Jubileusz Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Brzegu

0
Reklama

Uroczystość jubileuszowa odbyła się 23 listopada br. od poświęcenia odnowionej placówki przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 23. Poradnia została poświęcona przez księdza dziekana Bolesława Robaczka, który wraz ze starostą – Maciejem Stefańskim i Opolskim Kuratorem Oświaty Adamem Leszkiem Zającem przecięli biało- czerwoną wstęgę.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Uroczystość jubileuszowa odbyła się 23 listopada br. od poświęcenia odnowionej placówki przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 23. Poradnia została poświęcona przez księdza dziekana Bolesława Robaczka, który wraz ze starostą- Maciejem Stefańskim i Opolskim Kuratorem Oświaty Adamem Leszkiem Zającem przecięli biało- czerwoną wstęgę.
– ,,Niezależnie od przekonań, to ma być miejsce, gdzie celem nadrzędnym ma być człowiek, dziecko, który potrzebuje pomocy psychologicznej i dydaktycznej. Ma służyć dobru człowieka”- podkreślił duchowny. Sale budynku zostały wyremontowane. Okna wymienione na nowe, a ściany pomalowane pastelowymi kolorami. Spełniają standardy usług psychologiczno- pedagogicznych. Następnie zaproszeni goście udali się do Muzeum Piastów Śląskich
 Wśród nich znaleźli się : starosta powiatu brzeskiego- Maciej Stefański , Opolski Kurator Oświaty Adam Leszek Zając, dr Zbigniew Sołtys, prof. Jan Miodek, dyrektorzy szkół, dyrektorzy poradni z terenu województwa, uczniowie i nauczyciele PSM w Brzegu, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – naczelnik Mieczysław Gieża, wiceburmistrz Miasta Brzegu- Stanisław Kowalczyk, komendant Policji, radny wojewódzki Dariusz Byczkowski.
 Głos zabrała dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej; pani Elżbieta Neroj. Przywitała zaproszonych gości i zaprosiła do mównicy starostę powiatu brzeskiego- Macieja Stefańskiego. -,,Poradnia ma służyć ludziom, przede wszystkim naszym kochanym dzieciakom. Uśmiech dziecka pozwala nam ładować akumulatory. Jestem dumny z naszej placówki”- podkreślił, starosta.
 Następnie Opolski Kurator Oświaty Adam Leszek Zając mówił :- ,, Poradnia wypełnia obowiązek z wielkim powodzeniem. Tyle działań zostało podjętych. To sukces”. Złożył na ręce pani dyrektor list gratulacyjny i kwiaty .
 Z kolei z-ca marszałka województwa opolskiego odczytał w imieniu marszałka list gratulacyjny -,, Co roku wzrasta liczba osób potrzebujących pomocy. Bezpłatność usług i profesjonalność to wielka pomoc w edukacji dzieci i młodzieży. Życzę wiele pomysłów”. Elżbieta Kurek powiedziała: ,,To bardzo ciężka praca, wychodzi im to świetnie. Chylę czoło. Niesamowite zadanie wzięli na siebie”.
Wiceburmistrz Stanisław Kowalczyk odczytał list gratulacyjny oraz życzył wielu sukcesów na następne lata., wręczył bukiet kwiatów. Następnie gratulacje i życzenia składali dyrektorzy współpracujący z Poradnią .
 Dyrektor Elżbieta Neroj, po wystąpieniach gości, wygłosiła swoje przemówienie:
-,, Cieszymy się, że możemy pomagać. Chcemy podziękować za lata pracy. Dziękuje dyrektorom. Zawsze szukacie rozwiązań najlepszych dla waszych dzieci”. Potem w skrócie opowiedziała historię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzegu. Opowieści towarzyszył pokaz slajdów.
,,Było pięknie, nostalgicznie”- powiedziała Elżbieta Neroj, po występie młodych, uzdolnionych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu. Koncert był przepełniony dźwiękami fletu, skrzypiec, fortepianu oraz trzech gitar. Publiczność podziękowała gromkimi brawami. Potem dr Zbigniew Sołtys z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. dr hab. Jan Miodek z Uniwersytetu wygłosili wykłady.
 Dr Zbigniew Sołtys mówił bardzo interesująco o mózgu Einsteina i innych mózgach”.
Wykładowca podkreślił, że mózg Einsteina był nieco inaczej zbudowany niż przeciętnego człowieka, a on sam cierpiał jednocześnie na dysleksję. Następnie mówił o różnicach jakościowych i ilościowych w budowie mózgów u ssaków. Nie obyło się bez skomplikowanych terminów naukowych typu: komórki glejowe, kora mózgowa lub neurony von Economo. Wykładowca ilustrował wykład slajdami.
 Doktor zaznaczył, że nauka w dalszym ciągu mało wie o tajemnicach ludzkiego mózgu, ze względu na ograniczenie badań. One same rozwinęły się w połowie XIX wieku., ,Nie ma jasności, ale są przebłyski”- stwierdził na koniec swego wywodu popularnonaukowego .
 Natomiast prof. Jan Miodek mówił z pasją o ,,Najważniejszych zjawiskach współczesnej polszczyzny”. Główna teza wykładu jest następująca: ,,Język polski jest stałym językiem, a to że polska ortografia jest trudna jest mitem” I miał na to dowody, które dowcipnie odkrywał przed gośćmi. ,,Ortografia? Trzeba jej nauczyć się na pamięć, po prostu! Z ortografią jest jak z tabliczką mnożenia”.
 Mówił, iż nie ma języków gorszych i lepszych, łatwiejszych i trudniejszych. Jeśli zaś, chodzi o ortografię to niemiecka, czy francuska jest bardziej skomplikowana. Przyczyną są ciągłe zmiany. Podkreśla rolę psycho- lingwistyki (nauki badającej zachowania naukowe) oraz logopedii., ,Proces przyswajania języka jest fascynujący dla językoznawcy”- stwierdził. Poruszył temat zapożyczeń angielskich, niemieckich, i terminów technicznych takich jak: zresetować, deletować, full w odniesieniu do ludzi. Powiedział, iż z przyjemnością odwiedził Brzeg, zobaczył Muzeum Piastów Śląskich i spotkał się z ludźmi, którzy służą dzieciom i młodzieży.
,,Było pięknie, nostalgicznie”- powiedziała Elżbieta Neroj, po występie młodych, uzdolnionych artystów z I Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu. Koncert był przepełniony dźwiękami fletu, skrzypiec, fortepianu oraz trzech gitar. Publiczność podziękowała gromkimi brawami.

Edyta Stadnik
 
Trochę historii.
1. 1967r.- powołanie poradni w powiecie brzeskim przy Wydziale Oświaty z inicjatywy Jana Mrózka;
2. 1967-1997- Anna Mieruszyńska tworzyła placówkę i była jej dyrektorem;
3. Początkowa nazwa : Powiatowa Poradnia Wychowawczo Zawodowa;
4. 1973r.- nazwa Poradnia Wychowawczo- Zawodowa;
5. 1993r.-do dziś nazwa Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna;
6. 1967-1974 siedziba: ul. Spacerowa 3;
7. 1974-1977 -siedziba: ul. Jabłkowa 5;
8. 1977-1981 -siedziba :ul. Hanki Sawickiej ( dziś ul. Jana Pawła II);
9. 1981r. -powrót na ul. Spacerową
10. 1997- 2002- dyrektor Maria Jukowska- Jasiczek
11. 1997-1998- dyrektor zastępowała Stanisława Herman
12. 1999r. -siedziba : ul .Lechicka 5;
13. 2002-2003- dyrektor Witold Lipka
14. 2003- 2007 Elżbieta Neroj
15. XI.2007r.-siedziba ul. Kard. Wyszyńskiego23;

Reklama