Znamy szczegóły projektu brzeskiego kąpieliska na Korfantego [zdjęcia]

19

Mieszkańcy Brzegu czekają z niecierpliwością na udaną reanimację basenu przy ulicy Korfantego. Nieczynne od wielu lat miejskie kąpielisko może niedługo otrzymać drugie życie. Opolska firma przygotowała projekt, który został zaprezentowany na dzisiejszej (28.10) sesji Rady Miejskiej.


Koncepcja przewiduje m.in.: ogrodzenie terenu, budowę asfaltowej ścieżki wokół akwenu z częściowym oświetleniem, monitoring, plac zabaw, montaż siłowni plenerowej, szachownicę ziemną, dwa boiska do siatkówki plażowej, betonowy skatepark, pole namiotowe z miejscami kempingowymi oraz wodny plac zabaw. Nieczynne sanitariaty zostałyby zmodernizowane i przywrócone do użytku.

– Dokonaliśmy dokładnej inwentaryzacji obiektu i zajęliśmy się czterema hektarami gruntu, które otaczają ten teren. Posiada on bardzo ciekawe walory przyrodnicze, które są wpisane do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zakres projektu został uzgodniony z konserwatorem zabytków, aby mieć pełną wiedzę na temat zamierzeń, które będą tam dokonane – tłumaczył w trakcie sesji przedstawiciel firmy PS-PROJEKT z Opola.

Inwestycja objęłaby również instalację drewnianych pomostów widokowych i rekreacyjnych dla wędkarzy oraz montaż urządzeń wodnych, które regulują poziom wody w akwenie – Ten zbiornik wodny jest zbiornikiem retencyjnym o czym nie należy zapominać. Pełni istotną rolę w czasie wysokich poziomów wód i jest podłączony do rowów melioracyjnych – wyjaśniał inż. arch. Ryszard Śnieżek z PS-PROJEKT.

Projekt uwzględnia również budowę sieci wodno-kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Ścieżka wokół akwenu zostałaby oświetlona, ale tylko częściowo (od strony obwodnicy brak oświetlenia), co zostało podyktowane restrykcjami środowiskowymi (warunki, które należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie z programu bioróżnorodności – przyp. redakcja).

Cały zakres inwestycji mógłby zostać podzielony na trzy etapy i być realizowany w różnym okresie czasu. Pierwszym etapem byłyby prace podziemne (m.in. przyłącza) i renaturalizacja linii brzegowej, czyli usunięcie betonowych elementów, które niegdyś pełniły funkcję pomostów oraz skoczni. Betonowe pomosty miałyby zostać zastąpione drewnianymi. W projekcie nie brakuje także drewnianych kładek dla wędkarzy. Warto zaznaczyć, że przy opracowaniu skateparku opolska firma konsultowała założenia budowlane z brzeskim środowiskiem rolkarzy i deskorolkarzy. Inżynierowie z Opola nie zapomnieli również o osobach niepełnosprawnych i uwzględnili w dokumentacji specjalny podjazd dla wózków inwalidzkich.

Szacowany koszt całej budowy wraz z dokumentacją nie przekracza kwoty 5,1 mln złotych. Burmistrz Brzegu zapowiedział już starania o środki zewnętrzne. – 21 listopada będzie składany wniosek o dofinansowanie (z programu bioróżnorodności – przyp. redakcja). Koszty są bardzo realne, bo wcześniejsze projekty były poza zasięgiem gminy – mówił po zakończonej prezentacji Jerzy Wrębiak, burmistrz miasta.

Do sprawy będziemy wracać, a poniżej prezentujemy kilka slajdów z dokumentacji projektowej.

fot.  PS-PROJEKT Opole
 • Proponuję wprowadzenie zakazu łowienia ryb na tym obiekcie.
  Wprowadzenie tego zakazu uchroni wodę jak i pomosty przed zanieczyszczeniem.
  Łączę pozdrowienia.

 • GNOM

  Cytat:
  „Ten zbiornik wodny jest zbiornikiem retencyjnym o czym nie należy zapominać. Pełni istotną rolę w czasie wysokich poziomów wód i jest podłączony do rowów melioracyjnych – wyjaśniał inż. arch. Ryszard Śnieżek z PS-PROJEKT.”

  Czyli po opadach deszczu zbiera wszystkie syfy z okolicy w tym pestycydy z pól, wodę z drogi itd. Dziękuję wolę pojechać do Oławy tam mają czystą wodę w basenie.

 • kot tiptop

  Moim skromnym zdaniem tak powinno wyglądać porządne kąpielisko: http://www.kapieliskolesne.pl/galeria.html

  Wokół zielone tereny, betonowe niecki z pompami i filtrami a nie regeneracja tej niecki z gó…ne m przy Korfantego.
  Oprócz tego powinna być niecka kwadratowe za kilkoma torami wodnymi i miejscem na publikę (w lecie np zawody pod gołym niebem).

  Szachownica to dobry pomysł ale powinna być koło zamku albo na stadionie w Parku Wolności. Skatepark – dobre miejsce to jakiś teren poprzemysłowy // jakaś dawna hala produkcyjna. Pole namiotowe uważam za nieporozumienie… . 😛

 • brodzik

  Czyli zamiast basenu albo kąpieliska będziemy mieć BRODZIK DLA MALUCHÓW, SIŁOWNIE JAK NP. W LUBSZY CZY SKARBIMIERZU, SKATEPARK I ŚCIEŻKI – PEWNIE BRUKOWANE JAK WSZYSTKIE INWESTYCJE – DLA SENIORÓW. Kto przed wyborami mówił, że brzeżanie zasługują na kąpielisko.

 • Pytanie jest zasadnicze.
  Po co pudrować trupa?Kapielisko na Korfantego jest martwe.
  Tylko budowa nowego kąpieliska rozwiązuje sprawę dla Brzeżan. aby nie musieli latem jeździć na basen do Oławy, lub na glinianki.
  Mam nadzieję ,że władze miasta zdają sobie z tego sprawę , chyba że w 2018 roku chcą zakończyć swoją kadencję.

 • As

  Jest ładnie i wszechstronnie tylko zamiast wodnego placu zabaw niech zrobią basen żeby dało się popływać bo bez kąpieliska to nie przejdzie

 • Swietłana

  A po co ten skatepark? nie podoba mi się ta wizja. Znowu ma być tak niby po Hamerykansku? :-/

  • pif

   po to żeby młodzież miała gdzie jeździć i się rozwijać ! nie wszyscy chcą siedzieć i pić piwo na rondzie…

  • Szefu

   Razrywka dla młodych ludzi z pasja nie tak jak ty.

  • Rafał

   Bo wszystko nowe jest amerykańskie, a polskie to tylko wódka w parku i browar na rondzie?

  • Marek

   Zamknij pysk skatepark jest dla osob zafascynowanych deskorolką hulajnogą bmxem teraz jest jeden skatepark który jest mały pełno dziur można sie zabić jak dla mnie skatepark jest dobrym pomyslem duzo skaterow w brzegu czekają na właśnie taki skatepark

 • Anka

  Ale przecież my brzeżanie nie chcemy takiego kąpieliska chcemy aby przywrócić to co było
  Może pan burmistrz w końcu zacznie nas słuchać nas mieszkańców

 • Wędkarz

  Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma 😀 Ponad 5 baniek za szachownice boisko do siatkówki i kilka pryszniców dla maluchów, a reszta wypad kąpać się na babiloch.

 • W

  Projekt jest w małym stopniu przemyślany. Zrobione wszystko na ” odwal się”, ważne żeby było. Wszystko „upchnięte” po zachodniej stronie, a teren od północy wykorzystany w minimalny sposób. Zero innowacyjności, aby przyciągnąć w jakikolwiek sposób mieszkańców. Rurowa ślizgawka, polowe szachy i drewniane molo nie załatwią problemu… Teren ma wielki potencjał, a wykorzystany jest w 1 procencie… Nie mam pojęcia jak ten projekt się ”sprzedał”… Pozdrawiam

 • Anka

  A ja się pytam gdzie jest basen na tym basenie ? Wiecie co to jest wodny plac zabaw ? Takie same gówno jak kurtyna wodna. Miał być basen a nie będzie nawet brodzika dla dzieci !!!!!!!!!!

 • Jan

  No to czekamy może przyjdzie nam się wykąpać latem w Brzegu na pięknym kąpielisku.

  • Karp

   pole namiotowe i skatepark obok siebie – głupota. Projekt do bani kasa wydana a kąpieliska z prawdziwego zdarzenia jak nie było tak nie ma. Powstanie plac zabaw z brodzikiem i zjeżdżalnią, znowu pieniądze wydane w błoto.