwem w celu wykonywania usług sprzątania przez miasto.


17.33

Przewodnicząca Mrowiec informuje radnych o pismach jakie otrzymało biuro Rady Miasta. Przewodnicząca prosi między innymi o stanowisko w sprawie projektu uchwały dotyczącej ograniczenia funkcjonowania lokali, przy których odbywają się imprezy na zewnątrz lokali. Wniosek pojedynczego mieszkańca nie może być procedowany. Musi być podpisany przez minimum 50 osób.

17.26

Kolejny punkt obrad: Wolne wnioski


17.23

Wiata przystankowa przy ulicy Konopnickiej zostanie ujęta w przyszłorocznym budżecie. Po odpowiedziach na interpelacje burmistrz Wrębiak zaprasza radnych na najbliższe wydarzenia kulturalne odbywające się w mieście

17.20

Willa przy Chrobrego została sprzedana za 160000 złotych (95 rok), a przy Jana Pawła za 220000 (93 rok) (interpelacja Surdyki). Drzwi w bibliotece przy ulicy Krótkiej zostaną zrealizowane – zostało zlecenie przekazane administratorowi wspólnoty. W sprawie Wozowni burmistrz Wrębiak uważa, że po godzinie 22.00 imprezy powinny się odbywać wewnątrz lokali. Burmistrz uważa, że sprawa powinna zostać rozwiązana poprzez kompromis. Według burmistrza właściciel Wozowni wykonał wspaniałą inwestycję, ale należy poszanować też mieszkańców okolic lokalu.


17.14

Jeśli chodzi o bezpłatne porady dla mieszkańców to zgłosiły się do UM w Brzegu dwie kancelarie prawne z Opola i za udostępnienie miejsca świadczą za darmo porady.

17.11

W sprawie zieleni przy ulicy Piastowskiej burmistrz stwierdził, że to ulica powiatowa i będzie interweniował w starostwie. W sprawie PG3 (interpelacja Surdyki) burmistrz stwierdził, że docelowo na pewno będzie to obiekt oświatowy i nowe boisko będzie służyć mieszkańcom osiedli zlokalizowanych wokół obecnego gimnazjum. To jest jedyny obiekt, który ma bieżnię lekkoatletyczną.


17.05

Burmistrz informuje, że na interpelację radnej Biss w sprawie remontów odpowie na piśmie. Na jej interpelacje związaną ze stanem wody na stawie w Parku Wolności odpowiada, że jego zanieczyszczenie związane jest z dużymi opadami deszczu. W sprawie klimatyzacji sal szpitala to jest to gestia powiatu i BC|M-u, a nie miasta. Radnemu Samulowi burmistrz zadeklarował w przyszłym roku montaż oświetlenia na ulicy Starobrzeskiej.

17.05

Kolejny punkt obrad. Odpowiedzi na interpelacje radnych. Burmistrz obiecał realizację remontu chodników na Szkolnej w przyszłym roku. Remont chodnika na Słowackiego odbędzie się jeszcze w tym roku. Jeśli chodzi o wycinkę drzew przy szkole muzycznej decyzja zapadnie jeszcze w tym roku

17.01

Teraz skarga na burmistrza mieszkańców ulicy Żeromskiego związana z niewybudowanym placem zabaw. Komisja stwierdziła, że plac nie został wybudowany ze względu na duży konflikt społeczny przy jej usytuowaniu. Radni przyjęli uchwałę.

16.58

Komisja zarekomendowała przeniesienie imprez Wozowni po godzinie 22.00 do wewnątrz lokalu i stwierdziła, że Rada Miasta nie jest organem właściwym do rozstrzygania tego typu sporów. Radni przyjęli uchwałę.


16.55

Teraz skarga na działalność burmistrza związana z działalnością Wozowni. Referuje przewodnicząca komisji radna Goj-Birecka.

16.54

12 uchwał za nami tempo naszych rajców wyniosło 1 minutę i około 9 sekund na uchwałę. Na razie chyba rekord!!!

16.47

Tempo jest większe. Za nami siedem uchwał

16.41

Kolejne punkty obrad to przyjęcie 12 uchwał w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżaw nieruchomości stanowiących własność Gminy Brzeg oraz umorzenia wierzytelności. Radni jedna po drugiej sprawnie przegłosowują uchwały. Tempo: jedna uchwała na około 2 minuty

16.38

Radni przyjmują uchwałę

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia woli współdziałania z Gminą Skarbimierz przy wykonaniu zadania inwestycyjnego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Projekt uchwały TUTAJ

16.35

Radni przyjmują uchwałę

16.35

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia woli współdziałania z Gminą Skarbimierz przy wykonaniu zadania inwestycyjnego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Projekt uchwały TUTAJ

16.34

Radni przyjmują uchwałę . 16 za, jeden przeciw (radna Szczęsna) i 3 wstrzymujące się (Komarzyński, Kapela i Surdyka|)

16.33

Radna Biss twierdzi, że widziała jak właściciel tego budynku wynosił z obiektu kaloryfer

16.32

Burmistrz Kostrzewa przypomina, że teren na którym mieści się pałacyk jest zapisany w regionalnym programie rewitalizacji zabytków i można w konkursach uzyskać dofinansowanie na jego remont.

16.30

Radna Kużdżał stwierdza, że w poprzedniej kadencji była podobna sytuacja z zakupem Zielonki. Ona wtedy była przeciw temu zakupowi. – Teraz musimy ponosić dalsze koszty uzbrojenia tej działki. Niech każdy rozstrzygnie to w swoim sumieniu.

16.29

Na tą chwilę najważniejsze jest ratowanie tego zabytku. Teraz nie mam wątpliwości powinniśmy ratować ten obiekt – stwierdza radna Biss

16.27

Nie możemy być hazardzistami. Za dużo w pana wypowiedzi jest „może”. Ja będę głosowała przeciwko – stwierdza radna Szczęsna

16.26

Moim zadaniem jako burmistrza jest ochrona dziedzictwa kultury – stwierdza burmistrz Wrębiak

16.24

Przewodnicząca Mrowiec podkreśla, że są szanse uzyskania środków z unii europejskiej na rewitalizację zabytków w wysokości 8 milionów złotych.

16.21

Radny jako przykład podaje konieczność budowy mieszkań komunalnych. Sugeruje też, że może jeszcze poczekać z decyzją zakupu. Nie powinniśmy wydawać pieniędzy na coś co będzie „stało” – dodaje Surdyka. Czy miasto z „pieniędzy podatników powinno w to wejść” – konkluduje Surdyka. – Nie wiem czy miasto powinno wchodzić w rolę pośrednika nieruchomości – kończy Surdyka

16.17

Czy nie powinniśmy wykonywać innych zadań, które nakłada na nas ustawa samorządowe – dodaje Surdyka.

16.16

Obowiązek wobec tej nieruchomości ma jej właściciel, a nie miasto – stwierdza radny Surdyka.

– Czy my mamy wszystko w Brzegu już zrobione. Czy nie mamy innych zadań do zrealizowania – pyta Surdyka.

16.14

Naszym obowiązkiem jest jak najszybciej kupić ten budynek i jak najszybciej go zabezpieczyć – Burmistrz Wrębiak. Dodaje, że może zmieni się koniunktura i sprzedamy ten budynek. Miasto zabezpieczyło na zakup 309000 złotych.

16.11

– Czy skoro prywatnemu inwestorowi nie udało się sprzedać przez lata tej nieruchomości to czy miastu się uda – pyta radny Surdyka


16.09

Radny Surdyka przychyla się do głosu radnego Komarzyńskiego. Radny Surdyka pyta czy miasto stać na taki wydatek. Przypomina, że na komisji burmistrz mówił, że priorytetem miało być przeniesienie tam przedszkola, a szacunkowy koszt takiej operacji to kilkanaście milionów. Radny cytuje nasz artykuł dostępny TUTAJ

16.04

Burmistrz Witkowski uważa, że na rynku nieruchomości miasto będzie poważniejszym graczem i wystawiając nieruchomość na sprzedaż ma większe szanse na sukces.


16.03

Może lepiej naciskajmy na służby żeby obecny właściciel się wywiązał ze swoich obowiązków – stwierdza Komarzyński

Przewodnicząca Mrowiec uważa, że to piękna działka i pozbywamy się potencjalnie dużych pieniędzy.

– Ciężko mi ogarnąć to co pani mówi – odpowiada Komarzyński

16.00

– Nie wiem czy to dobry pomysł, wiem, że będziemy ponosić koszty utrzymania, ale naszym obowiązkiem jest uratowanie tego obiektu – dodaje Wrębiak.

15.59

Radny Komarzyński podkreśla, że nie jest przeciwko ochronie zabytków. – Mamy przecież inne zabytki. Na przykład Ratusz. – kończy Komarzyński

Burmistrz Wrębiak uważa, że to obowiązek miasta, a koszty niestety miasto powinno ponosić.

 

15.54

Radny Komarzyński pyta o perspektywę zagospodarowania tego budynku. Burmistrz nie potrafi określić kiedy to nastąpi. Burmistrz będzie szukał inwestora który odkupi od miasta ten budynek i zagwarantuje jego remont lub przeniesie tam przedszkole z ulicy Towarowej pod warunkiem znalezienia środków zewnętrznych. Radny Komarzyńskli podkreśla, że trzeba wziąć pod uwagę, że przez lata gmina może nie znaleźć inwestora i niestety ponosić koszty utrzymania tego obiektu. Burmistrz Wrębiak uważa, że to jedyny według niego sposób ratowania obiektu. – Mamy ogromne potrzeby budżetowe, a ogromne środki będziemy przekazywać na ochronę zabytków – konkluduje Komarzyński.

Radny Kapela wyraża podobną opinię. – Remont takiego obiektu to kilka milionów złotych.

Radna Kużdżał przypomina, że obiekt kupimy bez obciążenia hipoteki i podkreśla, że gmina może starać się o środki zewnętrzne.

15.48

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie odpłatnego nabycia przez Gminę Brzeg od osób fizycznych zabudowanej nieruchomości obejmującej działkę nr 545 położonej w Brzegu przy ul. Jana Pawła II nr 3. Projekt uchwały TUTAJ


15.47

Radni przyjmują uchwałę

15.46

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Burmistrza Brzegu do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu pn. „Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez rozwój terenów zieleni miejskiej w Brzegu”. Projekt uchwały TUTAJ


15.45

Radni przyjmują uchwałę

15.40

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2017-2019. Projekt uchwały TUTAJ

15.39

Radni przyjmują uchwałę

Uchwała dotyczy dębu rosnącego przy ulicy Krakusa.

15.38

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie uzgodnienia zakresu prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody dotyczących pomnika przyrody w Brzegu. Projekt uchwały TUTAJ

15.38

Radni przyjmują uchwałę

15.37

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości. Projekt uchwały TUTAJ

15.36

Radni przyjmują uchwałę

15.33

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie aneksu do Porozumienia Międzygminnego z dnia 25 stycznia 2008r. z gminami Lewin Brzeski, Lubsza, Olszanka, Oława, Skarbimierz w sprawie czasowego przejęcia przez miasto Brzeg od w/w gmin zadań w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków, przedłużającego okres jego obowiązywania Projekt uchwały TUTAJ

15.32

Radni przyjmują uchwałę

15.31

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Projekt uchwały TUTAJ

15.30

Radni przyjmują uchwałę

15.28

Kolejny punkt obrad to przyjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Brzeg na 2016r. oraz zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Brzeg na 2016 rok Projekt uchwały TUTAJ

15.27

Radni przyjmują informację przez aklamacje

15.24

Radny Karlikowski zgłasza wniosek formalny. proponuje aby wnioski złożyć w formie pisemnej na ręce burmistrza w formie pisemnej. Radni przyjmują wniosek. Następny punkt obrad: Informacja z realizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Informacja dostępna TUTAJ


15.22

Następny punkt obrad: Wnioski do Budżetu Gminy na 2017 rok

15.21

Radni przyjmują informację przez aklamacje


15.14

Kolejny punkt obrad: Informacja z wykonania Budżetu Gminy za I półrocze 2016 r.

15.07

Radni przyjmują sprawozdanie przez aklamacje


15.06

Ponad 100 osób jest na liście oczekujących na mieszkanie socjalne – informuje dyrektor Sidor.

Według niego pilną potrzeba jest planowanie w przyszłych budżetach środków na takie mieszkania.

15.04

Radny Bagiński podkreśla bardzo duży wzrost wyegzekwowanych należności od osób niepłacących czynszu.


15.01

Radny Jędrzejko pyta ile mieszkań przyznaje ZNM bezdomnym. Dyrektor Marek Sidor informuje, że w skali roku to kilka mieszkań.


14.58

Radny Szpulak pyta o sprzedaż lokali. Sprzedano ich w ostatnim roku 55. Sprzedaż dotyczyła tylko lokali będących częścią wspólnot. Nie prowadzono sprzedaży lokali we wspólnotach, w których ZNM posiada 100% udziałów.


14.54

Z programu „Praca za czynsz” skorzystało 48 dłużników ZNM-u. Łącznie „odpracowali” 300776,77 złotych.

14.48

Wznowienie obrad. Kolejny punkt obrad Ocena wyników finansowych ZNM za rok 2015. Sprawozdanie dostępne TUTAJ

14.05

Przewodnicząca Mrowiec ogłasza półgodzinną przerwę obiadową


14.04

Radni przyjmują sprawozdanie przez aklamację

13.51

Następne sprawozdanie. Teraz BEPEC. Sprawozdanie dostępne TUTAJ.


13.50

Prezes Stecula informuje o zmianach w prawie wodnym. Ich konsekwencją będzie prawdopodobnie wzrost kosztów eksploatacji wody. Koszt jednego kubika może wzrosnąć o 0,40 pln.

13.48

Radni przyjmują sprawozdanie przez aklamację

Radna Kużdżał pyta o powód redukcji zatrudnienia. Prezes Stecuła informuje, że wynika to z procesów automatyzacji jakie od dawna się wdraża.


13.45

Radny Szpulak pyta o zagospodarowanie wieży ciśnień. Prezes Stecuła informuje, że wspólnie z burmistrzem zadecydowano o wstrzymaniu sprzedaży wieży. Być może zostanie ona przekazana miastu.


13.36

Następne sprawozdanie. Teraz PWiK. Sprawozdanie dostępne TUTAJ


13.35

Radni Przyjmują sprawozdanie przez aklamację


 

13.29

Kolejne sprawozdanie. Teraz MZMK. Sprawozdanie dostępne TUTAJ.


13.28

Radni Przyjmują sprawozdanie przez aklamację


13.27

Radna Kużdżał stwierdza, że zdecydowanie poprawiła się czystość miasta. Twierdzi, że to nie tylko jej opinia ale także mieszkańców.


13.19

Kolejne sprawozdanie. Teraz Zakład Higieny Komunalnej. Sprawozdanie dostępne TUTAJ.


13.18

Radni Przyjmują sprawozdanie przez aklamację

13.16

Radna Kużdżał pyta wynagrodzenie Rady Nadzorczej. Zostaje poinformowane, że w skali roku wynosi 26000 złotych.


13.12

Przewodnicząca Mrowiec pyta o brak placu zabaw przy budynku BTBS. Prezes Grabiński odpowiada, że spółka nie przewiduje budowy placu zabaw.


13.10

Radny Jaros pyta dlaczego spółka nie buduje nowych mieszkań. Otrzymuje odpowiedź, że kondycja finansowa spółki na to nie pozwala.


13.08

Radna Kużdżał pyta czy w każdej spółce musi być Rada Nadzorcza, bo w BTBS jest 5 pracowników, a w radzie 3 członków. Otrzymuje odpowiedź, że taki jest wymóg prawny. Pyta czy miasto ma jakąś korzyść finansową ze spółki BTBS. Otrzymuje odpowiedź, że nie ma.


13.01

Radni przyjmują sprawozdanie przez aklamację. Kolejny punkt obrad: Ocena wyników finansowych spółek miejskich oraz ZNM za rok 2015.

Pierwsze sprawozdanie referuje Czesław Grabiński – prezes BTBS. Sprawozdanie dostępne TUTAJ.


12.59

Radny Jaros pyta o związek międzygminny EKOGOK. Burmistrz wyjaśnia, że miasto nie jest zainteresowane dalszym istnieniem tego związku. Gdyby związek nie istniał miasto miałoby większy wpływ na Zakład Gospodarowania Odpadami w Gać.


12.55

Radny Karlikowski pyta spotkania dotyczące zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Pyta czy dotyczyły także wyspy przy Odrze. Burmistrz wyjaśnia, że spotkania związane były z obecnie prowadzonymi inwestycjami wzdłuż ulicy Oławskiej.


12.52

Radny Kapel pyta o spotkanie z rektorem Politechniki Opolskiej w sprawie zamiejscowego wydziału. Burmistrz wyjaśnia, że w trakcie spotkania prezentował ewentualne obiekty, w których mogłyby odbywać się zajęcia (między innymi zaproponował Gimnazjum Ilustre)


12.41

Radna Sobolewska pyta o spotkania z Rowerowym Brzegiem. Burmistrz informuje, że spotkanie dotyczyło planów budowy ścieżek w Parku Wolności.


12.40

Radny Samul pyta o tereny inwestycyjne i sprawę zagospodarowania strzelnicy. Burmistrz Kostrzewa informuje, że na terenach inwestycyjnych kończy się wycinka drzew a miasto stara się o przyjęcie tego terenu do Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. Burmistrz informuje, że przedstawiciele Związku Strzeleckiego praktycznie bezkosztowo chcą uruchomić strzelnicę.


12.30

Radny Szpulak pyta czy jest zainteresowanie uczestnictwem w Radzie Seniorów oraz o sprzedaż działki w Jarosławcu. Burmistrz informuje, że miasto wycofało się ze sprzedaży w związku ze zmianą planów zagospodarowania Gminy Jarosławiec. Do Rady Seniorów termin składania wniosków mija z końcem września.


12.23

Radna Biss pyta o spotkaniem z panem Początkiem. Burmistrz wyjaśnia, że spotkanie dotyczyło utworzenie w oparciu o środki unijne Domu Opieki nad Osobami Starszymi.


12.20

Radny Jędrzejko pyta o spotkanie z posłem Grabowskim. Burmistrz informuje, że spotkanie dotyczyło spraw bieżących, którymi chciał zainteresować posła.


12.18

Burmistrz zakończył przedstawianie sprawozdania. Radni zadają pytania.


11.51

Kolejny punkt obrad sprawozdanie burmistrza z bieżącej działalności. Sprawozdanie dostępne TUTAJ.


11.50

Radna Goj-Birecka wnioskuje o remont nawierzchni ulicy Piłsudskiego. Radna Mrowiec prosi o zainstalowanie wiaty przystankowej przy ulicy Konopnickiej.


11.44

Radny Surdyka pyta o koszt „bezpłatnych konsultacji prawnych” dla mieszkańców. Radny prosi także o zestawienie spraw sądowych i ich kosztów prowadzonych przez miasto. Radny Surdyka pyta też o planowaną rozbudowę boiska przy gimnazjum na Monte Cassino w kontekście zmian w oświacie i likwidacji gimnazjów. Chodzi mu o plany burmistrza wobec tej szkoły. (pyta jakie planuje przenieśc tam szkoły podstawowe).

Radny Zwierzchowski prosi o umieszczenie progów zwalniających przy ulicy Struga.

Radny Kapela prosi o interwencję u właściciela muru przy ulicy Spacerowej o jego odnowienie. Radna Szczęsna ponownie prosi wymianę drzwi w bibliotece przy ulicy Krótkiej. Radna Szczęsna pyta również o stanowisko burmistrza w sprawie Wozowni.


11.36

Radny Andruchowicz ponawia prośbę o remont chodnika na ulicy Poprzecznej. Prosi o wycinkę drzew przy ulicy Piastowskiej zasłaniające piękny budynek Szkoły Muzycznej.

Radna Biss prosi o usunięcie śmieci przy ulicy 6-go Lutego. Pyta też o planowane działania dotyczące poprawy stanu wody w zbiorniku wodnym w Parku Wolności.

Radny Jędrzejko pyta o możliwość zamontowania klimatyzacji na oddziale intensywnej terapii w Brzeskim Centrum Medycznym. Radny Samul prosi o zamontowanie oświetlenia przy ulicy Starobrzeskiej. Radny Samul wnioskuje o lepsze utrzymanie pasów zieleni przy wyremontowanych chodnikach przy ulicy Piastowskiej.


11.30

Rani przyjmują informację przez aklamację. Kolejny punkt obrad – interpelacje


11.29

Jeden z przedstawicieli firmy oczyszczającej kąpielisko podsumowując dyskusję stwierdza, że celem rekultywacji była poprawa warunków tlenowych zbiornika. Informuje, że w ramach umowy firma zainstaluje drugi rezonator, który powinien przyśpieszyć proces oczyszczania.


11.27

Jeden z przedstawicieli firmy oczyszczającej kąpielisko podsumowując dyskusję stwierdza, że celem rekultywacji była poprawa warunków tlenowych zbiornika. Informuje, że w ramach umowy firma zainstaluje drugi rezonator, który powinien przyśpieszyć proces oczyszczania.


11.23

Radna Biss pyta o osad denny. Sonia Hetmańczy tłumaczy, że wyjściowa średnia osadu na kąpielisku wynosiła 60 cm. W niektórych miejscach mógł dochodzić nawet do 150 cm. Twierdzi, że została już zredukowana o około 20%.


11.19

Radna Kużdżał stwierdza, że szereg wątpliwości, które „zakwitły jej w głowie” zostały „rozwiane” i jest teraz pewna, że radni podjęli słuszna decyzję decydując się na takie oczyszczanie kąpieliska.


11.15 –

Radny Karlikowski konkluduje całą dyskusję tak: – Czyli spokojnie czekamy aż bakterie zrobią swoje.

11:06 – Sonia Hetmańczyk odpowiada na pytanie radnej Bożeny Szczęsnej – „Nie jesteśmy w stanie zapewnić, że przy niskim stanie wody tabliczka „zakaz kąpieli” zniknie. Nie mamy wpływu na poziom lustra wody”


10:58 – Wojciech Komarzyński pyta „czy w umowie zostały wprowadzone zapisy dotyczące gwarancji w przypadku niewykonania tego zadania”

Burmistrz Jerzy Wrębiak – „Nie mamy w tej chwili umowy przed sobą, aby sprawdzić warunki. To jest zbiornik otwarty, firma ma przywrócić stan czystości wody na tyle aby można było tam wejść”


10:55 – Radny Komarzyński – „Na kąpielisku mówiła pani, że już w tej chwili woda spełnia wymogi Ministra Środowiska wynikające z rozporządzenia, ale nam chodzi o to, aby użytkownicy nie czuli obrzydzenia, aby kąpielisko nadawało się do użytkowania. Czy warunki estetyczne zostaną zrealizowane?

Sonia Hetmańczyk – „Z naszego punktu widzenia, jak najbardziej możliwe jest osiągnięcie warunków estetycznych. Działanie rezonatora zostanie wspomożone drugą jednostką. Aplikacja mikroorganizmów również przyniosła pożądane efekty”


10:50 – Wiadomo już, że w ramach obowiązującej umowy rezonator pozostanie na kąpielisku do listopada (wstępnie miał działać do końca września). Ponadto firma zainstaluje dodatkowy, tzw. wspomagający rezonator.


10:48 – Radna Julia Goj-Birecka pyta na ile procent firma ocenia swoje dotychczasowe dokonania. Sonia Hetmańczyk – „Jeżeli chodzi o procentową skuteczność realizacji zadania, to mogę powiedzieć, że zbliżamy się do 100%. Chodzi o przejrzystość wody, zwiększenie natlenienia i zmniejszenie warstwy przydennej”


10:45 – Sonia Hetmańczyk – „Trudno ustalić, że będzie to przebiegać z zegarkiem w ręku. Musimy brać wszystko pod uwagę. Nie można powiedzieć że na 100% jutro o tej porze będzie tak, czy tak. Biorąc pod uwagę osiągnięcia do tej pory i wyniki, można zakładać , że jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia celu”.


10:44 – Radny Piotr Szpulak pyta, czy stan obecny jest zgodny z założeniami firmy WCI Natcol


10:38 – Niestety nie dysponujemy tym materiałem, ale poniżej prezentujemy kilka zdjęć naszego autorstwa z 28 czerwca br. i 22 września br.

Zdjęcia z 28 czerwca 2016 (3 tygodnie po zastosowaniu biopreparatu)

Zdjęcia z 22 września 2016 


10:32 – Trwa pokaz slajdów zdjęciowych z poszczególnych etapów oczyszczania zbiornika.


10:27 – Do dzisiejszego porządku obrad został dodany punkt o stanie kąpieliska. Referuje Sonia Hetmańczyk, przedstawiciel firmy WCI Natcol


10:26 – A jednak dopiero teraz protokoły zostały przyjęte – głosowania zostały powtórzone


10:24 – Protokoły zostały przyjęte przez radnych. Nie obyło się bez drobnych kłopotów podczas liczenia głosów.


10:22 – Przechodzimy do punktu 2. dzisiejszej sesji – Przyjęcie protokołów z sesji RM z dnia 28.06.2016, 28.07.2016 roku i 19.08.2016


10:22 – Wznawiamy obrady – „Chciałabym przeprosić za otwarcie sesji podczas wizytacji kąpieliska. Te działania nie były częścią sesji” – mówi Barbara Mrowiec


10:17 – Kolejny punkt interpelacje i wnioski radnych. Radny Komarzyński składa wniosek o odpis z protokołu dzisiejszej sesji. Przewodnicząca ogłasza 5 minut przerwy …


10:15 – Wnioski do porządku obrad. Radna Goj Birecka składa wniosek związany ze skargą na działalność  burmistrza.


10:13 – Po krótkiej wymianie zdań i brak jasnego stanowiska w tej sprawie przewodnicząca kontynuuje obrady


10:12 – Radny Komarzyński pyta o podstawę prawną dwukrotnego otwarcia tej samej sesji


10:10 – Barbara Mrowiec drugi raz w dniu dzisiejszym otwiera XXIV sesję Rady Miejskiej


10:00 – Wizytacja miejskiego kąpieliska rozpoczęła się kilka minut po godzinie 9. Przedstawiciel firmy WCI Natcol Sonia Hetmańczyk przedstawiła radnym informacje o stanie dotychczasowej rekultywacji wody w zbiorniku. Wcześniej Barbara Mrowiec Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła sesję … na Korfantego. Radny Wojciech Komarzyński zwrócił uwagę na fakt, że sesja nie jest protokołowana. Wszyscy zgromadzeni przenieśli się do brzeskiego ratusza i tam będą kontynuować debatę o nieczynnym kąpielisku.

sesja-rady


 

Reklama