Za wodę i ścieki zapłacimy więcej

0
Reklama

Rada Miejska Brzegu zatwierdziła nowe taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Oznacza to, że od 1 stycznia 2017 r. mieszkańcy wielu sołectw w powiecie brzeskim oraz mieszkańcy Brzegu otrzymają wyższe rachunki (o 20 groszy za 1m3 wody i 32 grosze więcej za 1m3 ścieków).


Jak zaznacza Artur Stecuła prezes PWiK w Brzegu, podwyżki nie wynikają z chęci zarobku. Nowe stawki były konieczne, aby zrównoważyć koszty związane z remontami sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

– Na taryfach mamy zerową marżę, czyli nie zakładamy żadnego zarobku na tych podwyżkach, a przychody mają zrównoważyć koszty związane z remontami. Proszę zauważyć, że ostatnio mieliśmy dużą awarię w Brzegu i realizowaliśmy wiele inwestycji związanych z renowacją sieci, które mają ponad 100 lat – wyjaśnia prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

W ostatnim czasie ceny wody i ścieków podniesiono także m.in. w Opolu, Nysie i Strzelcach Opolskich. Czynnikiem, który ma na to wpływ, jest ciągłe zmniejszanie zapotrzebowania na wodę. Nowoczesne urządzenia (pralki, zmywarki) stają się coraz bardziej „wodooszczędne”, co sprawiło, że średnie zużycie wody na osobę spadło w ostatnich latach ze 120 do 84 litrów.

– W przypadku ścieków mamy bardzo niską stawkę. Jest to możliwe dzięki porozumieniu międzygminnemu o wspólnej gospodarce ściekowej. Obniżamy koszt jednostkowy, bo obiekt działa najbardziej efektywnie – mówi Artur Stecuła.

Gdyby udało się podpisać takie porozumienie w przypadku zaopatrzenia w wodę, to stawki byłyby o wiele niższe. Zasada „im więcej, tym taniej” sprawdza się w przypadku ścieków, bowiem te trafiają do miejskiej spółki z wielu gmin, z kolei woda dostarczana jest jedynie do mieszkańców Brzegu i Krzyżowic w gm. Olszanka.

Należy zaznaczyć, że PWiK w ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszyło liczbę etatów o 10% i ten proces będzie trwał, aby obniżać koszty spółki.

Reklama